Vidék

Kampány a nők elleni és családon belüli erőszak ellen

Ismerjük fel és lépjünk ki a bántalmazó kapcsolatokból, amilyen gyorsan lehet! (Fotó: blikk.hu)
2022.04.01 - 18:00
A nők elleni és a családon belüli erőszak az emberi jogok egyik legsúlyosabb, ugyanakkor legelterjedtebb megsértése a világon és Szatmárban is — a hatóságok Gyermekkortól a serdülőkorig elnevezéssel indítottak figyelemfelkeltő kampányt.

Az erőszak az általános emberi jogok megsértését feltételezi, amely gyakran a fiatal lányokat, nőket érinti, függetlenül a kulturális, vallási, gazdasági, társdalami vagy földrajzi hátterüktől — hívja fel a figyelmet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a rendőrség.

Ha a kiszolgáltatott fiatal nőkről beszélünk, akik gyakran éppen a védelmi rendszerben elfoglalt fiatal női státuszuk miatt vannak veszélyben, a helyzet még drámaibb, mert a nők elleni bántalmazások valósággá váltak. A probléma súlyossága miatt pedig jól átgondolt és hatékony eszközökre van szükség annak érdekében, hogy jogilag, társadalmilag és oktatás szempontjából is tájékozottak legyenek a fiatal nők. A hatóságok (Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség, gyermekvédelmi igazgatóság és Sorian Minodora professzionális szabadúszó ügyvéd) által indított, Gyermekkortól a serdülőkorig nevet viselő kampány egész Szatmár megyében zajlik, célja pedig informálni a kiszolgáltatott, a gyermekvédelmi felügyelőség alárendeltségében lévő központokban és családi típusú otthonokban élő fiatal nőket arról, hogy az erőszakot fel kell ismerni még a kezdeti fázisban, és nem szabad elrejteni. A nemi vagy bármilyen fajta erőszak elfogadhatatlan, és a nőknek meg kell tanulniuk, illetve el kell ismerniük, hogy azzal, hogy tolerálják a nem megfelelő viselkedést, az nem fog megváltozni. Minél hamarabb segítséget kérnek, annál hamarabb szabadulhatnak az elfogadhatatlan életformából és a toxikus kapcsolatokból.

„Ismerd fel az erőszakot, és szólalj fel ellene vagy magadért!” — ezek a fő gondolatok, amelyeket a szakemberek a kampány keretein belül szeretnének eljuttatni az érintettekhez. Annak érdekében, hogy az üzenet célba érjen, a szakemberek több találkozót is szerveztek a veszélyeztetett környezetben élő fiatal nőkkel. Az egyik ilyen kötetlen beszélgetést a kampányt népszerűsítő csapat Szamoslippó településen tartotta meg. A beszélgetés során igyekeztek ismertetni a részt vevő fiatal nők a saját bőrükön átélt, vagy barátok, ismerősök által megosztott élményekből kiindulva azonosított erőszakos, bántalmazó magatartásformákat, valamint az egyes agressziótípusok meghatározó elemeit. A szakemberek továbbá ismertették velük az erőszak formáit, típusait, és igyekeztek tudatosítani a lányokban, hogy fontos a megelőzés, fontos, hogy időben felismerjék, ha egy nem megfelelő kapcsolatban, közegben élnek, és mielőbb kilépjenek belőle. Hiszen, mint sokan tudják, a legjobb védekezés a megelőzés. Az erőszak egy ördögi kör, amelyből csak nehezen lehet kikerülni, főképp, ha az áldozat nem tud vagy nem akar lépni annak érdekében, hogy vége szakadjon. A kampányt népszerűsítők a beszélgetés folyamán különböző kérdéseket tettek fel a résztvevőknek, ezzel is előtérbe helyezve az erőszak rövid, illetve hosszú távú hatásait, következményeit.

Az egyik ilyen kérdés: „Hogyan befolyásolja az erőszak egy kapcsolatban az egyéni jogokat?” Végül szóba került a bántalmazás szankcionálásának kérdése és a kiskorú ellen elkövetett erőszakos tettek büntetőjoga is, de különösen egy erőszakos kapcsolat megszüntetésének okai és nehézségei. A minden érintett által levont következtetés egy alapvető igazságot tárt fel: egy megbízható felnőtt jelenléte létfontosságú a fiatal nők életében, legyen szó nevelőszülőről, tanárról, iskolapszichológusról vagy az illetékes hatóságokról, akik beavatkoznak, és pontot tesznek egy erőszakos kapcsolat végére, mielőtt az elfajulhatna, és tragédia történne. Annak érdekében, hogy megelőzzék a kiskorúak áldozattá válását egy erőszakos kapcsolatban, közegben, a rendőrség, a DGASPC képviselői és más illetékes szakemberek folytatni fogják a tájékoztatást a következő időszakban.

Szilágyi Kinga