Belföld

Kamarai elnök: recesszió jön

2020.03.19 - 10:00

Főleg az olaszokkal kereskedelmi viszonyt ápoló cégek és alkalmazottaik fogják megsínyleni a járványügyi intézkedések negatív hatásait, már most is érezhető a határlezárások hatása.

A román gazdaság nagyban függ a német, olasz és francia viszonyoktól, ezeknek az országoknak a felvevőpiacától, az ezekből az országokból kihelyezett munkahelyektől függ a román gazdaság működése, mondta el egy koronavírus-helyzetről szóló elemzésében Mihai Dărăban, a román kereskedelmi és iparkamarák elnöke. A három nyugat-európai ország közül az olaszok romániai érdekeltsége a legnagyobb, a Romániában működő olasz vagy romániaiakkal vegyes tulajdonú cégek száma majdnem ötvenezerre rúg, és mintegy feleekkora az olaszországi román érdekeltségű kereskedelmi társaságok száma. Ezek most mind szorult helyzetben vannak. Nehéz helyzetbe került a több mint negyvenezer román egyéni vállalkozó, amelyik Olaszországban végez ilyen-olyan tevékenységet. Az olasz-román kereskedelmi kapcsolatok éves nettó értéke 19 milliárd euró. Ha ezekhez a számokhoz hozzávesszük a román gazdasági szereplők francia és német érdekeltségeit is, elképzelhetetlen, hogy a mostani állapotok — bármennyire hamar érnének is véget — ne legyenek kihatással a román gazdaság egészére. Dărăban szerint a turizmus, a szállítás, a vendéglátás és a szórakoztatóipar lesz a járványügyi intézkedések legnagyobb vesztese, sőt, a kisebbek már most is vesztesei a jelenlegi állapotoknak. Román-olasz viszonylatban a turizmus fog a legkevésbé szenvedni, véli a kereskedelmi kamarai elnök, mert Olaszország nem volt fontos célországa a román turistáknak, és az olaszoknak se Románia jutott először eszükbe a nyári vagy a téli szabadságok idején. A román fuvarozás viszont belerokkanhat a járványügyi megszorítások okozta sokkba, ebben az ágazatban nincs raktárra dolgozás, nincsenek felhalmozott készpénzkészletek, rövid távú kimaradások is végzetesek lehetnek.

Ezeknek a gazdasági összefüggéseknek a munkavállalók lesznek a legnagyobb vesztesei, figyelmeztet Dărăban, természetesen amiatt, hogy a munkaadók maguk is nagy károkat szenvednek a fogyasztás és beszállítás globális érvényű visszaesése miatt. A cégek rá lesznek utalva, hogy visszafogják az aktivitásukat, csökkentsék a termelést vagy szolgáltatásaik számát, ami elkerülhetetlenül azt hozza majd, hogy a munkaerőigényüket is ehhez igazítják, azaz kevesebb emberre lesz szükségük, mint eddig.

Princz Csaba