Belföld

Jól szerepeltek a szatmári borok

2017.05.04 - 12:27

188 bormintából 66 szatmári volt. Két nagy aranyérmet ítéltek oda a szatmáriaknak.

Marosvásárhelyen rendezték meg a tizennyolcadik Erdélyi Szőlőhegyek Borversenyét, melynek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adott otthont. 188 bormintát kóstolt meg a zsűri, amelynek tagjai magyarországi és erdélyi borszakértők voltak.

A Sapientia egyetem kertészeti tanszékén borászatot és szőlőtermesztést is tanulnak a diákok, így nem véletlen, hogy az Erdélyi Szőlőhegyek Borversenyét idén épp itt szervezték meg. A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke, Sebestyén Csaba a hivatalos megnyitón azt hangsúlyozta, hogy erősíteni akarják a kapcsolatot a borászok, az egyetemi oktatók és a diákok között, hiszen mindenkinek érdeke, hogy a leendő kertészek, borászok jól képzettek legyenek, és munkájukkal öregbítsék az erdélyi borászat hírnevét. Az elmúlt évek versenyeiről beszélve az egyesület elnöke kiemelte, hogy egyre több és jobb minőségű borokat küldenek be a gazdák. Idén rekordmennyiségű borminta érkezett: 139 fehérbor, 40 vörösbor, 9 rozé, valamint egy vermut és pezsgő is.

Szatmár megyéből 66 borminta vett részt a versenyen: 40 fehér-, 24 vörösbor és 2 rozé. A fehérborok kategóriájában nagy aranyat kapott a halmi Podgoria Pincészet, aranyérmet pedig Butka Sándor (ottonel muskotály), a Cobisceanu Pincészet (sauvignon blanc) és a mezőfényi Májer István (királyleányka). A szatmáriak kaptak még 13 ezüst- és 14 bronzérmet. A vörösborok kategóriájában a Reizer Pincészet merlot-ja kapott nagy aranyat. Aranyérmet kapott: a halmi Fogyasztási Szövetkezet (cabernet és vegyes bora), a Dobra Wine (cabernet sauvignon), a bélteki Cobisceanu Pincészet (merlot), a Casa Vlas (cabernet) és a Hetei Pincészet (vegyes). A szatmári borászok kaptak továbbá 9 ezüst- és 1 bronzérmet.

Fodor István, a Szatmár Megyei Agrárkamara igazgatója elmondta, hogy a Szatmár megyeiek rendkívül jól szerepeltek az Erdélyi Szőlőhegyek Borversenyén, nemcsak mennyiségben, hanem minőségben is jó borokkal rukkoltak elő. Nagyon sok olyan borász jelentkezett a megmérettetésre, akik nagy mennyiségben készítenek minőségi borokat, és lehet rájuk számítani a piacokon. Amire érdemes odafigyelni, az nem más, mint az egyre nagyobb mennyiségben megjelenő szatmári vörösborok. Eddig nem igazán foglalkoztak a gazdák vörös szőlők termesztésével, mert azok különleges talaj- és időjárásviszonyokat igényelnek, és a borok készítése is nagyobb szaktudást igényel.

 

 

Elek György