Erdei D. István RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint jól szerepeltek a nagykárolyi és a Nagykároly környéki magyar és sváb választók. Voltak hibák, amelyek miatt sokan távol maradtak az urnáktól.
— Én a választási kampányt és a választások menetét egy focimeccshez hasonlítanám, ahol vannak védő- és támadójátékosok, vannak bírók, és van a lelátó, amelyen az emberek látszólag nem csinálnak (nem csinálhatnak) semmit, nem vesznek részt a mérkőzésben, de ezek nélkül a szurkolók nélkül az egész nem érne semmit. Én úgy érzem, hogy Szatmár megye 4-es számú választói körzetében, akár egy jó mérkőzésen, mindenki hozzátette a magáét. Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere és az RMDSZ helyi szervezetének elnöke bizonyára elkeseredésében fogalmazta meg az SZFÚ keddi számában közölt megjegyzéseit. Nem lehet azt mondani, hogy X vagy Y a felelős, mert nem lett meg az ötven százalék plusz egy. A 4-es egyéni választói körzet szavazótábora véleményem szerint hozta a formáját, hiszen negyvenöt százalék fölött teljesített. Ebből is kiderült, hogy az RMDSZ jelöltjére szavazó magyarok és a svábok részvétele jobb volt, mint a velünk együtt élő nemzetiségeké, hiszen arányában nagyobb százalékot értünk el, mint amilyen százalékarányban ott élünk. Voltak hibák, időt kerítünk majd ezek kielemzésére is. Én is követtem el hibákat, mert nem vettem észre azokat a gyenge pontokat, amelyek miatt nem volt eléggé pezsgő a mozgósítás. Külön köszönet illeti a tasnádiakat, akik egy nagyon korszerű, emiatt eredményes kampányt folytattak. Nem a szórólapokra, a plakátokra, a bannerekre és a kampányrendezvényekre helyezték a hangsúlyt, hanem a személyes kapcsolat megteremtésére. A jelenlegi helyzetben ennyit tudtunk tenni, tetteinknek pedig megvan az eredménye. Figyelembe kell venni azt is, hogy maga a választói törvény is sok hibát tartalmaz, de ennek módosítása már az új parlament feladata lesz. Olyan választási törvényre van szükség, ami megőrzi az arányosságot — magyarázta Erdei.
Arra a kérdésünkre, hogy amennyiben az RMDSZ újra részt vesz a kormányzásban, az öt százalékával milyen hatalma lesz egy hatvanszázalékos párt mellett, Erdei elmondta: „Az RMDSZ nehéz helyzetben van, mint mindig, hiszen a választóknak megvannak az elvárásaik, a lehetőségek pedig korlátozottak. Én tudom, hogy csodákat nem lehet tenni. Az RMDSZ a lehetőségek szerint eddig is tette a dolgát, éppen ezért nem értem, hogy egyes erők miért akarják eltüntetni. A kormányzás lehetősége még bizonytalan, hiszen a Szociálliberális Szövetség társelnökei nem egyformán nyilatkoznak, a két párt vezetőségi tagjai közül sokan határozottan ellene vannak, de valljuk be azt, hogy egy hatvanszázalékos pártnak aligha van szüksége koalíciós partnerre.”
Elek György