A szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola nemrég kinevezett igazgatójával, Ritli Emesével beszélgettünk, aki a tanintézmény által nyújtott lehetőségekről számolt be szerkesztőségünknek. A tanintézményben 636 diák kezdte meg az idei tanévet.
Ritli Emese immár ötödik éve a szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola pedagógusa, sőt, ettől a tanévtől kezdődően az iskola igazgatói székét is átvette, igaz, egyelőre egy évre szóló ideiglenes kinevezéssel, miután Szász Piroska, az intézmény korábbi vezetője nyugdíjba vonult.
Kérdésünkre, hogy erre a tanévre intézményvezetőként milyen tervei vannak, elmondta, hogy azt, ami eddig is jól működött, szeretné továbbvinni és megtartani. „Voltak olyan elődök itt, akikre fel lehet nézni, és munkájukat érdemes továbbvinni, viszont szeretném, ha lépést tudnánk tartani a 21. század ritmusával, éppen ezért jó volna, ha például erasmusos projektekben is részt vennének a gyerekek, vagy más olyan programokban, amelyek nem feltételeznek gyökeres változtatásokat, mégis a 21. századi mederbe terelik az iskolai munkát. A hagyományainkat és értékeinket megőrizve szeretném, ha haladnánk a korral” — fogalmazta meg az idei tanévvel kapcsolatos terveit az igazgatónő.
Az elmúlt évek során a 10-es Számú Általános Iskolában több ízben is történtek fejlesztések, így ezen a nyáron már nem volt szükség különösebb beruházásokra. Az igazgatónő elmondása szerint jelen pillanatban nincs szüksége az iskolának tárgyi fejlesztésekre: a tantermek rendben vannak, az infólabor jól felszerelt, ugyanúgy a fizika- és biológialabor is kiszolgálja a diákok és a pedagógusok igényeit, ahogy a tornaterem is, ami az iskolaépülettel együtt lett felújítva. Az iskola fűtése jól funkcionál, a szülők és a diákok is elégedettek lehetnek a körülményekkel.
Ami még hagy kívánnivalót maga után, az a hátsó udvarban található focipálya, amit a jövőben szeretnének majd felújítani.
Ami az iskolai tevékenységeket és a diákéletet illeti, működik a színjátszó csoport, zajlanak a kézműves tevékenységek mint opcionális tantárgy, valamint plusz tevékenységként a megyei könyvtár Mesestaféta programjába iratkozhatnak be idén az elemi osztályos diákok.
Vendégoktatók jóvoltából kétféle táncoktatás zajlik az iskolában, illetve a mazsorettcsapat is rendszeresen gyakorol. Az idei tanévben is lesz szülői bál, valamint október utolsó és november első hetében tartják meg az Iskola másként hetét. Lesznek Márton-napi ludasságok, valamint nyílt nap is az előkészítő és elemi osztályosok számára, illetve november 13-án a magyar nyelv napját is megünneplik a hagyomány szerint.
Az idei tanévben is címzetes pedagógus oktat minden tantárgyat, a biológiát és a fizikát pedig újonnan érkezett tanárok tanítják.
Az intézmény rendelkezik saját iskolapszichológussal Bekecs Tímea személyében, aki már évek óta nagyon jól együttműködik a diákokkal és osztályfőnökökkel egyaránt. A mindennapi feladatai mellett pályaválasztási tanácsadást is tart a nyolcadikos diákok számára.
Idén is 600 fölötti létszám
Ebben a tanévben 636 diákja van az iskolának. Minden évfolyamon román tagozaton egy, magyar tagozaton pedig két osztály működik. Az elemi osztályokban 128 román tagozatos és 229 magyar tagozatos diák tanul, míg öt-nyolcban 69-en román, 210-en pedig magyar tagozaton tanulnak.
Az intézményben jó körülmények között zajlik az idegennyelv-oktatás is. Minden osztályban az angolt tanítják első nyelvként, míg zömében a németet második nyelvként, viszont több román tannyelvű osztályban franciát is oktatnak.
Bajnai Botond