Szatmárnémeti

Jubileumi Szatmári Kiadói Év

2019.03.28 - 09:23

A szatmári könyvkiadás, könyvek, folyóiratok és természetesen alkotók ünnepére gyűltek össze az immár XX. alkalommal megszervezett Szatmári Kiadó Év díjkiosztó ünnepségén.

A Szatmár megyei könyvkiadás legfontosabb és legrangosabb ünnepén — ahogy azt már megszokhattuk — az előző esztendőben megjelent kiadványok voltak megtekinthetőek és alkotóikat is eme ünnepi rendezvény keretében díjazták a megyei könyvtár olvasótermében. A szatmári szerzők 2018-as évi munkájának eredményei bizonyítják, hogy tavaly is sikerült legyőzni az anyagi és egyéb nehézségeket, hiszen 158 könyv, 61 időszaki kiadvány és 16 audiovizuális dokumentum is napvilágot látott. Mint az ünnepélyes megnyitó jubileumi visszapillantójában megfogalmazódott, két évtizeddel ezelőtt még csak szépirodalmi alkotások szerepeltek a termésben, azóta viszont ugyancsak bővült a paletta, majd' minden műfaj és terület gazdag tartalommal képviselteti magát — népszerűsítve az olvasást és a kultúrán keresztül történő ismeretszerzést. „Őszinte tiszteletet érdemelnek, akik munkájuk révén élettel töltik meg a könyv ezen ünnepét: az íróknak és publicistáknak, a kiadóknak és nyomászoknak, a partnerintézményeknek, a művelődési élet képviselőinek, a könyvtárosoknak, s nem utolsó sorban azoknak a döntéshozóknak, akik a kulturális eseményeket támogatják — hiszen a lelkesedés nem elég sem egy könyv kiadásához, sem a rendezvény megszervezéséhez, szükség van az anyagi források biztosítására is. A Szatmári Kiadói Év keretében bemutatott írásművek és kiadványok országos ismeretségre tesznek szert az esemény rangjának köszönhetően, illetve a kétnyelvű bibliográfiai katalógus révén” — hangzott el.

Az összesen 235 munkát öttagú zsűri bírálta s tizenkét kategóriában húsz alkotót-kiadványt díjazott, zsűrielnökként pedig Kereskényi Sándor irodalomtörténész-muzeológus mondott hangsúlyos köszönetet a könyvtárnak, amiért „lehetőséget teremt arra, hogy találkozzunk a könyvvel”, a művek tematikájával kapcsolatban viszont ugyancsak maliciózusan fogalmazott: „Elvártam volna, hogy a centenárium évében több olyan történelmi-drámai mű jelenjen meg, amely a szatmári románság hányattatott sorsát mutatja be” — mondta.

Néprajz-kategóriában két nem mindennapi fényképalbum s alkotóik részesültek — méltán — elismerésben: Mihaela Grigorean, aki az avasi menyasszony különleges és szigorú hagyományok szerinti, millió apró fonatból és tekerésből „épített” hajkölteményének fél napon át tartó készítését mutatta be, valamint a nemzetközileg is elismert Remus Tiplea fotóművész Az én Istenem albuma, amelynek több száz felvétele az Avasban megtalálható öt vallás épületeit, ünnepeit, szokásait villantja fel. A magyar nyelvű alkotások közül Csirák Csaba Áldozatok püspöke: dr. Boromissza Tibor, valamint Varga Béla Tibor Köt a rög… Az Érkörtvélyesi Református Egyház története című munkáját díjazták, míg Pop Feliciant Markovits Rodion Anyám kertje fordításáért. A díjazott könyvek, illetve tematikájuk között újdonságnak számít a szatmári anyakönyvi hivatalt vezető Ionel Torja értekezése, amely a közszolgáltatások verbális és nonverbális kommunikációit járja körbe.

Szabó Kinga Mária