Helyi érték

Kalauzolt természetjárás szatmári tájakon (I.)

2015.08.08 - 15:17

Tanösvényekkel irányított kirándulásokra van lehetősége mindazoknak, akik e vidék változatos élővilágát, gazdag élőhelyeit szeretnék felfedezni. Az információs táblák kétnyelvűek, a tanösvények használata díjmentes, és az év bármelyik időszakában látogathatóak!

Sokszor hallottuk már a szatmári mantrát: „Szatmáron nincs semmi látnivaló, lapos alföld, unalmas, nincs mit nézni!”. A lelkes természetjárók megtalálják itt is a kedvükre való tájakat, értékeket, elrejtett szépségeket, és örömmel tudatjuk, hogy az elmúlt években néhány civil szervezet, alapítvány vagy akár polgármesteri hivatal kezdeményezésére a megyében is sikerült olyan természeti tanösvényeket létesíteni, amelyek az érdeklődő látogatók előtt kinyitják a természet kincsestárát. Sorozatunk célja, hogy a Szatmár megyében az utóbbi években elkészült gyalogos avagy kerékpárral is járható tanösvényekhez kedvet csináljunk, kiemelve azokat a természeti és kulturális értékeket, amelyekre e hatékony természetmegismerő módszer tanösvénytáblái is rávilágítanak, arra bátorítva pedagógusokat, túrázó baráti társaságokat, családokat, hogy induljanak el, fedezzék fel környezetünk természeti értékeit!

A kétnyelvű információs táblák képanyagukkal, némelyek pedig QR-kódos virtuális közlési módszerükkel igyekeznek megfelelni a 21. századi természetjárás modern követelményeinek.

 

A sárerdei tanösvény

 

Mindenki tudja a megyében, hol található a Sárerdő. Azt viszont kevesen, hogy az üdülőzónán túl is van élet! A Túr Menti Védett Területekhez tartozó gazdag erdei világon egy öt tanösvénytáblás út vezeti végig a látogatókat. A természeti ösvényt az E-Consult Egyesület létesítette azzal a céllal, hogy az erdő legszebb, leglátványosabb fajait megismertesse a kirándulókkal. A Sárerdő felé vezető országútról az üdülőövezet felé letérve találkozhatunk az erdei tanösvény térképével, ami eligazítja a kirándulókat az alig 2 km-es erdei sétaúton. Bal oldalon a gáton kell keresztülmenni, hogy az első tematikus táblát megtaláljuk, ami a területen élő leggyakoribb hüllőket ismerteti meg a látogatókkal. A mocsári teknős mellett, ami a környék egyetlen őshonos teknősfaja, megtalálhatóak az elevenszülő gyík, a keresztes vipera és a kecses mozgású vízisikló képei, leírásai. Dr. Sike Tamás biológus, az egyesület elnöke nyilatkozott a tanösvény fontosságáról: „Nagyon hasznos az efféle képes leírás, mert a gyerekek, a látogatók a helyszínen, a megfelelő időben tudják meg, hogy mi a különbség az egyes fajok kinézete között, és talán elejét tudjuk venni e népszerűsítésekkel annak, hogy a kirándulók minden csúszó-mászó-mozgó állatot kivégezzenek, ahogy ezzel gyakran szembesülünk terepezéseink során. Nagyon szomorú tény, hogy még a természethez közel élő falusi lakosok között is akadnak olyanok, akik agyonütik a siklókat, denevéreket, nem is sejtve, hogy milyen hasznuk van ezeknek a ragadozóknak a gazdaságok körül, rengeteg rágcsálót és a denevérek pl. szúnyogot, legyet pusztítanak el!”

A második stáció táblája az erdei kisemlősöket mutatja be. Ha a kirándulóknak szerencséjük van és elég jók a megfigyeléshez használt érzékszerveik, akkor az előbb említett denevérek mellett — három denevérfaj él itt — láthatnak vidrát, rókát, menyétet és mogyorós pelét. Ha élőben nem is, de a táblán biztos!

A harmadik tematikus tabló az erdő néhány jellegzetes rovarevő és ragadozó madarát mutatja be. Talán a madarakat könnyebb észrevenni, hangjuk is elárulja őket. Ha hozzáértő madarásszal sétálunk az erdőben, a hangjukról megmondja, milyen madár található a közelünkben. A mindenki által ismert széncinege, az erdei pinty, a nagy fakopáncs, az egerészölyv és az örvös légykapó lelnek otthonra a fák között.

Tavasszal az erdő talaját színpompás szőnyegtakaró borítja. Többségük az itt található virágok közül védett, ezeket mutatja be a negyedik tabló. A kárpáti sáfrány, a berki szellőrózsa, a májusi gyöngyvirág, a mocsári nőszirom, a réti kardvirág színes virágkavalkádját ismerhetik meg a kirándulók akár élőben is, ha tavasszal, kora nyáron látogatják meg a területet. Nemcsak az említetteket, de egyetlen vadon növő virágot sem szabad leszakítani! Mire vázába kerülnek, legtöbbjük amúgy is elhervad, a természetvédelmi törvény pedig komoly bírságot ró azokra, akiket a védett vadvirágok szedésén rajtakapnak.

Egy tavacskával, a Sár patakkal, erdei tócsákkal találkozhattak eddigi útjuk során bőven a természetjárók, hiszen a neve is sokat elárul az erdő jellegéről. Az ötödik táblán az ezekben az állandó és időszakos vizekben szaporodó kétéltűekkel ismerkedhetünk meg, az avar színére emlékeztető színezetű erdei békával, a vöröshasú unkával, a robusztus varanggyal, az üdezöld színű levelibékával, aki tapadókorongjai segítségével még fára is mászik és egy, csak a tiszta vizeket kedvelő farkos kétéltűvel, a dunai tarajos gőtével.

Sajnálatos esemény, hogy az ösvény ezen táblája és a fából készült két pihenőhely a vandalizmus áldozata lett. Az egyesület tagjai remélik, hogy a tóban megtalálják az utolsó stáció tábláját.

 

Kinek ajánljuk az erdei tanösvény látogatását?

 

A sárerdei tanösvény egy aránylag kevés, de annál érdekesebb információval szolgáló kis erdei ösvény. Fél óra alatt bejárható, ideális akár kisebb gyerekekkel való meglátogatása, ajánlott családoknak, szervezett óvodai vagy iskolai környezeti nevelési kirándulások alkalmával útbaejteni ezt a várostól alig 10 km-re fekvő utat. Olyan növényekkel és állatokkal ismerteti meg a látogatókat, amelyeket nagy valószínűséggel már láttak vagy ismernek. Még többet olvashatnak róluk, szerencsés esetben meg is figyelhetnek közülük néhányat, beteljesítve a tematikus tanösvények célját, a természet iránti érzékenyítést, az érzékszervi finomítást, az állatok rendszerezésének, valamint élőhelyek szerinti csoportosításának gondolatát. Érdeklődni az erdei tanösvénnyel kapcsolatban az E-Consult Egyesület facebook-oldalán lehet.

 

 

Márk-Nagy Ágota