Helyi érték

Kalauzolt természetjárás szatmári tájakon (II.)

2015.08.15 - 15:11

Tanösvényekkel irányított kirándulásokra van lehetősége mindazoknak, akik e vidék változatos élővilágát, gazdag élőhelyeit szeretnék felfedezni. Az információs táblák kétnyelvűek, a tanösvények használata díjmentes és az év bármelyik időszakában látogathatóak!

Sorozatunk második írása a Túr Menti Védett Területek egy reprezentatív tanösvényét mutatja be. Az egész naposra is tervezhető túra biciklivel vagy gyalog tartalmas kikapcsolódás a természet szerelmeseinek.

 

A túrterebesi Bubo tanösvény

 

Természeti élőhelyekben változatos és ebből kifolyólag gazdag élővilággal csábít a körülbelül 15 km-es hosszúságú Bubo tanösvény. A tanösvény akár saját biciklivel is bejárható, de a Túrterebesen található Hidroforest Látogatóház biciklitárolójából is lehet kerékpárt kölcsönözni a túrához. A Túr Menti Védett Területek szívében, az Avas hegység lábánál élőhelyeivel jellegzetesen a folyóhoz, annak árteréhez köthető élővilággal büszkélkedik a Bubo tanösvény. Mint azt Kornis Ágnestől, a Látogatóház megbízott intézőjétől megtudtuk, a „Null-pont”-nak is kinevezhető látogatóközpontban a legkorszerűbb technikai eszközökkel felszerelt előadóterem, valamint makettekkel és a természet hangjaival színesített kiállítótermek látványos kiállítása tekinthető meg. A már említett biciklitárolóban 16 kerékpár kölcsönzésére van lehetősége azoknak a csoportoknak, kirándulóknak, akik elindulnak a biztonságos, jelzett, pihenőhelyekkel és tematikus tablókkal tarkított tanösvényen e csodálatos vidék beható megismerésére.

A tanösvény végigjárása tulajdonképpen egy körtúra, két irányból is bejárható. Nézzük végig az egyes stációkat a túrterebesi Kishegy irányából.

A kishegyi stációt a falu felől érkezők már messziről észreveszik, hiszen a tájból kimagasló kis domb odavonzza a tekintetet. A dombtetőre érdemes feltolni a bringákat vagy felkapaszkodni gyalogosan, a kilátás a Túr medencéjére, az öreg hárs- és vadgesztenyefák sajátos hangulatukkal hatnak a vándorra. A helynek kultúrtörténeti vonatkozása a dombtetőn levő Szent Donát-kápolna, ahol minden év augusztus 15-e előtti vasárnap búcsút és misét tartanak a szőlősgazdák védőszentjének tiszteletére. A jó szőlőtermés legfőképpen a vulkanikus összetételű talajnak és a déli fekvésnek köszönhető, valamint a még hagyományos, természetkímélő módszereknek, amelyek óvják a környék élővilágát. Az öreg fák odvaiban denevérek és erdei fülesbaglyok fészkelnek, az elhagyott kőbányában a tanösvény névadója, az uhu (Bubo bubo) fészkel, a parcellák közti kőrakások és rőzsehalmok a varangyok és gyíkok kedvelt búvóhelyei.

Visszatérve az országútra Túrterebes szőlőhegy felé haladunk tovább. A hangulatos kis faluban a „kocsma” után kell jobbra fordulni tanösvényünk továbbkövetéséhez. Második pihenő a mocsári élőhely, amely a folyó kanyarulatos jellegének és a lecsapolásoknak köszönhető időszakos és állandó tocsogók, mocsarak élővilágát mutatja be.

Az úton továbbhaladva sokunk kedvenc élőhelyére, az erdőbe érkezünk. Felüdülés, kaland, változatosság, csend, mindenki számára tartogat élményt az erdő! A Túr menti tájképet néhány száz évvel ezelőtt erdők uralták, tudhatjuk meg a tematikus erdei tablót olvasva. A folyó medreiben láperdők alakultak ki, a magasabban fekvő helyeken pedig a tölgy, kőris és szil voltak az őshonos fák. A ligeterdőkben, erdei utakon való séta bizonyítottan jó hatással van a nagyvárosi fáradt emberek hangulatára, alkotókedvére, a gyerekek is vidámak, koncentráltak lesznek, kíváncsiak a természet titkaira, ha egy ilyen úton indulunk el velük. Ebben segít az erdőt bemutató tájékoztató tábla, ami felhívja a figyelmet néhány, a laikus látogató számára kevésbé ismert összefüggésre az erdők szerepével, az erdei holt faanyaggal, az itt menedéket találó élőlényekkel kapcsolatban.

Negyedik megállónkon a gyepekről, füves területekről tudhatunk meg érdekességeket. Az egykoron erdő borította vidéken az állattartás, legeltetés tette szükségessé a fák kivágását. A legeltetés elengedhetetlen ahhoz, hogy bizonyos védett és ritka madár- és rovarfajok, mint például a haris vagy az egymással szimbiózisban élő vérfű, boglárkalepke és hangyája a gyepeken szaporodni tudjon. Tehát ha megszűnnek a legelő háziállatok vagy a kaszálás, annak kihatása lesz a gyepes területek élővilágára is, tájékoztattak az EKE szakemberei, akik a védett terület gondnokai és akikkel partnerségben valósította meg a Túrterebesi Green Stream Alapítvány a Bubo tanösvényt.

A körtúra utolsó állomása a Túr folyó és néhány holtág. A kanyargós, változó sebességű, néhol holtágakkal gazdagodott folyó változatos vízi élettereket hozott létre. Értékes madárvilágra, halfajgazdagságra, vízinövények színpompás virágaira hívja fel figyelmünket a tájékoztató tábla, valamint a vidrára a partmenti bozótosban és egyéb ritka vízi állatokra. Csak kapkodja a fejét a figyelmes és kíváncsi természetjáró, ha nyitott szemmel barangol a folyóparton.

Akiknek kedve támadt a Bubo tanösvényt bővebben tanulmányozni, a www.hidroforest.eu internetes oldalon tájékozódhatnak részletesebben.

A Látogatóház megtekintéséről, esetleg táborozóhelyként vagy erdei iskolaként való használatáról, illetve a biciklik kölcsönzésével kapcsolatban érdeklődni és bejelentkezni Kornis Ágnesnél lehet a 0731/018072-es telefonszámon.

 

 

Márk-Nagy Ágota