Szatmárnémeti

Kalács és segély a sztrájkolóknak

2019.04.06 - 08:00

Három láda kalácsot osztottak szét tegnap a sztrájkolók között, siralmas helyzetben vannak egyesek az elmaradt fizetés miatt, de van lehetőség segítséget kérni a szociális szolgálatoktól.

Sztrájkkal kezdődött és sztrájkkal ér véget a hét a szatmárnémeti Electroluxban, és egyre inkább a matt felé mozdul el a patthelyzet a sztrájkolók rovására, ennek ellenére kitartanak a tiltakozók. Keddig biztos nem lesz tárgyalás a szakszervezet és a svéd tulajdonú céget irányító vezetőség között, állítólag ilyen a skandináv munkamorál: pénteken és hétfőn nem hoznak ügydöntő határozatot. A szatmárnémeti Micu pékség felajánlást küldött a sztrájkolók számára, jól jött a háromládányi kalács, mert néhányan a gyerekükkel voltak kint a gyár előtt, rövid időre sincs kire hagyják a csemetét, s főleg a kicsik kaptak a kalácsból. Már több mint egy hónapja tart a sztrájk az Electroluxban, a munkabeszüntetés idejére pedig fizetés sem jár, így egyre többen nélkülöznek a sztrájkolók közül, s emiatt a szakszervezet utánajárt: kérhetnek családtámogatást, akiknek elfogytak a tartalékaik. Annak a közigazgatási egységnek a polgármesteri hivatalához vagy annak szociális igazgatóságához kell segítségért folyamodniuk az érintetteknek, ahol állandó lakhelyük van — mi a szatmárnémeti szociális ügyek igazgatóságától (DAS) kaptunk tájékoztatást a segély folyósításával kapcsolatban.

Családtámogatás

Ennek vezetője, Adrian Bălaj elmondta, hogy az alkalmazótól kell igazolást kérni arról, hogy az előző időszakban a kérvényező nem kapott fizetést, és nyilatkozatot kell tenni, hogy más forrásból sincs jövedelme, vagy ha van is bármelyik előző kettőből, a családtagokra eső fejenkénti havi nettó jövedelem nem haladja meg az 530 lejt. A segítség családtámogatási juttatás formájában folyósítható a gyerekes családok esetében, és jövedelemtől, a család létszámától függően 75–428 lej járhat. Bălaj elmondta, hogy aki úgy érzi, szüksége van erre a pénzre, illetve nincs nagy havi bevétele, mielőtt elkezdené lepapírozni az ügyét, forduljon a lakhelyének megfelelő szociális irodához, hogy vizsgálják meg, jogosult lesz-e a támogatásra, ne foglalkozzon az utánajárással hiába. Szatmárnémetiben eddig húsz electroluxos család jelezte, hogy szüksége lenne a támogatásra, közülük hét felelt meg a kritériumoknak.

Mekkorák a fizetések?

A pénteki sztrájkra visszatérve: a gyárban alkalmazott bérekre vonatkozó központi sajtóinformációra hivatkozva beszélt Sorin Faur szakszervezeti vezető az emberek előtt. Faur szerint egy országos gazdasági lap arról írt, hogy a gyárban 3500 lejes az átlagbér, de arról nem, hogy a munkaközösség hatvan százalékát kivető munkások fizetése 1700 lej. Milyen fizetéseik lehetnek egyeseknek, ha ilyen bérszakadék ellenére háromezer lejen felüli átlag jön ki? A sztrájkolók és a szakszervezet szerint az adminisztratív személyzet és a felső vezetés mellett csak azok dolgoznak a gyárban, akik kötött idejű munkaszerződéssel vannak felvéve, ezek esetében ugyanis nem hosszabbítják azt meg, ha leteszik a szerszámot. Elmondták azt is, hogy a kudarcba fulladt decemberi és januári tárgyalásokat követően ma már nem a szakszervezettel tárgyal a gyárvezetés, hanem a szakszervezet által képviselt munkásokkal, s az emberek döntik el, hogy elfogadják-e az egyes ajánlatokat, az érdekképviselet csak fenntartja ezt a döntést, és tolmácsolja a vezetőség felé.