Elkészült Nagykárolynak az idei évre szóló költségvetés-tervezete. A beruházás és fejlesztés fejezetben 1,7 millió lejt szánnak a projektek önrészének biztosítására, tudtuk meg a polgármestertől.
Összeállították az idei esztendő költségvetés-tervezetét Nagykárolyban. Az önkormányzati döntéseket meghozó testület elé terjeszti ezt a polgármester, és a jövő héten sorra kerülő tanácskozás alkalmával véleményezik a tervezetet. A működtetés költségei, azaz például a bérköltségek biztosítottak — emelte ki érdeklődésünkre Kovács Jenő polgármester. Elmondása szerint a tervezet amolyan érzékeny pontja az a rész, amelyet a pénzügyi hatóságok számítottak ki. Ennek kapcsán ekként fogalmazott: „Remélem, hogy az a pénzösszeg meg is érkezik, amit ők nekünk jósolnak.” Az elöljáró ugyanakkor előre jelezte: „Ha mégsem érkeznek meg a szükséges pénzek, akkor elvárom, hogy a költségvetés-kiigazításkor helyesbítsék a számításaikat.”
Mint kifejtette, a beruházás, a fejlesztés fejezetbe annyit tudtak behelyezni, „amennyi maradt”. Egész pontosan 1,7 millió lejt szánnak a különféle projektek önrészének biztosítására. Számításai szerint 7–15 millió lejnyi összértékben történik majd ebben az évben konkrét megvalósítás, beruházás a városban. Mint mondta, mindez persze a kivitelezők tenni akarásán is múlik. „A célunk az, hogy beinduljanak a közbeszerzései eljárások során kiadott kivitelezések, így a 2-es iskola felújítása, ami a Helyi Fejlesztések Országos Programján (PNDL-s) belül megvalósuló program, illetve a Somos városrészről szóló beruházás. Ugyanakkor abban is bízom, hogy mindezeket követik további projektek” — fejtette ki Kovács Jenő.
Induljanak be a már megnyert projektek!
Mint ismeretes, Nagykároly önkormányzata mintegy 25 millió euró értékben írta már alá különféle európai uniós projektek szerződéseit, azaz ezek bizonyosan meg is valósulnak pár éven belül. Ugyanakkor a város több egyéb projektet is előkészített. Ezek kapcsán is kérdeztük az elöljárót. „Az az újdonság, hogy egyelőre nincs újdonság” — fogalmazott. Egyaránt stagnál a városi járóbeteg-rendelő intézet kibővítéséről, fejlesztéséről szóló beruházás tervezete, de szintén pang az 1-es iskola felújításáról, a könyvtár kialakításáról, az uszodaépítésről szóló beruházás tervezete. „Ez egy türelemjáték” — nyomatékosította a polgármester. Meglátása szerint egész egyszerűen várakozni kell. Megemlítette ugyanakkor, hogy a már aláírt finanszírozási szerződéssel rendelkező beruházások elindítása is nagyon nagy feladatokat ró a helyhatóságra.
Túlságosan drasztikusak a jogszabályok
Szólt arról, hogy egyre megdöbbentőbb jogszabályok hátráltatják a munkájukat. Példaként megemlítette, hogy egy utóbbi kormányhatározat értelmében az óvodák és a lakóházak között legalább 15 méternyi távolságnak kell lennie. Mint mondta, Nagykárolyban talán egy vagy kettő óvoda felel meg ennek az előírásnak. Hogy működhessenek a többiek, a szomszédok írásos beleegyezését kell kérjék. Mint mondta, procedurális bonyodalmakat okoz a helyhatóságnak ez a rendelet, illetve igen jelentős többletköltséget. Hatástanulmányt kell például készíteni minden egyes intézmény esetében, amely keretében szakember kifejti, pontosan mivel is jár, amennyiben a lakóház és az óvoda között nincs meg a törvény által kívánatosnak nevezett sáv. Érzése szerint hosszú távon van létjogosultsága a rendelkezésnek, például a mostantól építendő óvodák esetében, de a már régóta ott üzemelőkre is vonatkoztatni, méghozzá nagy hirtelenjében, nos, szerinte ez értelmetlen, túlságosan drasztikus elhatározás. Megemlített egy másik hasonló szabályt is: az óvodának az otthonául szolgáló parcella legtöbb negyede lehet beépített. Azonban mit kezdjen azon óvodákkal, amelyek már majd' felerészben beépített területen működnek? Hát az olyanokkal, amelyek tömbházban üzemelnek, és gyakorlatilag két lakrészből állnak? „Azt én is tudom, hogy az óvodák helyzetét javítani kell, de ennek a folyamatnak nem így kellene nekiindulni, hogy holnaptól kezdve így meg így kell legyen…” — érvelt a polgármester. Szerinte nem életszerűek ezek az előírások.
Megyeri Tamás Róbert