Szatmárnémeti

Jubileumi Kölcsey évkönyv

2012.07.13 - 08:59

Akár kordokumentumnak is tekinthető az idei Véndiáktalálkozóra megjelent A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium 40 éves jubileumi évkönyve. A kötetről és mellékletéről Pataki Enikő iskolaigazgató tájékoztat.

Az egykori legendás Magyar Lici indulásának 40. évfordulója megünneplése alkalmából az iskola vezetőségi tanácsa és a szülői bizottság, a Bethlen Gábor Alap támogatásával jelentette meg A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium 40 éves jubileumi évkönyvet. A kiadványban olvashatók iskolatörténeti és az iskola volt tanárait bemutató anyagok, véndiákok emlékei, valamint A jelen — híd a múlt és jövő között felcímmel az iskola tevékenységeit bemutató írások. Az évkönyvnek van egy melléklete is, címe Akiket az alma mater visszavár…, melyben megtalálható 1971/72–től 2011/12–ig az osztályok névsora és az osztályfőnökök neve. A két kiadvány 35 lejért megvásárolható a Véndiáktalálkozó rendezvényein.

Ez a könyv az utóbbi negyven év történetét foglalja össze — tájékoztat Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója. — Az iskola sokkal hosszabb múltra tekint vissza, de 1971–ben alakult jogi személyiséggé, melynek hivatalos utóda a mai iskola. Ez egy olyan pillanata volt az iskola életének, amikor az 1990–es és az utóbbi évekhez hasonló válaszúthoz került. Miért negyven év, hiszen az iskola története sokkal távolabbra tehető, hiszen gyökerei összefonódnak a nagy múltú egyházi iskolákkal, mondhatni azok törzséből nőtt ki, amikor 1948–ban az egyházi intézmények államosítása következtében megszületett. Nagyszerű megvalósításként lehet számon tartani, hogy a nehézségek ellenére 1957–ben az iskola megkapta a Kölcsey Ferenc Líceum nevet. Működését többször is megnehezítették, osztályait és tanári karát több intézményben szétosztották, 1971–ben azonban kedvező fordulat állt be a történetében: a több helyen működő osztályokat egyetlen intézményben egyesítették, tanárait visszahozták, és Magyar Állami Líceum néven újrakezdhette működését.

Célok

A 40 év — 40 tevékenység… pályázat célja az volt, hogy hidat teremtsünk a múlt, a jelen és a jövő között. Jelenünk igazolja a múltunkat és biztosítja a jövőnket. A jubileumi év eseményei mind azt hivatottak megerősíteni, ami az iskola egyik legfontosabb küldetése: a közösségépítést és a hagyományőrzést. A kötetben megszólalnak a volt diákok, megismerhetjük az iskola történetét, sok szó esik a hagyományőrzésről, a nemzeti kultúránk és történelmünk ismeretének fontosságáról és a közösségépítésről. Mindannyian ugyanannak a közösségnek vagyunk a tagjai: a tény, hogy valakit ez az iskola indított el az életbe, mindörökre meghatározza sorsát, részesévé tette egy olyan időn és téren átívelő közösségnek, melyet a felnevelő, elbocsátó, örök megtartó erejű közös otthon szellemisége köt össze — hangsúlyozta Pataki Enikő.

Elek György