Belföld

Jó tanácsok iskolásoknak

2020.03.13 - 16:39

Tizenöt országban, köztük idehaza is tanítási szünetet rendeltek el; az UNICEF összeállított egy hasznos ötletekkel teli kisokost arra vonatkozóan, mivel töltsék szabadidejüket az iskolások.

Szatmár megyében több mint ötvenezer óvodás és iskolás számára kezdődött tanítási kényszerszünet szerdán, amelyik — egyelőre — március 22-ig tart. Nem csak itthon szüntették be azonban egy időre az oktatást, hanem Románián kívül még 15 országban. Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF szakemberei összeállítottak egy „kisokost”, amelyben hasznos és kellemes időtöltéshez próbálnak útmutatást adni a gyerekeknek.

„Ha otthon kell maradnod a koronavírus miatt kihirdetett kényszerszünetben, vagy karanténban kell töltened 14 napot, élvezd a szabadidőt, és foglalkozz olyan dolgokkal, amelyek érdekelnek! Kerüld a zsúfolt helyeket, egy ideig pedig inkább csak tisztes távolból tartsd a kapcsolatot a barátaiddal, osztálytársaiddal, hogy megvédd önmagad és másokat is. Ne feledkezz meg a higiéniás szabályokról sem: gyakran moss kezet, és ne érintsd meg az arcod, ha nem fertőtlenítetted a kezeid!” — tanácsolja az UNICEF.

Azt írják, nem szabad kétségbe esni, ha huzamosabb ideig otthon kell maradni. „Ha mégis aggasztónak találod a helyzetet, vagy más dolgok miatt is megrémültél, beszélgess nyíltan erről a felnőttekkel. Gyerekes kérdés nem létezik; mesélj azokról a dolgokról, amik érdekelnek, amik foglalkoztatnak, kérdezz bátran!” — szólnak a diákokhoz.

Rengeteg olyan szórakoztató játék létezik, amelyet egyedül vagy a családtagokkal is lehet játszani. Nem szabad túl sok időt a telefon, számítógép vagy mobiltelefon képernyője előtt tölteni, inkább társasjátékozni, közösen kézműveskedni, főzni, beszélgetni kell.

„Hallgass zenét vagy olvass! Fogd fel úgy a kényszerszünetet, mint egy váratlan vakációt, és élvezd ki ennek idejét!” — tanácsolják, hozzátéve, hogy ez idő alatt a házi feladatokat is el lehet készíteni, és érdemes tartani a kapcsolatot az osztálytársakkal, tanárokkal.

Végül pedig azt javasolja a diákoknak az UNICEF, hogy étkezzenek változatosan és egészségesen: fogyasszanak sok vitaminokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, hiszen ezek segítenek formában maradni, és megküzdeni a betegségekkel.

Bumbuluţ Krisztina