Egy sor ajánlást fogalmaztak meg a tűzoltók, amelyek betartásával elkerülhetjük annak kockázatát, hogy az otthonunk a lángok martalékává váljon az idei ünnepen.
Figyeljünk a karácsonyi égőkre!
Fontos ellenőrizni a karácsonyi égősorokat, azokat, amelyek a fára kerülnek, illetve azokat is, amelyekkel az otthonunkat kívül-belül diszíteni szeretnénk. Amennyiben azokat már több évvel ezelőtt vásároltuk, ajánlott inkább újakra cserélni. Amikor újakat vásárolunk, mindenképp kerüljük a kétes eredetű, olcsó elektromos égőket! Ellenőrizzük, hogy a dobozon és a fényfüzér címkéjén feltüntették-e a CE jelzést – ez azt mutatja, hogy a termék megfelel az európai biztonsági előírásoknak.
Kültéri égősornál ellenőrizzük a por és nedvesség elleni védettség mértékét! Kültéri égősorok javítását, az izzók cseréjét mindig bízzuk szakemberre – ezeknek a burkolata nem teszi lehetővé, hogy „házilag” megszereljük. Mind a kültéri, mind a beltéri égőket próbáljuk ki, mielőtt feltesszük! Ha valamelyik izzó kiégett, ne használjuk addig, amíg nem javíttatjuk meg. A beltéri használatra tervezett égősorokat csak a lakásban használjuk, és óvjuk a nedvességtől! Ne csatlakoztassunk nagyon sok égősort (elosztók használatával) egyetlen konnektorhoz. Ne hagyjunk felügyelet nélkül égősort feszültség alatt! Ha elmegyünk otthonról, vagy lefekszünk aludni, mindig kapcsoljuk le, húzzuk ki az égősorokat!
Adventi koszorú, illatgyertya...
Nem csak az égősor okozhat bajt, könnyen előfordulhat, hogy az ártalmatlannak hitt, gyertyával diszített adventi koszorúnk, asztali díszünk, illetve a hangulatos illatgyertyák is gondot okozhatnak - főleg akkor, ha házikedvenc, vagy kisgyerek is van a háznál.
Mielőtt gyertyát gyújtunk, ellenőrizzük, hogy nem tud-e felborulni, tegyünk alá tálcát és fújjuk el, mikor elhagyjuk a helyiséget. Ha csak két percre is hagyjuk el a szobát, akkor is érdemesebb inkább elfújni, majd újragyújtani a gyertyát, hiszen a gyermekünk, vagy házikedvencünk egy óvatlan pillanatban könnyen felboríthatja azt, ezzel előidézve a tragédiát.
Karácsonyfa...
A kiszáradt karácsonyfa rendkívül gyúlékony, ezért célszerű a fát víztartállyal rendelkező tartóba állítani - ha minden óvintézkedés ellenére mégis lángra lobbanna a fa, borítsuk le és dobjunk rá egy vagy több szétnyitott pokrócot, ágytakarót és áramtalanítsuk a lakást. Figyeljünk arra, hogy a karácsonyfát ne a szobából vagy a lakásból kivezető ajtó mellett helyezzük el, hiszen ezzel elzárjuk a menekülési útvonalat. A gyerekeket tanítsuk meg arra, hogy a tűz nem játék, a háziállatokat pedig ne engedjük a karácsonyfa és az égők közelébe. Ha az ünnepek alatt több napra elutazunk, áramtalanítsuk a lakást. A karácsonyfára tett égősoron az izzók mindig kifelé nézzenek. A vezeték mellett ne használjunk más hőforrásokat, például gyertyát vagy csillagszórót, és ne állítsuk nyílt láng (pl. kandalló) közelébe a fát! Az ünnep elmúltával pedig, bármennyire sajnáljuk is, ne tartogassuk a kiszáradt karácsonyfát.
Hírszerkesztő