A tavaly őszi vetést teljes egészében betakarították, és jó terméshozamról számolt be Ioan Cioltean, a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A tavaszi vetés betakarítása folyamatban van.
A pénteken megtartott prefektusi kollégiumi ülés keretében Ioan Cioltean, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője számolt be a kormány mezőgazdaságot érintő programjairól, illetve a tavaszi és őszi vetés betakarításának a folyamatáról. A kormány számára elsődleges cél a mezőgazdasági ágazat és a falvak fellendítése, annál is inkább, mert hazánk egy reális mezőgazdasági erőt rejt a termőföldeknek, domborzatának köszönhetően. A mezőgazdaság fejlesztése által minőségi ételt szeretnének a lakosság asztalára juttatni, ugyanakkor az ágazat modernizálása és az élelmiszerimport jelentős csökkentése is a célkitűzések között szerepel. A tervek között szerepel az öntözőrendszerek kiépítése, a jégelhárító rendszer kiépítése országszerte, különböző mezőgazdasági vállalkozások létrehozásának stimulálása állami garanciavállalással, de növelni kellene a mezőgazdasági ágazat számára lehívott európai uniós támogatások értékét, segíteni a fiatalok alkalmazását a mezőgazdaságban, illetve a minél gyorsabb szakképesítésüket is. Ezenkívül a hegyvidéki gazdálkodásra külön figyelmet fordítanának, akárcsak a biogazdálkodásra. Elhangzott, hogy idén is folytatják a programot, amely azt szorgalmazza, hogy hazai paradicsom és hazai sertéshús kerüljön az üzletekbe.
Cioltean a kormányprogram rövid ismertetését követően beszámolt arról, hogy megyénkben összesen 441 988 hektár földterület található, melyből 318 244 hektár mezőgazdasági, míg 123 744 hektár nem mezőgazdasági terület, ebből 72 105 hektár erdő vagy erdészeti terület. A mezőgazdasági területek közül 230 077 hektár szántóföld, 48 312 hektár legelő, 27 577 hektár kaszáló,
3623 hektár szőlőültetvény és 8655 hektár gyümölcsös. Az igazgató kihangsúlyozta, hogy a 2017-es őszi vetés utáni betakarításnak nagyon jó hozama volt, megegyezik a korábbi évekével, s külön kiemelte, hogy a búza minősége nagyon jó, mivel a szemezés időszakában kedvezően alakult az időjárás. Tavalyi ősszel 37 296 hektár búza, 300 hektár rozs, 5698 hektár tritikálé, 1992 hektár árpa, 353 hektár sörárpa és 13 900 hektár olajnak való repce volt elvetve, melyet szerencsésen be is takarítottak, s a búza esetén a hektáronkénti átlagos terméshozam 5090 kilogramm volt, ezzel pedig a Szatmár megyei gazdák országos viszonylatban az első tíz helyen állnak. Az igazgató ugyanakkor rávilágított arra is, hogy az idei tavaszi vetés már nem volt ilyen sikeres, hiszem extrém időjárási viszonyok uralkodtak, hol nagyon meleg volt, hol pedig hirtelen nagy mennyiségű eső esett, ezzel akadályozva a vetést. Jelen pillanatban négyzetméterenként 67,8 liter eső kellene még essen, hogy a talaj víztartalma rendben legyen, ez egyhavi csapadékmennyiséget jelent, fogalmazott Cioltean. Az őszi betakarítás még javában zajlik, eddig csak a sörárpát, az árpát, a dohányt és a borsót takarították be, illetve a csemegeszőlőt, napraforgót, burgonyát és paradicsomot részlegesen. Hátravan még a lenmag (50 hektár), a kukorica (70 ezer hektár), a cirok (700 hektár), napraforgó (28 720 hektár), burgonya (3220 hektár), paradicsom (600 hektár), borszőlő (3578 hektár) és csemegeszőlő (30 hektár) betakarítása. Az igazgató kihangsúlyozta, hogy késésben vannak a gazdák az idei őszi vetéssel, amit a jelentős szárazság idézett elő, ám remélhetőleg az elmúlt napok csapadékos időjárása segíti a mezőgazdasági munkálatokat. Eddig a 63 011 hektár tervezett vetésből alig 340 hektáron sikerült elvetni a magvakat. A mezőgazdasági munkálatok még javában zajlanak a rossz idő beálltáig.
Sógor Beáta