A projekt célja, hogy megakadályozzák az állami gondozásban vagy nevelőszülőknél elhelyezett kiskorúak áldozattá válását, jelen esetben a nem kívánt terhességet vagy szexuális zaklatást. Mivel a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség szintjén kiemelt fontosságú a személy elleni bűncselekmények megelőzése, a nagykárolyi fiatalokkal és nevelőszülőkkel tartott szakembertalálkozón a hangsúly a közös erőfeszítés összehangolásán volt, figyelembe véve a bántalmazott fiatal nők ellen elkövetett bántalmazásokat, melyek hosszú távon a fejlődésükben és a felnőttkori magatartásukban is súlyos következményekkel járnak.
A visszaélések formáiról, ezen területet szabályozó törvényekről, de az antiszociális magatartások megelőzését szolgáló intézkedésekről, a jogilag bűncselekménynek minősülő tényekről is a szakemberek — rendőrök, ügyvédek és szociális munkások — beszélgettek a találkozón résztvevőkkel, az életkori és egyén sajátosságaikhoz igazodva. A hatékonyság növelése érdekében néhány konkrét esetet is felvázoltak a veszélyeztetett fiatalok elleni bántalmazásokról.
Elhangzott, hogy többek között a szégyen, a félelem és a fenyegetés is azon okok között említhető, amelyek miatt a fiatalok nem beszélnek a bántalmazás formáiról, nem kérnek segítséget, támogatást, tanácsadást, illetve nem folyamodnak a bántalmazó büntetéséért. Ezzel kapcsolatban a jelen lévő szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a legfontosabb dolog minden fiatal lány életében, hogy legyen egy hiteles felnőtt személy az életében, akire minden helyzetben számíthat, akihez bármilyen ügyben bizalommal fordulhat. A fiatalok védelmével, a magánélethez, az intimitáshoz és a normális fejlődéshez való jogaik biztosításával garantálható, hogy a fejlődésükhöz optimális feltételeket biztosítunk, és megelőzzük azokat a helyzeteket, amelyekben bármilyen jellegű visszaélés veszélyezteti létüket vagy fejlődésüket, mutattak rá a szakemberek, emlékeztetve arra is, hogy sokkal könnyebb megelőzni a bántalmazás bármely formáját, mint a következményeit orvosolni, kezelni. A megelőzés ugyanakkor ismeretet jelent, az ismeret pedig a tájékoztatás és nevelés révén valósulhat meg. Ezen projekt keretében a tájékoztató, figyelemfelhívó és figyelemfelkeltő foglalkozások azon fiatal nőket támogatják, akik a szociális védelmi rendszerben élnek, sokszor kiszolgáltatott helyzetben, akiknek útmutatásra, támogatásra van szükségük mindannyiunk részéről.
Sógor Beáta