Belföld

Kampány a gyermekek biztonságáért

Fotó: ISU-SATU-MARE - Facebook
2020.12.04 - 15:15
Az elmúlt nyolc évben hazánkban több mint 100 gyerek vesztette életét lakástüzekben, akik a legtöbb esetben felügyelet nélkül tartózkodtak otthonaikban a tűz keletkezésekor. Az országos kampány a lakásbiztonsági előírásokra és a gyermekfelügyeletre figyelmeztet.

Vigyázz arra, amit a legjobban kell óvni: a gyermeked biztonságára! — elnevezéssel országos kampányt hirdetett az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU), az E.ON és a Delgaz Grid, melynek célja felhívni a felnőttek figyelmét a gyermekek felügyeletének fontosságára és a lakásbiztonsági szabályok betartására. Ez a kampány azért is fontos, mert az elmúlt nyolc évben hazánkban több mint 100 gyerek vesztette életét lakástüzekben, akik a legtöbb esetben felügyelet nélkül tartózkodtak otthonaikban a tűz keletkezésekor. Az elmúlt nyolc évben az IGSU, az E.ON és a Delgaz Grid több közös kampányt és akciót szervezett, melyek üzenetei több millió lakoshoz jutottak el. Az IGSU megrendelésére az IRES által készített közvélemény-kutatásból kiderül, hogy négyből egy romániai szülő felügyelet nélkül hagyja 10 évesnél kisebb gyermekét otthonában. Hasonlóképp a válaszadók 64 százaléka gondolja úgy, hogy a gyerekek állandó felügyelete a legfontosabb a kisgyerekek biztonságának biztosítása szempontjából otthonaikban.

Az IGSU adatai szerint az elmúlt nyolc évben 378 gyerek vált a lakástüzek áldozatává, s közülük sajnálatos módon 104 életét is vesztette. A legtöbb áldozat felnőtt felügyelete nélkül tartózkodott otthonában a tűz keletkezésének pillanatában.

A szakemberek tájékoztatásából ugyanakkor az is kiderül, hogy évről évre az elektromos hálózatok vagy a fűtési rendszerek nem megfelelő használata okozza a lakástüzek többségét, melyek gyerek áldozatokat is követelnek.

Az IRES felmérése azt is kimutatja, hogy a válaszadók 8 százaléka használt már improvizációt a kályha, kémény vagy fatüzelésű hőközpont esetében, s ugyanúgy 6 százalékuk beismerte, hogy improvizált már az elektromos hálózat, míg 3 százalék a gázhálózat esetén is.
A válaszadók több mint fele állította, hogy nincs otthonában gázdetektor felszerelve, 72 százalékuknak nincs tűzoltó készüléke, 81 százaléknak pedig füstérzékelője sem. Ettől is elszomorítóbb, hogy a megkérdezettek 44,5 százaléka elismerte, hogy nem kéri szakember segítségét a kémény időszakos — évente legalább egyszer ajánlatos — ellenőrzése és tisztítása érdekében.

Összességében elmondható, hogy még mindig a gyerekek a legveszélyeztetettebb kategória, ha a lakástüzekről beszélünk. A legtöbb esetben nem tudják felmérni a kialakult veszélyt, és nem tudnak megmenekülni a lángokból. A tűzesetekben elhunyt gyerekek 69 százaléka vidéken, 31 százaléka városon élt.

Az IRES és az IGSU adataira alapozva indítják el az országos kampányt, azzal a céllal, hogy ráébresszék a felnőtteket, mennyire fontos, hogy betartsák a lakásbiztonsági előírásokat, de a gyerekek felügyelete sem elhanyagolandó szempont. A most indult kampány keretében több platformon lesznek láthatók a kampány üzenetei, ezzel is szeretnék, ha minél több emberhez eljutna üzenetük: fontos a gyerekek felügyelete, a fűtésrendszerek megfelelő felkészítése, a kémények szakember általi tisztítása a téli szezon előtt, az elektromos és gázhálózatok időszakos ellenőrzése, a meghibásodások kijavítása szakember által.

Sógor Beáta
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Zajlik az elnökválasztási kampány...

170 online kampánnyal kapcsolatos panasz érkezett és 163-at utasítottak el
Belföld

Kezdődik az elnökválasztási kampány

11 jelölt áll rajthoz az államfői tisztségért.
Belföld

1.400 gáz- és áramlopás történt

Az okozott veszély óriási, az okozott kár 12,5 millió lej — és mindenki megfizeti az árát.