Szatmárnémeti

Jobban, többet Szatmárért - merész tervekkel!

2016.05.03 - 21:05

Tanácsosjelöltjei körében mutatta be merész terveket tartalmazó „választási ajánlatát, a két lábbal a földön járó városfejlesztési programját” Kereskényi Gábor, az RMDSZ szatmárnémeti polgármesterjelöltje.

Tegnap kora délután a „legerősebb csapat”, a „szakmai szempontból legjobban felkészült tanácsosjelölti gárda” körében mutatta be városfejlesztési programját Kereskényi Gábor polgármesterjelölt — azt a választási ajánlatát, mely „nemcsak reális, vállalható és megvalósítható célkitűzéseket foglal magában, hanem jó részét maguk a szatmáriak is írták”. Hiszen az év elején elindított rétegtalálkozókon orvosokkal, műépítészekkel, pedagógusokkal, környezetvédelmi civil szervezetek képviselőivel, a vállalkozói szféra tagjaival találkoztak és beszélték meg a teendőket a város újraélesztése érdekében, e beszélgetések során rengeteg nagyon jó javaslatot és ötletet kaptak, melyeket egy több mint 200 oldalas dokumentumban foglaltak össze és ennek a szintézise lett a 10 fejezetre lebontott választási program, melyben szerepel többek között a Pannónia Szálló megvásárlása, az új központ modernizálása, parkolóház építése, a régi városközpont rehabilitálása, beruházó-csalogató ajánlatok, kerékpárutak építése, házépítési támogatás fiataloknak, az alvilág, a koldusok és a rendbontók elleni egységes fellépés és a helyi rendőrség megreformálása is. „Megvalósíthatatlan délibáb-ígéretek helyett konkrét javaslatokkal állunk a szatmáriak elé, hiszen valamennyien tudjuk, hogy a jelenlegi káoszt meg kell állítani és újra kell építeni a várost, városunkat. Képletesen és a szó szoros értelmében is, hiszen az elmúlt négy év során még csak tervek sem készültek. Átgondolt fejlesztésekkel visszaadjuk a város polgári arculatát, európai uniós alapokból felújítjuk a történelmi városközpontot, rendezzük Szatmárnémeti emblematikus épületeinek helyzetét. És modernizáljuk az új központot, elismert építészek bevonásával. Egy modern városképbe már nem fér bele a központ kommunista arculata, elhanyagolt állapotán pedig nagyon sürgősen javítani kell! A jelenlegi város- és megyevezetés a legminimálisabb felújításokat sem végezte el, pedig ott székelnek az új központ közepén” — fogalmazott Kereskényi, kiemelve egy-két gondolatot programja városfejlesztési fejezetéből, majd a nagyobb közbiztonságot célzó és megvalósítható tervekből sorolt fel párat. Ezek között éppúgy szerepel a helyi rendőrség tevékenységének hatékonyabbá tétele és felkészültségének javítása, fizikai erőnlétének fejlesztése, mint a közvilágítási és térfigyelő rendszer bővítése, a lépcsőházak kaputelefonnal való felszerelése, illetve a rendfenntartó egységek közös járőrprogramjának kidolgozása, egységes fellépésként a koldusok, rendbontók és az alvilág ellen.

A program gazdaságfejlesztési részét Maskulik Csaba tanácsos ismertette, hiszen mint mondta: nagy terveket csak gazdasági fellendüléssel alátámasztva lehet megvalósítani és Szatmárnémeti pillanatnyilag sajnos a régió legkevésbé vonzó városa a befektetők számára. A beruházóknak szóló „de minimis” adócsökkentési program jobb „reklámozása” mellett szerepelnek az „eltemetett projektek”, az inkubátorház és az Iparosotthon tartalommal való megtöltése, egy logisztikai csomópont létrehozása a Déli Ipari Park, a reptér és a majdani körgyűrű vonzáskörzetében, a város ipari övezeteinek (Şoimoşeni, Depozitelor, Merilor) rendbetétele, vállalkozásbarát önkormányzat kialakítása és a magyarországi fejlesztési miniszterrel való tárgyalások megkezdése annak érdekében, hogy az M3-as autópályát meghosszabbítsák a román határig, azaz Szatmárnémetihez alig 8 km-re hozzák el. Günthner Tibor a város közlekedésének újratervezését ismertette, civilizált központi és lakónegyedi parkolóhelyek kialakításával, a tömegközlekedés modernizálásával, és egy az új központot a majdani megamallal összekötő gyalogoshíd építésével. Az RMDSZ csapatát német fórumosként erősítő Stefan Ressler a közszolgáltatásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: azokat a lakosság igényeinek megfelelően, XXI. századi szintre kell emelni, online ügyintézéstől kezdve a minimum 18 óráig tartó ügyfélfogadásig — a jelenlegi, XIX. századi szintről. „Átláthatóság — főleg a közpénzek felhasználása terén — és hatékonyság: ez kell jellemezze a közszolgáltatásokat” — hangsúlyozta. Az otthonteremtéssel, lakásgazdálkodással kapcsolatos fejezet főbb tételeit Szejke Ottilia ismertette — ennek keretében többek között 3–5 áras, közművesített, beépíthető és 10 év múltán megvásárolható területeket ajánlanának fel olyan fiatal házasok számára, akik hazaköltöznek a városba; de folytatni szeretnék a tömbházak hőszigetelési programját is — nem kaotikusan, hanem terv szerint, övezetekre bontva.

„Az oktatási intézmények működnek, de nem a jelenlegi polgármester, hanem a tanügyi szakemberek áldozatos munkájának köszönhetően” — mondta Magyar Lóránd tanácsos, az oktatás, kultúra, sport és szabadidő fejezet tételeit taglalva s ezek közül is kiemelve az iskolák és a tanintézmények XXI. századhoz méltó felújítását és didaktikai eszközökkel való felszerelését, a tömegsport — azaz mindenki számára elérhető sportolási lehetőségek biztosítását — és az élsport támogatását, valamint a szabadidő hasznos eltöltéséhez megfelelő körülmények teremtését, értve itt a Szamos-part, a Sárerdő rendbetételét. A zöldövezetek rendbetételéhez kapcsolódóan ismertette Butka Gergely tanácsos a városfejlesztési projekt Zöld Szatmár programfejezetét. „Anno — bár nem is annyira régen — Szatmár a virágok városaként volt emlegetve, mostanra pedig egy rendezetlen, beszürkült és gondozatlan betontömbbé vált. Szakemberek segítségével szigorúbb zöldterület-karbantartási és fametszési szabályzatot léptetünk életbe, újra működtetni fogjuk az illegális szemétlerakók ellen fellépő Zöld kommandót és a köztisztasági vállalat körmére is ránézünk. Soha nem volt ilyen koszos és poros Szatmárnémeti, mint az elmúlt években — miközben itt fizetjük a legmagasabb szemétdíjakat”— fogalmazott.

„Valóban vannak megoldásaink és konkrét javaslataink, hogy Szatmárnémetit egy élhetőbb, jobb és szebb várossá tegyük, visszaadva régi fényét” — summázta a programbemutató végén Kereskényi.