Vidék

Jó úton haladnak Kolcs község lakói

2015.10.29 - 08:00

Kolcs községben most már garantált, hogy befejeződik a gáz-, a víz- és a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése mind a hat településen, ezt követően elkezdődhet az utak és az utcák aszfaltozása. Hamarosan elkezdődik az iskolaépületek felújítása is.

Reggel nyolc órakor már többen álltak Domokos Sándor polgármester irodájának ajtaja előtt. Nem szereti megvárakoztatni az embereket, még azokat is meghallgatja, akik olyan problémákkal keresik fel, melyek nem a polgármester, sőt, nem is az önkormányzat hatáskörébe tartoznak. Vannak emberek, akik még mindig azt hiszik, hogy a polgármester bármit elintézhet. Reggel amiatt is nagy a sürgés-forgás, mert ilyenkor osztják le a napi feladatokat, amiből — úgy tűnik — van elég. A községháza mondhatni túl zsúfolt, kevés az irodahelyiség, vannak irodák, amelyekben két-háromféle ügyintézés is zajlik.

Megújul a községháza

„A tanács több mint százezer euróért vásárolta meg a községháza épületét — magyarázta a polgármester —, ami eléggé rossz állapotban van. A Regionális Fejlesztési Program (POR) támogatásával elkezdődött az épületfelújítás. Ebben a programban van egy olyan fejezet, ami lehetővé teszi a középületek elektromos hálózatának a felújítását. A helyi tanács azt szerette volna, ha beépítettük volna a padlásteret, hogy ott irodahelyiségeket alakítsunk ki. Miután a szakemberek elvégezték a felméréseket, megállapították, hogy az alap és a falak nem annyira erősek, hogy elbírjanak még egy emeletet. Bővítésre viszont szükség van, hiszen a meglévő irodákba vannak zsúfolva a közalkalmazottak, az ügyfélfogadás is nehézkes, a tanácsteremben van összesűrítve több ügyosztály. Nem marad más választás, mint az, hogy az épület mellé egy újabb épületrészt húzzunk fel, hogy minden tevékenységnek tudjunk megfelelő helyiséget biztosítani. Jelenleg egy helyiségben van a tanácsterem, a házasságkötő terem, a kistérségi társulás központ irodája, itt dolgozik a kulturális referens és itt fogadják a mezőgazdasági problémákkal érkezőket is.”

Bővül a géppark

A polgármesterrel rövid sétát tettünk a községháza körül. A fal mellett több helyen mély gödrök vannak vájva, ugyanis nemrég végeztek műszaki ellenőrzést, hogy megállapítsák az alap és a falak elbíró képességét. A Szamos-Bükkalja Kistérségi Akciócsoport tagjaként lehetőség adódott pályázatok írására, ezzel a lehetőséggel Kolcs Község Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa is élt. Domokos Sándor elmondta, hogy két LEADEr-programos pályázatot nyertek el a kolcsiak: az egyik százezer eurós, a másik húszezer eurós volt, áfa nélkül.

Ebből az összegből különböző gépeket vásároltak. A legértékesebb gép, egy multifunkcionális erőgép, amit árkok ásására, utak karbantartására és más célokra lehet használni. Vásároltak egy szippantó tartálykocsit, amit tűz esetén és egyéb sürgősségi esetekben lehet használni, erre egy vízágyú is fel van szerelve, ami nagyon hasznos tűzoltáskor. Ezt a tartálykocsit a lakosság vízellátásának biztosításához is lehet használni, ugyanis a nyár folyamán sokat zuhant a talajvíz szintje, könnyen előfordulhat, hogy gondok lesznek a vízellátással. Ugyancsak a LEADER-program keretében vásároltak egy kisebb fűnyíró traktort, erre amiatt volt szükség, mert környezetvédelmi pályázatok elnyerésével parkokat létesítettek, amelyeket karban kell tartani, és szintén karban kell tartani a két futballpályát és más közterületeket is. Ugyanennek a programnak a keretében vásároltak egy takarítógépet a sporttermek és más középületek tisztán tartása céljából. Ennek a pályázatnak a keretén belül vásároltak hangosítóberendezést, amit különböző rendezvényeken fognak használni. A szamoskrassói kultúrotthonban eddig padok voltak, nemrég viszont vásároltak ötszáz széket. Ami még nem valósult meg a LEADER-pályázatokból, az nem más, mint egy kisméretű tűzoltókocsi megvásárlása. Gyakran keletkeznek legelőtüzek hanyagság vagy szándékos gyújtogatás következtében, és vannak olyan legelőrészek, amelyeket nagy kocsival elég nehéz megközelíteni, ezért van szükség kisebb tűzoltókocsikra, amelyek a nehezen megközelíthető helyekre is eljutnak. Mindezeket a megvalósításokat utófinanszírozással végezték, most kezdődik el a felhasznált pénzösszegek visszaigazolása. A gépek ott sorakoznak a községháza udvarán, a polgármester azt tervezi, hogy a jövőben egy fedett garázst fog kialakítani, hogy ezek a drága gépek védett, de könnyen megközelítő helyen legyenek.

Iskolafelújítások, összevonások

Mint a legtöbb településen, Kolcs község falvaiban is állandó problémát jelent az iskolaépületek karbantartása és kihasználása. Egy ideig az volt a cél, hogy minden településen legyen óvoda és iskola. A gyereklétszám csökkenése oda vezetett, hogy az iskolákat össze kellett vonni. Az épületek egy része — melyek megépítésére illetve felújítására sokat költöttek — üresen maradt, ráadásul azok, amelyek megmaradtak, még mindig nem felelnek meg az elvárásoknak.

„A 2014–2020-as pályázati ciklusban lesz felújítva a szamoskrassói és a nagykolcsi iskola — tájékoztatott Domokos Sándor. — E cél megvalósítása érdekében is van esélyünk pályázatot nyerni. Mindkét iskolánál fontos a hőszigetelés megoldása és a tetőjavítás. Az iskolák összevonása nagyjából megtörtént, annak érdekében, hogy ne legyenek összevont osztályok. Megszűnt a kiskolcsi iskola: a magyar tagozatosokat Szamoskrassóra, a román tagozatosokat Nagykolcsra szállítják iskolabusszal. A szülők nem örültek az összevonásoknak, később viszont megértették, hogy összevont osztályokban nem lehet minőségi oktatást biztosítani, arról nem is beszélve, hogy a költségek is nagyobbak. A következő tanévtől megszűnik a szamoskóródi és a dobrácsapáti óvoda is, az előzőben hat, az utóbbiban öt óvodás gyerek van. Nagy előrelépés viszont az, hogy Szamoskrassón beindult a napközi óvoda tizenöt gyerekkel. Ezek programja reggeltől késő délutánig tart, meleg ételt és megfelelő ellátást kapnak itt a gyerekek.”

Szociális problémák

Kolcs községben a jövőben jobban oda fognak figyelni a szociális ellátásra. A születések száma valamelyest megnövekedett, de sok az idős ember. A hatvan év felettiek nagy része nő. Sokan mondják, hogy jó lenne létrehozni egy idősotthont, ami nem lehetetlen, ehhez is lehet támogatást szerezni, de a fenntartás és működtetés sokba kerül. A helyi idősek nagy része az tsz-nyugdíjból él, ami túl kevés lenne az otthonban való ellátás költségeinek fedezéséhez. A községben élő idős emberek nem is szívesen mennének idősek otthonába, ők jobban örülnének az otthoni ellátásnak. A községben többen elvégezték az idősgondozói tanfolyamot, lehetne közülük válogatni, hogy biztosítsák az idősek otthoni ellátását. Nem csak az idősebbek, nagyon sok fiatal is szociális segélyre szorul, és úgy tűnik, ezek száma folyamatosan nőni fog. Mivel ez a probléma nem Kolcs község sajátossága, magasabb szinten kell rá megoldást találni.

Infrastruktúrafejlesztés

Domokos arról is beszélt, hogy az Apaservvel közösen folytatják a csatornahálózat bővítését, a munkálat befejeztével a község minden utcájában lesz szennyvízelvezető hálózat. Ami nagyon fontos ezen a téren, az új pályázat megvalósítását nem befolyásolja az, hogy a már elkezdett előző pályázat még nincs befejezve. Az első szakaszba a városokat és a városokhoz közel lévő településeket vonta be a megyei szolgáltató, a második szakaszban pedig a kétezer lakosnál több főt számláló településeken építik ki a víz- és csatornahálózatot. Ez a terv mindenképpen megvalósul, hiszen Románia felelősséget vállalt azért, hogy 2018-ig a kétezer lakosnál több főt számláló településeken kiépítik a víz- és a csatornahálózatot. Amikor ez befejeződik, elkezdődhet majd az utak aszfaltozása. Sok mindent elértek már, és sok mindent kell még elérjenek Kolcs község lakói. Tény az, hogy jó úton haladnak, és tudják, hogy mi a cél.

Elek György