Belföld

Jogerős: a legfelsőbb bíróság visszautalja a katonai ügyészségnek az 1989-es forradalom ügyének vádiratát

Fotó: Agerpres
2021.11.10 - 17:43
Visszautalják a katonai ügyészségnek az 1989-es forradalom ügyének vádiratát - mondta ki szerdán a legfelsőbb bíróság. Az ügyben emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolják Ion Iliescu volt államelnököt és Gelu Voican Voiculescu egykori kormányfőhelyettest. A döntés jogerős.

A büntetőper előzetes bírósági eljárása keretében május 21-én döntött úgy az egyik bíró, hogy a vádiratban talált rendellenességek miatt visszautalják a dossziét a katonai ügyészségnek. Az elsőfokú határozat ellen mind a katonai ügyészek, mind a sértett felek fellebbezést nyújtottak be, egy másik bírói testület azonban elutasította fellebbezésüket. Ez azt jelenti, hogy az ügy visszakerül az ügyészségre.

2020 októberében a bíróság kizárta az ügyészség bizonyítékainak egy részét, felszólítva a vádhatóságot, hogy öt napon belül orvosolja a vádirat rendellenességeit és közölje, fenntartja-e még a vádat, vagy kéri az ügy visszautalását. Akkor kizárták a bizonyítékok közül - többek között - Gelu Voican Voiculescunak és Ion Iliescunak a szenátusi bizottság előtt tett nyilatkozatait, a bizottság által a '89 decemberében történt eseményekről készített jelentést és az ennek alapjául szolgáló dokumentumokat, valamint többtucatnyi sértett fél nyilatkozatát.

A katonai ügyészek 2019 áprilisában küldték el a legfelsőbb bíróságnak az 1989-es forradalom ügyének vádiratát, a per azonban elakadt az előzetes szakaszban, amelyben a vádirat törvényességét és a felek által benyújtott kérelmeket és kifogásokat vizsgálják meg.

Ion Iliescu volt államelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és Iosif Rus tábornok, a román légierő egykori parancsnoka ellen emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt emeltek vádat. Iliescu a per egyik tárgyalásán sem jelent meg.

Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett terrorista pszichózisban, december 22-e után, 862 személy meghalt és 2150-en megsebesültek - áll a vádiratban.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Dîncu: katonai és geostratégiai tervekről, valamint fegyverkezésről tárgyalunk francia hivatali kollégámmal

Katonai és geostratégiai tervekről, valamint fegyverkezésről tárgyal csütörtökön Vasile Dîncu román védelmi miniszter francia hivatali kollégájával, Florence Parlyval.
Belföld

Egy hétig éjjel-nappal nyitva tartanak a katonai kórházakban berendezett oltóközpontok

Kedd reggel nyolc órától május 11-éig éjjel-nappal nyitva tartanak a brassói, bukaresti, kolozsvári, konstancai, craiovai, iaşi-i és temesvári katonai kórházakban berendezett oltóközpontok, ahol bárki, előjegyzés nélkül jelentkezhet koronavírus elleni oltásra - tájékoztat a védelmi minisztérium.
Belföld

Zuckerman: A romániai forradalom nem ért egészen véget

A romániai forradalom 'nem ért egészen véget' - hangoztatta pénteken Nagyváradon Adrian Zuckerman, az Amerika Egyesült Államok (USA) bukaresti nagykövete, hozzátéve: még mindig léteznek a 'vörös bárók' és van korrupció, noha az utóbbi időben 'jelentős lépéseket tettek' ezek megszüntetésére.