Szatmárnémeti

Jövő héten kezdődik az új tanév

2016.09.06 - 10:26

Szeptember tizenkettedikén, azaz jövő hétfőn kezdődik a 2016/2017-es iskolai év, amelyre diákok és szülők egyaránt készülnek, hiszen itt az ideje feltölteni az iskolatáskákat is.

Már csak hatot kell aludni — mondhatjuk a kicsiknek —, és kezdődik az iskola. De addig is minden családban felmerül a kérdés, hogy mit kell venni az új tanévre a gyereknek. Füzetek, írószerek, új iskolatáska, megannyi apró kellék, és nem utolsósorban néhány új ruhadarab és cipő is a bevásárlólistára kerül, amelynek a végösszege láttán nem kevesen felsóhajtanak majd.

Szatmárnémetiben a nagy piac elég szegényes kínálattal szolgál a tanszerek szempontjából, viszont ha a szülők a ruhát olcsóbban szeretnék beszerezni, abból igen bőséges választék kínálkozik.

A táskát és füzeteket a város számos üzlete kínálja, különböző árfekvésekben, de mint mindig, a minőséget most is jól meg kell fizetni.

Talán az új iskolatáska lehet a bevásárlólisták egyik legdrágább árucikke, ugyanis 50 lej alatt nem nagyon kapni méretben és minőségben is megfelelő hátizsákot, de az átlag árat olyan 70 lejre érdemes belőni. Persze azok, akik valamilyen világmárkát képviselő gyártóra esküsznek, és a pénztárcájuk is megengedi, bőven 100 lej fölött is beszerezhetik a gyermek iskolatáskáját.

A füzetek idén sem kimondottan drágák, de mivel sok kicsi sokra megy, azokra is kell költeni éppen eleget. Egy A5-ös, 48 lapos füzet ára körülbelül 1,5 és 2,5 lej között mozog, függetlenül attól, hogy vonalas vagy kockás. A nagyobb méretű, A4-es füzetek átlagosan 2 és 4 lej között kaphatóak, természetesen attól függően, hogy milyen a papír, esetleg a fedél minősége.

Az írószerek közül a sima ceruza és a golyóstoll a legolcsóbb, mert azokat már akár 1 lejért is megvásárolhatjuk, de ha már egy minőségibb, tintapatronos tollat szeretne a gyerek, akkor lehet, hogy 10–12 lejt is ki kell kiadni az írószerért. Aki viszont egy nevesebb gyártótól szeretne tollat választani, akár 50 lejt is kifizethet egy küllemre is szép, kézreálló darabért. A tintapatronok elég olcsók, darabjuk körülbelül 20–30 baniba kerül az üzletekben.

A földrajz-, a biológia- és a kotta-vonalas zenefüzetet 1,5 lejtől már meg lehet vásárolni, a normál méretű rajztömb 2 és 5 lej között kapható, a nagy pedig 6 lejnél kezdőik.

A hegyezők ára 2 lejtől kezdődik, de akár 7 lejt is elkérhetnek egy komolyabb darabért.

A töltőtollhoz való tinta 50 ml-es kiszerelésben már 4 lejtől kapható, viszont ha itt is a minőséget nézi a vásárló, akkor akár tízszer drágábban is beszerezheti a tintát kék, fekete, vagy piros színben.

Egy tasak színes ceruzát már 8 lejtől vásárolhatunk, de itt is 15–20 lejes átlagárral érdemes inkább számolni.

Az olcsó filctoll (karióka), amely lehet, hogy a papíron átüt a másik oldalra, csomagonként akár 10 lejből is megvásárolható, de a minőségibb termékek ezekből is 20–25 lejnél kezdődnek.

De ne feledkezzünk meg a matematika óra kellékeiről sem, így szükség lesz egy rövidebb és egy hosszabb vonalzóra is, de kell körző, szögmérő derékszögű vonalzó is.

A 20 centis kis vonalzó 2 lej, a 40 centis hosszú vonalzó pedig 4 lejbe kerül, míg a derékszögű vonalzó és a szögmérő 5 lej körül kapható. Egy jobb minőségű körző 10 lejbe kerül.

Kézimunka- és rajzórára szükség lesz vízfestékre, amit 5–12 lej között vásárolhatunk, illetve jó, ha van a gyereknél egy tompa hegyű papírvágó olló is, amelynek ára 3 lej.

A modernebb felfogású szülők akár interneten is megrendelhetik a gyermekek tanszereit, ugyanis vannak olyan weboldalak, ahonnan a 15–20 lejes szállítási költség ellenére is jó áron szerezhetőek be az iskolai kellékek. Természetesen a netes vásárláskor érdemes megbízható forgalmazótól rendelni, sőt, ha lehet, igényeljük a futár jelenlétében történő csomagfelnyitást is.

Végezetül elmondhatjuk, hogy a szűkebb pénztárcájú családok akár 100–150 lejből megúszhatják a tanévkezdés előtti nagy bevásárlást, de akinek nem okoz gondot a legjobb minőséget megvenni a gyereknek, annak a határ a csillagos ég.

 

 

Bajnai Botond