Országos szinten és Szatmárban is jól teljesített a SUMAL 2.0, Európa egyik legmodernebb és leghatékonyabb faanyag-nyomkövető rendszere — Szatmár megyében a rendőrök 670 ellenőrzési akciót hajtottak végre a tavalyi évben (jelentős részüket a 112-es egységes segélyhívóra befutott lakossági jelzések nyomán), ezek során 70 bűncselekményre, illegális fakivágásra derítettek fényt, s nem mellesleg 207 bírságot róttak ki 294 500 lej összértékben, illetve elkoboztak 797,76 köbméternyi faanyagot.
„Románia Európa egyik legmodernebb és leghatékonyabb faanyag-nyomkövető rendszerével rendelkezik, ezt bizonyítja a SUMAL 2.0 egyéves működése. A tavaly január végén beüzemelt új rendszer egyik legfontosabb célja az illegális erdőirtás és falopás visszaszorítása volt, amelyet az átláthatóság növelésével értünk el” — fogalmazott tegnapi, Lucian Bode belügyminiszterrel tartott közös év-, de még inkább rendszerértékelőjén Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdőgazdálkodási miniszter. A tárcavezető azt sem hallgatta el, hogy a tavaly január 30-i startot követően az első néhány hónapban nehéz volt a SUMAL 2.0 rendszer gyakorlatba ültetése s ezzel egyidejű tesztelése is, de mostanra már az erdőgazdálkodás digitalizálásával elérték, hogy valós időben lehessen nyomon követni a fa útját a kitermeléstől a szállításon át a raktározásig — s a rendszer hatékonyságát mutatja az is, hogy egy év alatt több mint 70 ezer regisztrált felhasználója lett.
Nem mellékes az sem, hogy a rendszerrel összekapcsolt Erdőfelügyelő alkalmazás fő tényezővé lépett elő a faanyagszállítmányok ellenőrzésében: 2021-ben 150 ezer felhasználó 6,8 millió lekérdezést végzett. Ezek alapján több mint 4985 lakossági bejelentés érkezett gyanús faanyagszállítmányokról a 112-es egységes segélyhívóra, ebből 1038-at ellenőriztek a hatóságok, és 267 esetben beigazolódott a bejelentő gyanúja. Tánczos ugyanakkor azt is hangsúlyozta: nem a SUMAL 2.0 faárukövető rendszer a „hibás” a faanyag nagymértékű drágulásáért, hanem az illegális fakitermelés és -kereskedelem „kifehérítésével” nőttek az árak.
A tárcavezetők beszámolója értelmében tavaly felére csökkent az illegális fakivágások száma, és bár a SUMAL 2.0 rendszernek köszönhetően csökkent a faanyagszállítmányokkal kapcsolatos helyszíni ellenőrzések száma, de nem csökkent a kitermelőhelyek és a raktárak ellenőrzésének intenzitása: a hatóságok 234 505 ellenőrző akciót hajtottak végre. Mint elhangzott, tavaly 46%-kal (az előző évi 8400-ról 12 000-re) nőtt a megállapított erdészeti bűncselekmények száma, 40%-kal (8300-ról 11 600-ra) a bűnvádi eljárások száma — ugyanakkor 47%-kal több, összesen 6500 bűnvádi eljárás végére került pont jogerős ítélet formájában, míg a tavaly kirótt 11 200 bírság összértéke 15 794 000 lejre rúgott. Nem mellesleg az előző évhez viszonyítva 15%-kal nőtt a 112-es egységes segélyhívón a lakosság részéről bejelentett erdészeti bűncselekmények száma, s mindezek arra ösztönzik a hatóságokat, hogy továbbfejlesszék az illegális fakitermelés elleni „harci eszközöket”: egyrészt a SUMAL 2.0 rendszer tökéletesítése a következőkben is folytatódik, egyebek mellett videós megfigyelőrendszert építenek ki, és szatellites ellenőrzést vezetnek be. Másrészt „olyan jogszabályt készítettünk elő, amellyel megtiltjuk, hogy a fát éjszaka szállítsák el az erdőből. A szigorításokkal párhuzamosan pedig olyan támogatási rendszereket indítunk, amelyekkel az erdőültetést és az új erdők fenntartását fogjuk segíteni. Azon dolgozunk, hogy az erdők megóvása mellett meg tudjuk tartani a gazdasági szerepüket is” — jelentette ki Tánczos Barna.
Szabó Kinga Mária