Szatmárnémeti

Jó tanácsok a fűtési szezonra

2020.09.29 - 16:19

A fűtési szezonban kevesebbszer nyitunk ablakot, ezért a lakás levegőjében felhalmozódik a vízpára, ami a lehűlt falakon és ablakokon kicsapódik. A nedvesség penészgombák és poratkák megjelenésével, ezáltal különböző légúti megbetegedésekkel jár. Többnyire asztmát, illetve allergiát okoz. Javasolt ebben az időszakban is figyelmet fordítani a lakás szellőztetésére. Az őszi-téli időszakban naponta többször valamennyi ablakot sarkig tárjuk ki, és így rövid ideig, de intenzíven szellőztessünk — ne várjuk meg, míg a falak lehűlnek! E pár perc alatt a párás, szennyezett meleg levegő kitódul a lakásból, és helyette száraz, friss, tiszta levegő áramlik be.

A fűtés elkezdése előtt fontos a portalanítás is. A bútorokon, a szőnyegekben, kárpitozott bútorokon megült porban sok, nyáron leülepedett pollen halmozódik fel, s ezek a fűtésnél felkavarodnak, lebegnek, és légzőszervi panaszokat okoznak. Ezek a szennyeződések lerakódhatnak a fűtőtesten vagy a helyiséget meleg levegővel ellátó klímarendszerben is. Amikor ezeket üzembe helyezik, a feláramló meleg levegő magával ragadja a szennyezőanyag szemcséit, amelyeket belélegzünk,e zért a fűtési szezon előtt takarítsuk ki a fűtőtestet, illetve tisztíttassuk meg a helyiséget meleg levegővel ellátó klímarendszert! 

A lakás levegőminősége légtisztítókkal is javítható. Légtisztító vásárlása előtt kérjük el a készülék hatékony működését bizonyító laboratóriumi tesztek jegyzőkönyvét — ha van ilyen, azt a forgalmazó be tudja mutatni. A légtisztítók elsősorban a por, a pollen, a dohányfüst és a baktériumok szintjét csökkentik a lakótérben, egyes típusaik a vírusok és illékony vegyületek, szagok kiszűrésére is alkalmasak. Penész- és atkaszennyeződés megszüntetésére nem alkalmasak, mivel ezeknél a kiváltó okot, vagyis az épületanyag nedvesedését kell megakadályozni.

Szén-monoxid (CO) és szén-dioxid (CO2)

Az ember anyagcseréjének feltétele a szervezet oxigénfelvétele és szén-dioxid-leadása. A fűtési szezon beindulásával a nyílászárók általában zárva vannak, a jól szigetelt nyílászárók miatt gyakorlatilag megszűnik a lakóterek természetes légcseréje. Az említett tényezők következtében a gyengén szellőztetett helyiségekben a szén-dioxid koncentrációja általában magasabb az ajánlott értéknél. Ugyan egészségkárosító hatása csak igen magas koncentráció esetén van, viszont rontja a belső térben tartózkodók közérzetét, koncentrálóképességét.

A nem megfelelő szellőztetési gyakorlat, az elégtelen légcsere következtében a szén-dioxid mellett a belső térből származó egyéb légszennyező anyagok mennyisége is megnő. A használati és berendezési tárgyakból, építőanyagokból, illetve a lakásban végzett tevékenységeinkből (főzés, fűtés, festés/hobbitevékenység, légtisztítók használata, takarítás, dohányzás) rengeteg veszélyes anyag kerül a levegőbe. Ezek többsége komoly egészségkárosító hatással bír.

Éppen ezért nagyon fontos a lakás megfelelő szellőztetésének biztosítása, ha szükséges, légtechnikai rendszerek kiépítése, helyes takarítási gyakorlat (nyitott ablak mellett takarítsunk, a tisztítószerek közül lehetőleg ökocímkével ellátott vagy természetes termékeket válasszunk), felújítási, karbantartási munkákat ne a fűtési időszakra időzítsünk, és lehetőség szerint alacsony károsanyag-kibocsátású anyagokat válasszunk; új bútorokat is lehetőség szerint a nyári időszakban vásároljunk, és akkor is huzamosabb szellőztetés után vigyük be azokat a lakásba!

A fűtési szezon beindulásával megszaporodnak a szén-monoxid-mérgezéses esetek. A szén-monoxid (CO) igen veszélyes, színtelen, szagtalan, mérgező hatású gáz. A szénvegyületek tökéletlen égése során keletkezik, így lakásokban a tüzelő- és fűtőberendezésekből, a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó garázsból származhat. A szén-monoxid gyengíti a vér oxigénszállító képességét, így oxigénhiányos állapot kialakulását okozhatja. A szén-monoxid-mérgezés kezdeti tünetei a fejfájás, hányás, majd súlyos esetekben eszméletvesztés és halál.

A fűtési szezon beindulásával a fűtő- és tüzelőberendezéseket szakemberrel kell megvizsgáltatni, és rendszeresen karban is kell tartani azokat. Fontos a szellőzésük megfelelő biztosítása is. Sose járassuk a gépkocsi motorját zárt térben, különösen, ha a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó garázsunk van!

Biztonságunk érdekében célszerű szén-monoxid-érzékelő beszerzése minden olyan helyiségbe, ahol nyíltlángú berendezés van.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Tizenhárom RMDSZ-es tanácsos Szatmárnémetiben

Nemcsak az újrázó polgármesterek és a megyei tanácselnök munkája lett elismerve a június kilencedikei helyhatósági választásokon, hanem a velük együtt dolgozó helyi tanácsoké és a megyei testületé is.
Szatmár megye

Kevesebbet fűtöttünk, hogy takarékoskodjunk

A magas energiaárak miatt változtak a lakás melegen tartásának szokásai. A gázzal fűtők harmada csak ott fűtött ahol tartózkodott, sokan vették lejjebb a hőfokszabályozót, volt aki lezárta a lakás egy részét.
Szatmárnémeti

Szatmárnémeti díszpolgára lett Tóth-Páll Miklós színművész, Gyenes Emanuel motorversenyző, Alexandru és Ioan Darida képzőművészek

Egyhangúlag megszavazták csütörtökön a szatmárnémeti tanácsosok Kereskényi Gábor polgármester előterjesztését, amelynek nyomán négyen kapján meg a Szatmárnémeti Díszpolgára oklevelet.