Nagykároly

Kaffka Margitra emlékeztek Nagykárolyban

2016.06.13 - 08:47

A Nagykárolyi Kaffka Margit Művelődési Társaság pénteken Hozz virágot Kaffka Margitnak címmel ünnepi megemlékezést szervezett a nagykárolyi születésű író-költő születésének 136. évfordulója alkalmából. A műsorba bekapcsolódtak a diákok is.

Az esemény a Kaffka Margit-emléktáblánál vette kezdetét, ahol Sróth Ödön költő, a Kaffka Margit Művelődési Társaság elnöke köszöntötte a résztvevőket. Sróth elmondta, hogy a Kaffka Margit-emléktáblát 1962-ben állították Papp Aurél képzőművész kezdeményezésére azzal a céllal, hogy őrizzék a műveiben a nősorsot megörökítő Kaffka szellemiségét. Fényi István Kaffka Margit című versét Bandi Emília, a Kalazanci Szent József Líceum hetedik osztályos tanulója mondta el. Az emléktábla megkoszorúzása után a résztvevők átvonultak a Kaffka Margit-szoborhoz, ahol szintén Sróth Ödön szólt a résztvevőkhöz, majd Kiss Hajnalka, a Kalazanci Szent József Líceum magyar nyelv- és irodalomszakos tanára méltatta Kaffka Margit munkásságát, akinek írásaiból felolvastak hetedik osztályos diákjai, Kaplonyi Réka és Kocsis Anett. A tanárnő hangsúlyozta, hogy Kaffka Margitról sokat lehet beszélni, de akkor lesz a leghitelesebb, ha magát Kaffkát idézi.

Kaffka Margit egy olyan női sorsot akart megélni, aki feleség, anya, de mellette van lehetősége az önmegvalósításra is. Ragaszkodott a feleség- és az anyaszerephez, de szakított időt az alkotásra, a művészi munkára is, hogy saját életén keresztül ábrázolja korának női sorsát. Kaffka a női lélek és a női érzések megfogalmazója és elemzője volt. Abban az időben egy nő számára ritkán adódott lehetőség, hogy tanuljon és felnőttként teljes életet éljen. Egyszerre vágyott a szabadságra és a kötődésekre, mert tudta, hogy csak így találja meg a maga boldogságát és így teheti boldoggá a hozzá közel állókat. A rövid műsort követően a résztvevők elhelyezték az emlékezés koszorúit és virágait. Sróth Ödön hangsúlyozta, hogy a nagykárolyiak büszkék azokra az irodalmi és történelmi személyiségekre, akik Nagykárolyban vagy annak környékén születtek, ugyanúgy azokra is, akik rövidebb-hosszabb ideig itt éltek vagy itt haladtak át és nyomot hagytak maguk után. A fiatalok műsora arról tanúskodott, hogy Nagykárolyban a jövőben is lesz ki megemlékezzen nagyjainkról.

 

 

Elek György