Szatmárnémeti

Jövő héten kezdődik a Decebal híd felújítása

2016.07.05 - 20:01

A Decebal híd felújításáról, aszfaltozócégek marakodásáról, magánterületre tervezett parkolókról és játszótérről, a VSK-nál és az Olinál talált állapotokról, a stadionátépítés esélytelenségéről számolt be Kereskényi polgármester.

Már rég óta esedékes és nagyon szükséges, jövő héten pedig meg is kezdik a Decebal híd nagyszabású felújítását – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Kereskényi polgármester. A komplex munkálatok során – melyre a város idei költségvetéséből 2,1 millió lej lett elkülönítve – megújul az úttest, a járdák, a híd korlátai, de szigetelései és támaszkodásai pontjai is. Mint a városvezető rámutatott, mivel Szatmárnémeti legnagyobb gépkocsiforgalmat lebonyolító hídjáról van szó, a munkakezdéssel megvárták a tanév végét, amikor valamelyest csökken az autóforgalom. „Két sáv le lesz zárva és újítják, két sávon pedig halad majd a forgalom s kértem a kivitelező Szilágy megyei céget: az úttest–felújítási munkálatokat a lehető legoperatívabban végezzék el, remélem ezt 2–3 hónapon belül befejezik, a többi munkálat már nem zavarja meg annyira a gépkocsiforgalmat.” – magyarázta Kereskényi Gábor, aki első polgármesteri sajtótájékoztatóját tartotta tegnap  s a bő egy óra alatt egymást váltották a hideg-meleg zuhanyok, a jó és rossz hírek. „A hivatal osztályvezetőivel is volt már több megbeszélésünk, a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó intézmények vezetőivel is „bemutatkoztunk” már egymásnak, azzal a kéréssel, hogy a jó együttműködés érdekében legyünk valóban partnerei egymásban ebben a négy évben” — fogalmazott Kereskényi, majd vázolta a VSK és az Olimpia fociklubnál tartó átvilágítás eredményeit. Mint mondta, a VSK-nál nincsenek ugyan adósságok, de annál katasztrofálisabb a menedzsment — anyagi fedezet nélkül hosszabbítottak meg szerződéseket, illetve emelték meg egyes játékosok fizetését —, kiemelve azt is: akik meghozták ezeket a felelőtlen döntéseket, felelősséget is fognak vállalni értük. Az Olinál sokkal súlyosabb a helyzet: idén eddig már 2 millió lejt elköltöttek az összességében 2,5 milliós egész éves költségvetésükből. „Hogy az év végéig mi lesz, az nemigen érdekelte őket, én viszont teljes átláthatóságot követelek a közpénzek elköltésére vonatkozóan” — jelentette ki a polgármester, majd röviden összefoglalta a város különböző „építőtelepein” tartott munkalátogatásokon tapasztaltakat. A Poligonului utcai ANL-tömbházakkal minden a legnagyobb rendben, ám mint kiderült, az előző városvezető két beruházást is magánszemélyek magánterületein kezdett meg: a Prahova és az Oituz utcák között épülő, körülbelül 600 négyzetméteres játszóteret, valamint — s ez a sokkal fajsúlyosabb — a 17-es lakótelepen, a Jubileului utcában, ahol a 6000 négyzetméternyi parkolót szintén magánszemély magánterületére tervezték — anélkül, hogy az illetővel bármiféle kisajátítási, esetleg bérleti szerződést kötöttek volna.

„A folyamatos fellebbezések miatt jelen pillanatban sem tudunk útkarbantartási keretszerződést kötni — azaz bármennyire gödrösek, kátyúsak is lesznek Szatmárnémeti útjai, utcái és járdái, nincs cég, aki betömné azokat. Az előző városvezetés írta ki azt a közbeszerzési eljárást, amelynek a győztese a 32 millió eurós keretszerződés keretében aszfaltozna és kátyúzna a megyeszékhelyen, a Szamos mindkét oldalán, négy éven keresztül. A licit lezajlott ugyan, de a versenyben maradt két cég (a botoşani Technic Asist és a kolozsvári Diferit Kft.) egymás után nyújtja be a fellebbezéseket, az ezeket elbíráló intézmény július 14-én hozza meg döntését, de közben a Technic Asist a napokban is újabb fellebbezéseket nyújtott be. Mivel a keretszerződés 4 évre szól, a 32 millió eurós összeg pedig nagyon csábító, úgy gondolom a végtelenségig fognak fellebbezgetni, marakodni és harcolni, épp az összeg nagysága miatt” — magyarázta az áldatlan helyzetet Kereskényi. Nem hallgatva el azt sem: az előző városvezetés az utolsó törvény adta lehetőséget is „elhasználta” 2016-ra, amikor áprilisban nagy kampánybuzgalmukban 100 000 eurós, kátyúzási gyors-szerződést kötöttek egy kivitelezővel, amely azonban csak tessék-lássék dolgozott, viszont ilyenfajta gyors-szerződéseket egy évben csak egyszer köthet a hivatal.

Sajnos nem ez volt Kereskényi egyetlen rossz híre a szatmáriak számára, ugyanis elmondta azt is: a regionális fejlesztési minisztériumban és az Országos Beruházási Ügynökségnél (CNI) is érdeklődött: mi és mennyi igaz Coica oly sokszor hangoztatott, nagyszabású terveiből. Mint kiderült, sajnos az Olimpia Stadion 16 millió euróra rúgó nagyszabású felújítására, pontosabban újraépítésére esély sincs anyagi támogatást kapni a CNI-től a következő években — viszont nagyon jó és reális esély van egy legtöbb 3000 férőhelyes sportcsarnok megépítésére.

Szabó Kinga Mária