Az emberi jogok minden területen történő érvényesítése figyelmen kívül helyezte az apró örömök megbecsülését, az emberek a nagy célok elérésére helyezték a hangsúlyt, erre biztatták őket a korlátlan lehetőségeket ígérő felhívások, melyek arról szólnak ma is, hogy terveket kell szőni, célokat kell kitűzni, és kitartással nagyon sok, eddig lehetetlennek tűnő álom is megvalósítható.
A járvány idején egy megtorpanás volt észlelhető. Úgy tűnt, hogy a mindenki számára kötelezővé vált korlátozások visszafogták az emberi vágyakat, születtek ugyan újabb és újabb tervek, de bizonytalanná vált azok megvalósítása. Ezt a bizonytalanságot erősítették azok a kijelentések, melyek arról szóltak, hogy a járvány ugyan véget fog érni, de utána semmi nem lesz a régi.
Mindenki számára egyformán érvényes szabályokról beszélünk, de ezek a szabályok is lehetőséget biztosítottak a megosztottságra. Gondoljunk csak arra, hogy a védőoltások nem voltak kötelezők, mert tény, hogy a járványt csak a védőoltásokkal lehet megállítani, de ott vannak az emberi jogok, melyek az egyénnek lehetőséget biztosítanak, hogy ő maga döntsön arról, hogy beoltatja-e magát. Nem az orvosok döntenek, nem az egészségügyi szakemberek, hanem az egyén, aki rendelkezik a döntési joggal, de nem rendelkezik azzal a tudással, ami lényegében felhatalmazhatná a döntés meghozatalára.
Ha csak az utóbbi tíz évre tekintünk vissza, sokszor értetlenül szerzünk tudomást arról, hogy emberek, embercsoportok, közösségek, szervezetek stb. milyen jogokat követelnek, mi az, amit fontosnak tartanak, milyen irányba kívánják eltéríteni az életüket. Ezeken csodálkozhatunk, de az egyéni jogok biztosítása alapvető elvárás, nem is lenne szabad ezeket korlátozni mindaddig, amíg nem sértik mások jogait. Az oltásellenesség lehet jog, de a járvány terjedése éppen ennek a jognak a tiszteletben tartása miatt nem áll meg.
Sok a megválaszolatlan kérdés arra vonatkozóan, hogy milyen módon terjedt, terjed a vírus. Az oltásellenesek mondhatják azt, hogy ők nem félnek attól, hogy megfertőződnek, azt viszont nem jelenthetik ki érvekkel alátámasztva, hogy nem fertőznek meg másokat. Joguk van megtagadni az oltást, de nincs joguk megfertőzni másokat. Jogok ütköznek jogokkal, jogász legyen az, aki törvényességet tud szolgáltatni.
Elek György