Belföld

Jobb későn, mint soha: kötelező tananyag lesz a kommunizmus története

2024.12.16 - 13:53
Ha lassan-lassan is, de Románia csak szembenéz történelmének bizonyos részeivel: valamennyi középiskolás diák tanulni fog a hazai kommunizmus történetéről — igaz, választási botrány kellett hozzá.

Ligia Deca tanügyminiszter A romániai kommunizmus története elnevezésű tantárgy tantervének jóváhagyása alkalmából szervezett eseményen elmondta, több oka van annak, hogy sokan nosztalgiával tekintenek vissza a rossz időkre, és ezek közül az egyik legfontosabb a történelmi tények ismeretének a hiánya.
„A szomorú emlékű idők iránti nosztalgiának összetett okai vannak, de ezek közül az egyik legfontosabb a történelmi tények ismeretének hiánya. A jelenség aggasztó, annál is inkább, mivel a jelek szerint számos korosztályokban tapasztalható, beleértve azokat a fiatalokat is, akik egyetlen napot sem éltek a kommunista rendszer alatt, sőt vannak, akik Románia NATO- vagy európai uniós csatlakozása után születtek” — fogalmazott  a tárcavezető, aki szerint ezért is fontos, hogy valamennyi tizenkettedik, illetve tizenharmadik osztályos diák tanulja ezt a tantárgyat.

Deca kifejtette: a tantárgynak köszönhetően a diákok megismerhetik a kommunista rendszer intézményeit, politikáit és társadalmi valóságát, de tanulni fognak az elnyomás és az ellenállás formáiról, valamint a protokronizmusról is.

hirek/2024/12-december/deca.jpg

A miniszter szerint nem "ideológiai fejtegetésből", hanem a tények objektív ismertetéséből áll majd a tananyag és olyan releváns esettanulmányokat tartalmaz, mint a Szabad Európa Rádió, az 1966-os 770-es rendelet vagy a Varsói Szerződés, így különösen arról ad világos képet, hogy a politikai vagy történelmi döntések hogyan hatottak az emberek életére, és mint hangsúlyozta, nem az egyik vagy másik oldal elítélése a cél, hanem elmagyarázni a diákoknak, hogy mi történt abban az időszakban és kritikus gondolkodásra nevelni őket.

"Az iskolákban és egyetemeken kötelességünk küzdeni a tudatlanság és a manipuláció ellen, amely a legtöbbször a történelem ismeretének hiányából fakad.

A kommunista rendszer történelmi tényeinek nem megfelelő vagy hiányos ismerete olyan torzításoknak enged teret, amelyek befolyásolhatják a társadalmi és - amint láthattuk - a választói magatartást"
- szögezte le Ligia Deca. 

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

(Nyitókép: archív/Rompres)