Vidék

Július végétől „nagy testvérek” őrzik Túrterebest

2016.07.13 - 13:35

Már csak az áramszolgáltató engedélyére várnak és a 37 infravörös térfigyelő kamera elkezdi őrködését a túrterebesiek és a településen átutazók biztonsága fölött. A három kultúrotthon megújul, Túrterebestelepen a kiszáradt halastavat focipályává alakítják át.

 

A község újkori történelmének legnagyobb szavazatszámával választották újra polgármesterré az önmagát sváb felmenőkkel bíró túrterebesi magyarként számon tató Gyákon Györgyöt, aki második mandátuma kezdetén számtalan tervvel és célkitűzéssel igyekszik „meghálálni” a lakosság bizalmát. Ottjártunkkor épp különböző szolgáltatókkal tárgyalt és egyeztetett, készülődve az augusztus 14–15-i községnapra, amelyen idén a település 800. „születésnapját” is ünneplik majd — muzsikával, ízes falatokkal, történelmi előadással és számtalan meglepetéssel. „A község három kultúrháza nagyon rossz állapotban van — mindhárom épületre elkészültek már a felújítás előtanulmányai, kettőt európai uniós pályázatokból és összességében 500 000 euróból, egyet pedig a Regionális Fejlesztési Alapból és körülbelül 220 000 lejből újítunk fel, illetve bővítünk, hogy alkalmasak legyenek 300 személy befogadására s a legmodernebb elvárásoknak is megfeleljenek. Idén tavasszal az önkormányzat megvásárolta a túrterebesi lakodalmas terem előtti 850 négyzetméteres telket, a rajta lévő egykori szódavíztöltővel és a pékség épületével együtt. Itt egy, a lakodalmas terem felszereléseinek (edények, étkészletek, poharak, stb.) tárolására alkalmas épületet és egy tágas parkolót fogunk kialakítani, minél hamarabb” — magyarázza a polgármester, aki — mint ahogy a rövid távú tervek felsorolásából kitűnik — nem fog unatkozni ezen a nyáron. „Már csak az áramszolgáltató engedélyére várunk és működésbe helyezhetjük a májusban felszerelt 32 infravörös térfigyelő kamerát (öt már tavalytól működik), amelyek „rálátnak” szinte az egész településre és ki merem jelenteni: ezáltal jelentősen javulni fog Túrterebes közbiztonsága. Szintén hamarosan, július közepén kezdünk neki egy kis tereprendezésnek, önerőből. Túrterebestelepen, a volt halastóban alakítunk ki egy focipályát — ez nem igényel nagy anyagi befektetést, pár kamionnyi földet kell leteríteni csak az alján, azt füvesíteni és arénaszerű oldalában a padokat felállítani. Még a terület közvilágítása is meg van oldva, igazán vétek lenne kihasználatlanul hagyni ezeket az adottságokat. Sajnos az ovinál nagyon trehány munkát végeztek, az egyik termet újra le kell padlózni és csempézni — viszont nagy örömünkre ősztől még egy óvodai és egy napközis csoport is indul a már meglévők mellett, számukra is be kell rendezni egy termet, a többihez hasonló, nagyon ötletes megoldású bútorzattal. Ha minden a tervek szerint halad, ősztől a polgármesteri hivatal szeretné átvállalni az óvodai étkeztetés költségeinek a felét, így csökkentve a szülők anyagi megterhelését” — mondja.

 

Idősek házi beteggondozása

 

Nemcsak a gyermekek, az ifjúság, de az idősek felé is kiemelt figyelemmel és tervekkel fordul Gyákon, hiszen mint mondja nagyon sok fiatal ment el (ki végleg, ki „csak” dolgozni) Túrterebesről — az idősebb generáció, a szülők, nagyszülők pedig támasz és mindennapi segítség nélkül maradtak itthon. „A falu közepén áll a volt téesz romos székháza, amely felújításra már nem, csak lebontásra alkalmas. Annak a helyére tervezünk egy házi beteggondozói rendszer kialakításához szükséges központot a Caritasszal karöltve, ahol helyet kapna az idősek klubja is. A házi beteggondozásra, sajnos, nagy szükség van, mint ahogy egy bentlakásos idősek otthonára is — nem hiszem, hogy van olyan család Túrterebesen, amely számára ne lenne hasznos és elmondhatatlanul nagy segítség, hiszen az idősek szakszerű ellátása mellett a hozzátartozók válláról is leveszi a gondok egy részét. Tudom, ez egy nagyszabású terv és valószínűleg nem is lesz egyszerű a megvalósítás, de mielőbb hozzá szeretnénk kezdeni — hogy aztán mihamarabb elkészüljünk vele” — magyarázza.

 

 

Szabó Kinga Mária