Vidék

Jó zenészek és lelkes közönség a kálmándi fúvóstalálkozón

2014.08.04 - 10:31

A sváb falvakban komoly hagyománya van a fúvószenének. Ezt a hagyományt tartja fent és élteti a Kalmander Harmony Kulturális Egyesület és a kálmándi önkormányzat által szervezett XI. Kálmándi Fúvóstalálkozó, amelyet a kálmándi iskolaudvaron tartottak , a környékbeli rezesbandák részvételével.

A fúvószene pattogó ritmusai szinte Kálmánd határáig elhallatszottak vasárnap délután, mintegy becsalogatva az arra járókat az iskola udvarára, ahol idén immár kilencedik alkalommal rendezték meg a Fúvószenekarok Kálmándi Találkozóját. S hogy az élőzene jótékony hatással van mindenkire, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy évről évre többen és többen látogatnak el a rendezvényre és hallgatják élvezettel a dallamokat. A régi sváb hagyományok alapján megszervezett minifesztiválon ezúttal négy rezesbanda gyűlt össze, hogy szórakoztassa az igen lelkes közönséget.: a házigazda Kalmander Harmony mellett jelen volt Kaplony és Mezőpetri közös zenekara, a mezőfényi-csanálosi-csomaközi egyesített fúvószenekar, illetve a szilágyberkedi fúvószenekar. A találkozóra már hosszú évek óta visszajáró nyírbátori fúvószenekar és mazsorettcsoport idén sajnos nem tudott eljönni – a mindenki számára kellemes szórakozást kívánó üzenetüket Sütő Imre kálmándi polgármester tolmácsolta.

A rendezvény délután vette kezdetét, hagyományosan a házigazda és a meghívott zenekarok felvonulásával. Bevonulásuk után mind a négy együttes felsorakozott az iskolaudvaron, a közönség már ekkor ütemes tapssal kísérte az indulók dallamát. Elsőként Sütő Imre polgármester köszöntötte pár szóban a jelenlévőket, rámutatva, hogy a jó hangulat biztosítéka nem más mint a jó zenészek és a lelkes közönség. Ugyanakkor a sváb hagyományok megőrzésének fontosságára is felhívta a figyelmet, elismerően szólva Tempfli Szilárdról, a Kalmander Harmony zenekar vezetőjéről - motorjáról. Kálmándon az első fúvósbanda 1890-ben alakult, akkoriban templomban, lakodalmakban, temetéseken játszottak, és versenyeken is részt vettek. A deportálás időszaka alatt feloszlottak, de rövid időn belül régi és új tagokkal újjáalakult az együttes. 2003-ban a zenekar újjászerveződött, élére pedig Tempfli Szilárd állt — 2005-től a Kalmander Harmony nevet vette fel.

Kereskényi Gábor parlamenti képviselő szintén a tradíció – művészet – minőségi szolgáltatás és szórakozás összefonódását említette köszöntőjében, rámutatva, hogy ma már nincs egyetlen olyan rendezvény sem, amelyen ne lennének jelen fúvószenekarok.

Ezután vette kezdetét a tulajdonképpeni fesztivál, a színpadon egymást váltották a zenekarok, a publikum pedig szemmel láthatóan jól érezte magát. A Kalmander Harmony főként hagyományos sváb zenét játszott ezúttal, a másik három rezesbanda azonban a sváb polkától a csárdáson át a szvingig, az ABBA-, vagy Beatles-slágerekig igen színes volt a felhozatalt mutatott be - mindenki megtalálhatta a számára kedves dallamokat. A napot szabadtéri bál zárta, amelyen amelyen a Schütz Kapelle rézfúvósai biztosították a jó hangulatot