Vidék

Jól sikerült a fényi bormustra

2016.01.31 - 17:45

Szombaton tartották a mezőfényi borverseny 16. kiadását. Az idei versenyen is jó borokat kóstolhatott a Bencze Zoltán, Komáromi József és Tempfli István borász alkotta zsűri.

Csendben ülve figyelték a mezőfényi, nagykárolyi és Magyarországról érkezett boros gazdák a zsűri arckifejezését szombaton, amikor is a mezőfényi kultúrotthonban az ítészek a borversenyre benevezett mintákat zsűrizték. A mezőfényi önkormányzat, együttműködve a Romániai Magyar Gazdák Mezőfényi szervezetével idén 16. alkalommal hozta tető alá a színvonalas rendezvényt, mely minden évben közel száz gazdát vonz a megmérettetésre.

Idén 85 mintát neveztek be a borászok, közöttük 73 fehér-, 11 vörösbor volt, illetve egy különlegesség is helyet kapott, ami a korábbi polgármester, Heinrich Mihály által készített almabor volt. A zsűri elnöki tisztjét idén is Komáromi József borász töltötte be, míg mellette olyan szaktekintélyek foglaltak helyet, mint az avasújvárosi Bencze Zoltán, valamint a mezőfényi származású, de Egerben élő borász, Tempfli István. A pontozás idén is szigorú szabályok szerint történt. A zsűri értékelte a nevezett borminta színét, tisztaságát, illatát, valamint az íz és zamat összbenyomását is, az ezekre adott pontok alapján alakult ki a verseny sorrendje. Bencze Zoltánt, a versenyt követően arról kérdeztük, hogy milyenek voltak az idei borminták.

„Mint minden évben, idén is remek borverseny volt a mezőfényi. A fehérborok felhozatala nem volt ugyan olyan nívós, mint a tavalyi évben, de azok a gazdák, akik eddig is hozták az elvárásoknak megfelelő színvonalat, idén is nagyon jól teljesítettek. Az értékelésben is elmondtuk, hogy most is találkoztunk savhiányos, lapos borokkal, melyek minősége feltehetően azért romlott el, mert a feldolgozás során magas hőmérsékleten erjedtek. Ettől függetlenül, a benevezett minták hetven százaléka minőségi bor volt. A vörösborokkal kapcsolatban azt szeretném elmondani, hogy nem tudom honnan származtak a borok, de az általunk kóstolt minták között volt 7–8 kiváló minőségű bor. Itt is az a gond merült fel több esetben, hogy a gazda nem tudta a borkezelés megfelelő technológiáját, így elromlott a bor. A tavalyi nagy meleg, a késői szüret is oka lehet a borok elromlásának. A vörösbor különösen kényes, ügyelni kell rá, mert a jó alapanyag is elromolhat a rossz technológia alkalmazásával” — összegezte Bencze.

Az idei borverseny első és második helyezettje két nagykárolyi lett: Pop Adrian 19,33 pontot kapott bormintájára, míg Veres László 19,17 pontot gyűjtött. A zsűri 38 arany, 27 ezüst és 15 bronz oklevelet osztott ki a versenyzők között. A nyertesek az oklevelek mellett szőlészeti kellékeket nyerhettek, az első helyezett egy borpalackozó szerkezet birtokosa lett.