Szatmárnémeti

Jól dolgoztak a négy év alatt a tanácsosok

2016.03.02 - 12:20

Választmányi gyűlésen értékelték ki a városi tanács RMDSZ-frakciója tagjainak négyéves munkáját — azon kilenc tanácsosét, amely a húsz év után visszavonuló Fógel László szerint: érdekes frakció volt, két húzóemberrel, Butka Gergellyel és Maskulik Csabával.

„A frakció jó teljesítményt nyújtott az elmúlt négy évben!” — summázta tömören a kilenc tanácsos tevékenységét a gyűlés elején Kereskényi Gábor, a városi szervezet elnöke. S hozzá kell tenni, nem akármilyen négy évben, hiszen a jelenlegi városvezetés részéről szinte folyamatosan támadásoknak voltak kitéve, melyek az elmúlt hónapokban nem csak még gyakoribbá váltak, de nagyon ki is éleződtek. S mint az elhangzottakból kiderült, a kilenc jelenlegi tanácsosból hárman már nem indulnak újabb mandátumért: Nagy Szabolcs a megyei tanács keretében folytatná munkáját, a két „nagy öreg” közül Nits János urbanisztikai szakember 16, míg Fógel László 20 év tanácsosi munkával, s annak minden elért eredményével és néha sikertelenségével a háta mögött lép ki a közpolitikából.

A tevékenységi beszámolók sorát Magyar Lóránd frakcióvezető nyitotta, aki elsőként Maskulik Csabának mondott

köszönetet a jól működő frakcióért, melyet 201-ben vett át tőle. Magyar mandátuma kiemelkedő megvalósításai között az éves költségvetések hiányosságainak orvoslását, az oktatási, kulturális és szociális intézmények működésének biztosítását említette, s nem tagadva meg önmagát, hevesen kritizálta a VSK és az Olimpia vezetőségének (melyekből az épp emiatti nézeteltérések okán lépett vissza) tevékenységét. Mint mondta, külön kell választani az élsportot a tömegsporttól — előbbinek nézőket kell vonzania, utóbbi feltételeit pedig az önkormányzatnak kell biztosítania. „Konstruktív ellenzékként logikus érvekkel álltunk ki a véleményünk mellett — ez azonban a polgármester részéről, s az utóbbi hónapokban különösen gyakran ugyanazt a sztereotip reakciót váltotta kis: „A magyarok nem akarják a város fejlődését!” Pedig mi nem minden ellen, csak és kizárólag a törvénytelenségek ellen szavaztunk és emeltük fel szavunkat” — mondta, hozzátéve azt is: a következő időszakban még inkább fel kell készülni és számolni kell a jelenlegi városvezetés román-magyar feszültségkeltésével.

„Egy hiányzásom van a négy év alatt és „şomerként” konstruktív ellenzéki munkát végeztem a szolgáltatási és költségvetési bizottságban” — fogalmazott beszámolójában Butka Gergely, leszögezve azt is: a következő időszakban az RMDSZ-nek vissza kell térni az emberekhez, meg kell hallgatni gondjaikat és orvosolni azokat. „Benyújtottam tanácsosjelölésemet a következő mandátumra is — ezt a munkát folytatni kell! És ha nem mi nyerjük meg a város vezetését, erős, hatékony ellenzékre lesz szükség” — jelentette ki. Leköszönő beszédében Fógel László köszönetet mondott mindenkinek, akivel az elmúlt húsz évben dolgozott, az érdekes frakció húzóembereinek nevezve Butka Gergelyt és Maskulik Csabát.

Kiss József lelkipásztor-tanácsos rámutatott, jó irányú kezdeményezés volt a négy évvel ezelőtti, amelynek célja, hogy „szorosabbra húzzuk a szálakat a református egyházzal”. A lelkész elmondta, mind az öt városi református gyülekezettel konzultálva, szeretné tovább folytatni a tanácsosi munkát és tovább építeni a kapcsolatot az egyház és az RMDSZ között — majd egy rövid történettel summázta az elmúlt négy évet. „Belém vésődött, amikor az első tanácsülésen Csaba (szerk. megj. Maskulik) felhívta a figyelmet valamire, ami törvényellenes volt, Coica pedig úgy reagált: és akkor mi van?! Ez a válasz, az a reakció rányomta bélyegét az elmúlt négy évre” — fogalmazott.

„Második mandátumom végére értem és más-más varázsa volt ennek a 4–4 évnek, de az utóbbit jobban élveztem, mert

többet lehetett dolgozni” — pontosított beszámolója kezdetén Maskulik Csaba, mintegy mellékesen felsorolva az évi 30–40, zömében költségvetéssel kapcsolatos módosító javaslatait, megvalósítások között pedig kiemelve a Both Katalin Sportterem elnevezését, a díszpolgári cím kiosztását és a választási plakátok szabályozását vagy éppen a vállalkozók számára kialakított de minimis támogatást, amelynek célja, hogy Szatmárnémetit befektetőbarát várossá tegye, keserű szájízzel említve a számára legnagyobb negatívumot: hogy nem sikerült szétválasztani az Északi Színház két tagozatát. „Sokan vádoltak, hogy nincs mit csináljak, azért ülök a polgármesteri hivatalban. Sokan vádoltak: Coica embere vagyok — nem voltam és nem is vagyok az ő embere! Remélem lesz alkalmam tovább folytatni a munkát, de ez nem csak tőlem függ” — mondta. A szintén második mandátuma végén lévő Szőcs Péter ezt kevésbé érezte sikeresnek, mint az első négy évet, mivel: „A városvezetés konstruktív hozzászólásainkat, szakértelmünket nem értékelte. Folyamatos ellenszélben dolgoztunk” — jelentette ki, felelevenítve azt a momentumot, amikor a frakció elhagyta az üléstermet tiltakozása jeléül és a negatívumok közé sorolta, hogy az általános városrendezési tervet négy év alatt sem sikerült elfogadni.

Szabó Kinga Mária