A kiállítás a brassói, nyíregyházi, nyírbátori, nagykárolyi és szatmári műhelyekben tevékenykedő kalaposok termékeit mutatja be.
Az elegancia jeleként viselt ruhadarab, a kalap az idők során üzeneteket közvetített viselője társadalmi és gazdasági helyzetéről, etnikai hovatartozásáról, koráról, jelleméről és hangulatáról. A kalap mint kiegészítő konkrét üzenetet közvetített. Sugallhatott kapcsolódást egy divathullámhoz, hangsúlyt fektethetett a hagyományra vagy a modernitásra, kifejezve ezzel egy bizonyos stílushoz és életfilozófiához való tartozást. Ebben az értelemben a kiállításon szereplő kalapok, amelyek
Erdélyből és Magyarország keleti részéről származnak, egy olyan tájat rekonstruálnak, amelyet élénken színesített az etnikai és vallási sajátosságok sokszínűsége, erre épült rá a XIX. század végi és XX. század eleji modernitás hangsúlyos dinamikája. A modernitás és a hagyomány ötvözése tükröződik a kalapok tipológiájában: a melon, a borsalino, a harang, a homburg, cockatail, a fedora, a cilinder, a clack szervesen kapcsolódik az avasi, valamint a bükk-vidéki kalaphoz és a különböző magyar, szász és szláv közösségekre jellemző kalapfajtákhoz.
A kiállítás kiemeli a kalap jelentőségét a hagyományos közösségekben. A kalap az identitás mutatója volt, ezt a státuszt támasztják alá a falu történetei és a kalapokon megjelenített ősi szimbólumok, valamint a szalmakalapok vagy szőrkalapok készítéséhez használt strucc-, fácán- vagy pávatollak.
A kiállítás megnyitója július 10-én, vasárnap 18 órától kezdődik sor a Károlyi-kastélyban. A kiállítás anyagának összeállítása több romániai és magyarországi múzeum bevonásával és közreműködésével valósult meg. Együttműködők: Szatmár Megyei Múzeum, Brassói Néprajzi Múzeum, Jósa András Múzeum Nyíregyháza, Báthori István Múzeum Nyírbátor, Sóstói Múzeumfalu Nyíregyháza.
A kalapokat bemutató kiállítás szeptemberig lesz látogatható a kastély nyitvatartási rendjének megfelelő időszakban. SZFÚ