Szatmárnémeti

Kampány a családon belüli erőszak ellen

2015.08.25 - 09:30

A családon belüli erőszak megfékezése és az áldozatok agresszortól való anyagi függetlenítése a célja annak a programnak, amelynek keretében pénzzel és tanácsadással is segítenek 200 nőt.

A Szatmárnémeti Szociális Gondozói Hivatal (SPAS), a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság, s nagyon sok civil szervezet emeli föl szavát rendszeresen a családon belüli erőszak felszámolásáért. Egy, a témában épp zajló projekt országosan 11 050, Szatmár megyei szinten 200 nőt érint s a Start – Biztonságban élni egy minőségi életet! (Start – O viaţă de calitate în siguranţă!) elnevezést viseli. A munkaügyi minisztérium keretében működő esélyegyenlőségi hivatal kezdeményezésére májusban kezdődött a munka. Megyénként 6 szakember foglalkozik a bántalmazott nők problémáival. Szatmár megyében a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság koordinálja a munkát. Ők dolgozzák ki — személyre szabottan — a módszert, melynek segítségével a szenvedő alany megpróbálhat saját lábára állni, azaz függetlenedni az erőszakoskodó férjtől vagy társtól. Azok a nők, akik részt vesznek a programban, ez idő alatt szakmát is tanulhatnak, illetve továbbképezhetik magukat, pszichológiai és jogi tanácsadásban részesülnek, továbbá munkahelykeresésben is segítenek nekik azért, hogy pénzt keressenek és el tudják tartani magukat és gyermekeiket is. A támogatás — akár anyagi, akár erkölcsi legyen is az — nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az áldozatok túllépjenek azon az embert próbáló helyzeten, melybe belekerültek. Szatmárnémetiben negyedév elteltével a munkában részt vevő felek találkozót szerveztek azzal a céllal, hogy megbeszéljék és kiértékeljék a részeredményeket. A múlt heti munkamegbeszélésen többek között elhangzott, hogy megyénkben kétszáz, veszélyeztetett nő fél évig havi ezer lej támogatást kap (a célszemélyeket az önkormányzatok szociális munkásai azonosították be).

 

Nincs menedékközpont

 

A bántalmazott nőknek nincs egy olyan központja Szatmár megyében, ahová bekopogtathatnának végső elkeseredésükben. A programban érintett 200 nő rokonoknál, bérleményekben húzza meg magát. Ennek oka az, hogy sehol nincs egy olyan menedék, amelybe bebocsátást kérhetnek és kapnának is azok a nők, akik úgy döntöttek, hogy ki fognak szabadulni kiszolgáltatott helyzetükből. Ez ügyben a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság pályázatot írt, s reményeik szerint megnyerik a célra szükséges pénzt s lesz egy olyan hely, ahol megértést, s ami mindennél fontosabb, nyugalmat találnak. A Szatmárnémeti Caritas működtetett évekkel ezelőtt egy ilyen központot, de az bezárt. Addig, míg egy újabb intézmény megnyitja kapuit a rászorulók előtt, a polgármesteri hivatalok szociális ügyekkel megbízott munkatársát kell keresniük a bántalmazott nőknek.

 

Karikás Enikő