Minden évben június 26-án tartják meg a kábítószer elleni küzdelem világnapját, az előadások célja a drogfogyasztás visszaszorítása.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) 1987-es határozata értelmében 1988. június 26. óta világszerte ezen a napon tartják meg a kábítószer elleni küzdelem nemzetközi napját azzal a céllal, hogy világviszonylatban csökkentsék az illegális kábítószer-fogyasztást. Világszerte mintegy 200 millió ember fogyaszt rendszeresen illegális szereket, a drog évente körülbelül 200 ezer ember haláláért felelős közvetlenül. Az utóbbi évekig Európában a leggyakrabban használt kábítószerek a kannabiszszármazékok voltak, míg napjainkra jelentősen növekszik a különböző szintetikus, részben még legálisnak számító tudatmódosító szerek használata.
Az idei világnap témája: „Először hallgasd meg! — a gyermekek és az ifjúság meghallgatása az első lépés az egészséges és biztonságos növekedésük érdekében”. A drogok kipróbálása és használata elsősorban a fiatal korosztályt veszélyezteti, éppen ezért a közvetlen környezetében élőknek megfelelő figyelmet kell szentelniük az együttlét során megfigyelhető, a drogfogyasztásra figyelmeztető jelekre. A gyakori vagy rendszeres droghasználat következtében észrevétlenül kialakulhat a függőség, amelynek súlyossága a fogyasztás gyakoriságától, a mennyiségtől és az egyéni érzékenységtől függ. A probléma felismerésében döntő szerepe van annak, hogy milyen a fiatal kapcsolata a szülővel, mennyit beszélgetnek, mennyire ellenőrzik, kap-e megfelelő odafigyelést, szeretetet, elismerést, értékes együtt töltött időt. Amennyiben felfedezik, hogy gyermekük drogot fogyaszt, mindenképpen ajánlott szakember segítségét kérni.