Évente egy romániai város verseny útján elnyeri a Románia Ifjúsági Fővárosa címet, ezzel együtt pedig anyagi támogatást, képzési lehetőségeket és tanácsadást a pályázatban vállaltak gyakorlatba ültetéséhez. A Románia Ifjúsági Fővárosa program 2016-ban indult, elsőként Temesvár viselte a címet, majd Bákó, Nagybánya és Jászvásár, illetve most, 2020 óta, a Covid-helyzet miatt két éven át Konstancáé a megtiszteltetés. Szatmárnémeti már pályázott erre a címre 2018-ban, de akkor Nagybánya nyert.
Előnyök és támogatók
A program célja helyi ifjúsági fejlesztési stratégiák kidolgozása, valamint a fiatalok aktív bevonása a városaik döntéshozási folyamataiba oktatási, kulturális, népességpolitikai és egyéb, az ifjúságot érintő témákban. Ugyanakkor azt is vállalja, hogy a helyi döntéshozókat és magánvállalatokat a program keretében javasolt projektek támogatására és megvalósítására ösztönözze. A cím elnyerése elsősorban figyelemfelkeltést szolgál, hiszen azt bizonyítja, hogy az adott városnak van jövőképe, be tudja vonni az utánpótlást a város életébe, és nemcsak a végrehajtásba, hanem a döntéshozásba is. A nyertes mellé nemcsak kormányzati szervek és állami hatóságok szoktak odaállni, hanem a lehetőséget felismerő és kiaknázni akaró magánszféra is. Korábbi kiadásoknál élen járt az ilyesmiben a BCR bank, amelyik az egyik korábbi várost 50 ezer euróval támogatta meg, hogy az ifjúsági élethez kötődő elképzeléseit, amelyekkel meg is nyerte a versenyt, meg tudja valósítani. Idén még nem jelentette be a bank, hogy megint ilyen nagyvonalú kíván-e lenni, de októberig, az eredményhirdetésig még van ideje ezt eldönteni.
Kétfordulós
Nyertest idén október kilencedikén fog hirdetni a Román Ifjúsági Tanács, de előtte megrostálják a résztvevőket, mert augusztus harmincadikáig eldöntik, hogy a benyújtott pályázatok alapján melyik két város lett döntős, tehát a két hét múlva sorra kerülő döntéshozatalig négy pályázó kiesik a versenyből.
Hosszú távú hatás
Szatmárnémetiben úgy gondolják, hogy ennek a koncepciónak hosszú távú hatása lesz, és hozzájárul a szatmárnémeti ifjúsági projektek és programok megvalósításához, fontos kapcsolatokat teremtve mind az állami, mind a civil szervezetekkel. Ami a szatmárnémeti rendezvényeket illeti, az elképzelések palettája igen színes, tartalmaz Ifjúsági Kertet és Nyitott Ifjúsági Parlamentet, valamint az ifjúsági projektek támogatására szolgáló, jól felszerelt helyi infrastruktúrát a fiatalok számára. Az idén megszervezett események közül megemlíthetjük a Gyermek- és Ifjúsági Hetet, a Szatmári Nyár blues, funk és rockzenei programsorozatot, valamint egy elektronikus zenei eseményt, a Young City Weekendet is.
Október 9.
A Románia Ifjúsági Fővárosa programot a Romániai Ifjúsági Tanács, a Kolozsvári Ifjúsági Szövetség, a PONT csoport és a Román Kereskedelmi Bank (BCR) koordinálja. A vezetőség független zsűrit nevezett ki, amelyben közintézmények, a civil és a magánszféra képviselői egyaránt jelen vannak, ezek fognak dönteni a továbbjutókról még e hónap vége előtt, illetve jelentik majd be a győztest az október kilencedikei ifjúsági gálán.
Princz Csaba