Szatmárnémeti

Kallós Zoltán az RMPSZ szatmári elnöke

2019.03.07 - 08:00

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szatmári fiókszervezete tegnap tartott közgyűlésének egyik lényeges napirendi pontja a tisztújítás volt. Baranyai Tibort, aki a kezdetektől vezető pozíciót töltött be, Kallós Zoltán váltja az elnöki székben.

A Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében tartották meg tegnap a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) Szatmár megyei fiókszervezetének a közgyűlését. A megye magyar tagozatos pedagógusai zsúfolásig megtöltötték a termet, a találkozót Gál Gyöngyi, az RMPSZ alelnöke moderálta. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy az RMPSZ nemcsak pedagógiai, hanem társadalmi kihatása szempontjából is az egyik legfontosabb szervezet a megyében. Ahogy a pedagógusok dolgoznak, olyan lesz az egész társadalom. A pedagógusoknak mindent meg kell tenniük azért, hogy úgy oktassanak és neveljenek, hogy a gyerekek ne hagyják el a szülőföldjüket, az itt szerzett tudásukkal tudjanak itt boldogulni. Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye esperese a 90. Zsoltár 12. versével köszöntötte a résztvevőket: „Taníts minket úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk.” A 90. Zsoltárt Mózes írta, aki az egyiptomiak minden bölcsességét ismerte. Mózes bölcsessége akkor teljesedett ki, amikor a pusztában találkozott Istennel. Ez az ige arra tanít bennünket, hogy a tanulás és az oktatás első rendű feladata, hogy megtanítsa az élet legkülönbözőbb jelenségei közötti kölcsönös összefüggéseknek a felismerését. Ehhez magas fokú érzelemre és tudásra van szükség. A kereszténység is arra tanít, hogy szükséges kifejleszteni egy olyan képességet, ami ősi, szellemi adottság. Az elcsendesedésben, az imádságban egy olyan intelligencia jelenik meg, ami képes kreatív válaszokat adni az élet értelmére és az összefüggéseire azért, hogy értelmes életet élhessünk. Póti Eduárd, a vendéglátó iskola igazgatója házigazdaként köszöntötte a résztvevőket. Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes örömét fejezte ki, hogy nagyon sok olyan emberrel találkozott, akik mindennap azért dolgoznak, hogy legyen magyar jövő Szatmár megyében. A pedagógustársadalom mindig elhivatott volt a magyar ügy mellett, s ezentúl is az lesz a politikummal és az egyházakkal összefogva.

A közgyűlésen jelen volt Burus Siklódi Botond, az RMPSZ országos elnöke, aki elmondta: meglepte, hogy milyen nagy számban jelentek meg a pedagógusok a rendezvényen, s ez azt üzeni számára, hogy nemcsak a magyar oktatás ügye fontos a szatmári pedagógusoknak, hanem a szakmai szervezet is. Baranyai Tibor, az RMPSZ szatmári fiókszervezetének elnöke tételesen beszámolt az elmúlt év fontosabb tevékenységeiről.

A továbbiakban előadások hangzottak el. A tudományos tanács tevékenységéről (Apáczai-díj) Muhi Sándor, az óvodaprogramról és a továbbképzésekről Szejke Ottilia adott tájékoztatást. Dr. Stark Gabriella, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kar Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatának tanára a pedagógus-továbbképzésekről, Miclăuş Judit a Pedagógus Szolgálati Emlékéremről, Bálint Zsuzsa a Mákvirág-díjról, Gindele Imre a külhoni szakképzési támogatásokról, Burus Siklódi Botond az RMPSZ szerepvállalásairól beszélt.

Az előadásokat követően került sor a tisztújításra. Baranyai Tibort Kallós Zoltán váltja az elnöki tisztségben, Baranyai ugyanakkor tiszteletbeli elnök lett. Az alelnöki feladatokkal Miclăuş Juditot és Török Tamást bízták meg, a programfelelős Szejke Ottilia lett, a titkár pedig Héb Ildikó. Az alelnöki tisztség további betöltésére javasolták Gál Gyöngyit, aki nem fogadta el a felkérést.

Elek György