Szatmárnémeti

Jótékonysági Gála zárta az évadot — KÉPGALÉRIA, VIDEÓ

2026.06.28 - 11:42
Vidám hangulatú, szakmai és közönségdíjakban bővelkedő gálával zárta a színházi évadot a Harag György Társulat.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata színes, vidám, de megható percekben is bővelkedő évadzáró gálával zárta le az évadot, amely során számos szakmai és közönségdíjat is kiosztottak.

A gála ez alkalommal jótékonysági előadás is volt egyben, hiszen a gála bevételeiből a társulat egyik tagjának gyógykezelését támogatják. A társulat nemcsak a jegybevételt fordította jótékony célra; a képzőművészetben is otthonosan mozgó színészek – Bodea-Gál Tibor, Erdei Máté, Frumen Gergő és Szabó János-Szilárd – saját alkotásaikat ajánlották fel eladásra, illetve sokan adakoztak a színház előterében elhelyezett urnába is.

A gála témája ez alkalommal a baki volt, azaz a színházi dolgozók figyelmét mindig éberen tartó tévedési lehetőség, hiba, ami ha megtörténhet, nagy valószínűséggel előbb vagy utóbb meg is történik, legyen szó szövegbeli vagy tényleges botlásról, visszafojthatatlan nevetésről vagy műszaki gubancról.

A színészek verssel, tánccal, egyéni és csoportos produkcióval, nevettető jelenetekkel léptek színpadra, az első felvonás végén pedig az elhunyt örökös tagokra emlékeztek. Laczkó Tekla és Poszet Nándor műsorvezetők előbb bakikkal kapcsolatos anekdotákat olvastak fel, amelyek főszereplői Bessenyei István, Czintos József és Zákány Mihály voltak, ezt követően pedig dallal emlékeztek az elhunytakra, miközben a színpad két oldalán az égi társulathoz már csatlakozottak képei voltak láthatók, egykori szerepeikben.

A társulat évadzáró gálájának fontos része az évaddal – ez alkalommal az utóbbi két évaddal - kapcsolatos közönségszavazás eredményeinek ismertetése volt. Az eredményeket Bessenyei Gedő István társulatigazgató osztotta meg a közönséggel.

Az előadások tekintetében nagyszínpadon A miniszter félrelép (r. Lendvai Zoltán), stúdióban a Kohlhaas (r. Bélai Marcel), bábszínházban pedig a Keletre a Naptól, nyugatra a Holdtól (r. Bartal Kiss Rita) volt a közönségkedvenc, az ifjúsági előadások közül pedig a Szaffi (r. Nagy Regina) kapta a legtöbb szavazatot. A közönségszavazás alapján a III. Richárd is szép sikert ért el a nézők sorában: a legjobb rendezés, a legjobb jelmez és a legjobb díszlet kategóriában is ez az előadás győzedelmeskedett, Albu István és Márton Erika munkájának gyümölcseként.

A közönségszavazás során a szatmári nézők a vidám és zenés műfajokat részesítették előnyben, de a középfajú dráma is helyet kapott a képzeletbeli dobogón. Az is kiderült, hogy a nézők ma már elsősorban a közösségi médiából tájékozódnak a társulat munkájáról.

A díjak átadása az előadás közben négy blokkban zajlott. Mint kiderült, a közönség szavazatai alapján a legjobb epizódszínésznő Budizsa Evelyn, a legjobb epizódszínész pedig Péter Attila Zsolt. Utóbbi színművész kapott díjat a legjobb komikusok kategóriájában is, a legjobb komikának pedig Moldován Blankát szavazták meg. A legjobb drámai színészek kategóriában ezúttal Méhes Kati és Nagy Csongor Zsolt győzött. A közönségszavazás díjazottai az M-SYS Kft. jóvoltából 100 eurós pénzjutalmat is kaptak.

Proscenium díjak

A második díjazási blokkban a társulat művészeti tanácsa által megítélt és a Proscenium Alapítvány által finanszírozott díjakat adták át. Pártolói díjat, és ezzel örökös bérletet kapott a társulat munkáját évtizedek óta segítő Poszet Ferenc. A háttérszemélyzet tagjai közül Diószeghy Olga-díjjal tüntették ki Vékony Borbála igazgatói titkárt, az Angel József ügyelő emlékére alapított Angyalka-díjjal pedig Haiduc Denis Máté díszítőt. A fiatal (35 év alatti) színészek számára alapított és a Baranyai család által finanszírozott Baranyai Zoltán-emlékdíjat ezúttal Orbán Zsolt színész vehette át, a Brighella Bábtagozat munkatársai számára alapított Kovács Ildikó-emlékdíj kitüntetettje pedig Kófity Annamária lett.


A társulaton belüli titkos szavazás eredményeként négy nívódíjat is átadtak, a Korall Klinika támogatásával, díjanként 200 euró értékben. Alakítási nívódíjat kapott Budizsa Evelyn és Nagy Csongor Zsolt, a társulatépítő tevékenységéért pedig Laczkó Teklának és Szabó János-Szilárdnak szavazott elismerést a társulat.

Egykori igazgatók díjai

A negyedik blokkban a Harag György Társulat egykori igazgatóiról elnevezett fődíjakat adták át, melyek közül kettő (a Harag György- és Ács Alajos-díj) a társulat, a legújabb alapítású Csíky András-díj pedig a művészeti tanács szavazatai alapján kerül odaítélésre.

A Poszet kft. képviseletében Poszet Kinga adta át az 500 eurós pénzjutalommal járó Ács Alajos díjat, amelyet ezúttal Erdei Máté vehetett át. A Csíky András-emlékdíjat és az 500 eurós pénzjutalmat Simon Attilától, a Kreatív Kft. képviselőjétől vehette át Méhes Kati, a társulat örökös tagja.

Harag György-díj


A legjelentősebb és legnagyobb értékű, 1.000 eurós pénzjutalommal járó fődíjat, a Harag György-díjat idén Moldován Blanka kapta, akinek Haller Csilla, a díjat támogató Autonet Kft. pénzügyi igazgatója adta át az oklevelet.

A díjakhoz természetesen ezúttal sem csak díszoklevél és pénzjutalom járt a díjazottaknak - a díjátadó virágkölteményeit a Sara Flower virágüzlet támogatta.
 
Hírszerkesztő
(Fotók: harag.eu)

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Nagy sikert aratott Budapesten a III. Richárd

Hosszan tartó tapssal jutalmazta a Nemzeti Színház közönsége a Harag György Társulat fesztiválnyitó előadását a tizenharmadik MITEM-en.
Szatmárnémeti

A legszebb karácsonyi ajándék

Egy karácsonyváró előadás vidám és megható történetekkel, elfeledett, de most újra életre kelt bábokkal – szombaton és vasárnap délelőtt is.
Szatmárnémeti

Disconnected – színművészeti egyetemisták előadása

Gyors ütemben zajlik az élet és mindenki önmaga főhőse, „...mert iszonyúan elkurvult világ ez”, ahol mindannyian egyedül vagyunk.