Szatmárnémeti

Kampányfogás a piacfelújítás?

2015.10.21 - 21:08

A hangzatos ígéretek szerint 2 hónap alatt elkészül a Szamos-piac placcának felújítása és a csarnoknak sem kell több — majd ha lesz kivitelező, mert az még nincs. A két munkálat viszont összefügg. A kaotikus állapotokat nem értik sem a tanácsosok, sem a piacfelügyelet vezetője – aki még csak felelősségre sem vonhatja a placc–felújítást nem végző céget, azt ugyanis a polgármesteri hivatal szerződtette.

Bő egy héttel ezelőtt bontották le a három nagy lakótelepet kiszolgáló Szamos-piac placcán lévő standokat, az árusokat pedig a csarnok mögötti „sikátorba” zsúfolták a munkálatok idejére — ám az elkerített „építkezési területen” már napok óta nem járnak még véletlenül sem munkások. „Azzal teljesen egyetértek, hogy a piacot fel kell újítani, hiszen olyan állapotban volt már, hogy az szégyen! Kosz, mocsok, bűz — menjen csak be a vécébe és nézze meg, mi van ott! De inkább ne menjen, mert elájul. Szóval értjük mi, hogy a rendbetétel nagyon is szükséges — csak azt nem érjük fel ép ésszel: ezt miért most, ősz közepén kellett elkezdeni, amikor már nyakunkon a tél és a rossz idő. Miért nem lehetett nyáron nekikezdeni, amikor kókadoztunk a hőségtől, vásárló alig lézengett és például a beton is sokkal hamarabb megszáradt volna. Nem hiszem én azt, hogy tavasznál hamarább visszaköltözhetünk. Ráadásul mikor szeptemberben a piacgondnokságnál jártunk kifizetni az utolsó trimeszteri bérleti díjat, senki nem mondta nekünk, hogy pár hét múlva bármilyen munkának is nekikezdenének” — mondta egy szuszra a mikolai zöldségárus, aki négyméternyi asztala után a trimeszterenkénti 1380 lejt, illetve a napi díjat (2,5 lej/méter) is fizeti. „Egyetlen pozitívum az árusok átköltöztetésében az volt, hogy standjaikat ugyanolyan sorrendben jelölte ki a piacgondnokság, mint ahogy azok a placcon is álltak” — tette hozzá, egyúttal irányított is befelé a csarnok épületébe, a virágárusokhoz, mert — mint mondja — azok is nagyon fel vannak háborodva. Elterjedt ugyanis az a rémhír, hogy legkésőbb november 2–3-ig ők is el kell költözzenek, hiszen megkezdik a csarnok épületének felújítását is. „Hivatalosan még senki nem értesített arról, hogy csomagolnunk kell — igaz, azt sem mondták, hogy a piacon hamarosan munkálatokba kezdenek, amikor szeptemberben kifizettük a bérleti díjat” — magyarázta az egyik árusnő, hozzátéve: ha valóban menniük kell, az az egyik legrosszabb időpontban történne, hiszen Halottak Napja környékén van még igazán kereslet a virágok és koszorúk iránt a téli hónapok pangása előtt. Az épület felújításának szükségességével egyébként a csarnokbeli árusok is teljesen egyetértenek — mutogatták is az összetákolt vízcsapot, a már ki tudja mióta kiégett neoncsöveket, vastag kosztól ragadó, átláthatatlan ablakokat, hogy az asztalok alatt korzózó patkányokat és egereket már ne is említsük.

A szokásos fejetlenség van itt is

„Én sem értem, miért kéne kiköltözzenek a csarnoki árusok, hiszen alig egy hete hagytuk jóvá az épület javításának technikai-gazdasági mutatóit. A munkálatot pedig még ki kell írni licitre, az a procedúra viszont pár hónapba is beletelik. Tehát hivatalos kiköltözési felszólítást nem kapnak, mert nem is kaphatnak az árusok. De azt sem tartom kizártnak: sutyiban kezdik meg az épület rendbetételét, mert már tudják is ki, melyik cég „nyeri meg” a licitet” — mondta lapunk megkeresésére Maskulik Csaba városi tanácsos, hozzátéve: ebben a formában nem is kellett volna elfogadni a határozattervezetet. „De akkor megint azt mondták volna: az RMDSZ ismét a város fejlődése ellen van — mondta. — Amúgy érdekes ez az épületfelújítás is, hiszen a külső munkálatok csak a csarnok frontrészét érintik, az oldalakat és a hátsó részét nem. Viszont a frontrészre lesz felerősítve a csarnok előtti placcot fedő tetőzet, tehát a két felújítási munkálatot valahogy össze kellene hangolni … Csak a hülye nem látja, mire megy ki a játék: minden munkálat április-májusra, a kampányra legyen kész. Össze-vissza gondolkoznak,  és ennek csak az emberek isszák meg a levét.”

Díjmentesen „átköltözhetnek” más piacra

A piacfelügyeletet vezető Bozai Cristian is csodálkozva reagált a november elejei „határidő-rémhírre”: „Még nincs építkező, hogy mondhatnánk dátumot? Persze jó lenne minél hamarabb elkezdeni a munkát, hogy mihamarabb fejezzék is be. Tudom, hogy kellemetlenséget jelent ez mindenkinek, de meg kell csinálni. Amikor a csarnok bezárására kerül sor, a virágárusok átköltözhetnek a nagy-, a 17-esbeli vagy a kispiaci szabad asztalokra — természetesen ott nem kell bért fizetniük, hiszen azt már kifizették egyszer.” Bozai ugyanakkor keserűen nyugtázta azt is, hogy a placcon már napok óta nem dolgozik senki. „Látom persze, hiszen mindennap megyek arra. De nem kérdezhetek rá és felelősségre sem vonhatok. A polgármesteri hivatal szerződtette a céget, ő kéne a körmükre nézzen, mi csak átadtuk a területet a kivitelezőnek, aki azt ígérte, maximum két hónap alatt végez” — mondta a főgondnok.

 Szabó Kinga Mária