Harminchét tervezet kapcsán kellett a kedden megtartott rendes havi gyűlésen határozniuk a nagykárolyi önkormányzati döntéseket meghozó testület tagjainak. És volt „Egyebek” napirendi pont is…
A határozattervezetek egy része leendő beruházásokról szólt, azaz hatástanulmányokat, megvalósíthatósági tanulmányokat stb. készíttetett a városvezetőség, és amint lehet, azokat kiegészítve benyújta, hogy további európai uniós (vagy más) támogatásokra tegyen szert. A testület ezeket ellenkezés nélkül elfogadta. A kórház költségvetés-kiigazítása kapcsán alakult ki némi szócsata az „örök ellenzéki” tanácstaggal.
Az első érdemi vita annak kapcsán bontakozott ki, hogy a testület még az elmúlt évben nem hagyta jóvá a piacfelügyelet díjszabásemelésről szóló indítványát. Azzal indokolták ezt, hogy támogatni kell a kisgazdákat, akik a háztájit árulják. Mint annak idején beszámoltunk róla, éppen azok védelmében született meg az áremelés ötlete. Tudniillik ez leginkább azokat sújtja, akik évente mindössze néhányszor árulnak a piacon, s nem az állandóan ott lévőket. A piackezelőség vezetője azt is sérelmezte, hogy a tanácsosok határozata ellenében nem egész összegeket kellene napidíjként beszednie az árusoktól. Pár baniról szóló nyugtát, napijegyet pedig nem célszerű kiállítania. A keddi tanácsülés keretében végül jóváhagyták a mintegy 25 százalékos emelést, méghozzá azzal a kitétellel, hogy az összeget kerekítsék fel (vagy le) egész számokra.
Szintén többféle nézőpontot gerjesztett a nagykárolyi tanácsban egy indonéziai robotikai verseny. Azzal fordultak a helyhatósághoz, hogy fedezze egy nagykárolyi általános iskolás és felkészítője utazási költségeit. Egy tanácstag felvetette, hogy mivel Románia hírnevét öregbíti a diák, esetleg a kormánynak kellene finanszíroznia a költségek legalább felét. Felmerült még az is, hogy az oktatásügyi minisztériumnak. Kovács Jenő polgármester jelezte, hogy érzése szerint ez nem járható út, az 1-es számú iskola igazgatója is tudatta, hogy a tanfelügyelőség is jelezte: kizárólag bizonyos feltételek mentén létrejövő tantárgyversenyek költségeihez járul hozzá. A testület az eszmecsere után egy ellenszavazat mellett megszavazta a pénzt. (De közben azt is szóba hozta egy tanácstag, hogy sok-sok évvel ezelőtt a Rekettye Kulturális Egyesület néptánccsoportjának egy külföldi vendégszerepléséhez is hozzájárultak — ezzel vélhetően azt kívánta jelezni, hogy most meg egy történetesen román nemzetiségű diák utaztatásánál „garasoskodnak”.)
A prefektúra véleménye szerint egy tavalyi döntés nem egyeztethető össze a jogszabályokkal, ezért a jegyző azt javasolta a testületnek, hogy vonja azt vissza. Szó szót követett, ám végül (mivel érintőlegesen közvagyonról volt szó) nem lett meg a kétharmados többség az indítvány mellett, azaz jogi útra terelődött az ügy.
Összességében nem sikerült túlságosan maratonira a tanácskozás, amelyen például azt is jóváhagyták (persze egy tartózkodás mellett), hogy az önkormányzat létesítsen parkolót az épülőfélben lévő új református templom előtt (mint ahogy tette a város többi temploma esetében is).
Megyeri Tamás Róbert