Azok a vidéki lakosok, akik eddig azért nem oltattak, mert nem sikerült regisztrálniuk, vagy nem kaptak még időpontot, illetve zömében a távolság miatt nem immunizáltatták magukat a koronavírus okozta COVID-19 betegség ellen, most mindezt településeiken is megtehetik — egyszerűen és gyorsan.
Az elmúlt napokban azt nyilatkozták lapunknak a vidéki polgármesterek, hogy van igény településeiken a COVID-19 elleni mobil oltóegységek tevékenységére, ez pedig a kampány beindultával be is bizonyosodott: százak oltattak ezen a héten Halmiban, Ákoson, Kaplonyban és Kökényesden, az ortodox húsvét után pedig többek között Béltekre, Batizra és Pusztadarócra is „hazamennek” a lakossághoz az egészségügyi szakemberek.
Az elöljárók többsége maga is igyekezett jó példát mutatni a lakosoknak, hiszen akinek lehetősége volt rá, már korábban beoltatta magát a COVID-19 elleni vakcinával, most pedig mindenkit arra bátorítottak, éljenek a lehetőséggel, immunizáltassák magukat, hiszen mindez ingyenes, ráadásul ki sem kell mozdulni a községből az oltásért.
Az elmúlt hét végéig kellett jelezniük a Szatmári Prefektusi Hivatalnak a polgármestereknek, hogy mennyire sikerült mozgósítani a lakosságot, hányan igényeltek védőoltást, majd elkészült a „menetrend” is: hétfőn Halmiban valamivel több mint száz lakost vártak, egy nappal később, április 27-én Ákoson 230-at, 28-án Kaplonyban 186-ot, 29-én Kökényesden pedig 177-et.
Az akciók mindegyik településen nagyon sikeresek voltak — közölte ezt követően a prefektúra. A védelmi minisztérium alkalmazottait örömmel fogadták a lakosok Halmiban, így néhány óra alatt sikerült több mint száz, előre feliratkozott lakost immunizálni. Jól haladt a kampány Kaplonyban is, ahol nem kevesebb mint kétszáz lakos kaphatta meg a COVID-19 elleni vakcina első dózisát. A kolozsvári katonai kórház oltással megbízott személyzete ráadásul nem csak felállított mobil oltóponton immunizált, hanem néhány mozgásképtelen lakoshoz is eljutott.
A katonaorvosok 210 személyt oltottak be a kór ellen Ákoson is. A remekül sikerült akciót követően a Szatmári Prefektusi Hivatal is megjegyezte, hogy az állampolgárok vakcina iránti fokozott érdeklődése a tájékoztatásnak is köszönhető, amelyben nagy szerepük van a helyi hatóságoknak is.
Nemsokára visszatérnek
A mobil oltóegység nemsokára visszatér az első dózissal már immunizált Szatmár megyei közösségekhez, hiszen a lakosságot a Moderna kétdózisú, COVID-19 elleni vakcinájával oltották be, amelynek második dózisát 28 nap különbséggel kell alkalmazni.
A készítmény hatékonyságát a legtöbb szervezet 90 százalék fölött méri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatója szerint 92 százalékos hatékonysággal védhet meg a COVID-19 kialakulásától. Ezt persze nem az oltás pillanatától biztosítja, a szervezetben csak 14 nap alatt alakulhat ki a kellő védettség. Emiatt az oltást követő két hétben is ugyanolyan fokozott elővigyázatosság szükséges, mint az azt megelőző időszakban — figyelmeztetik a beoltottakat az egészségügyi szakemberek.
Az eddigi tapasztalatok szerint a vakcina beadását követően jelentkezhet fáradtság, fejfájás és izomfájdalom, láz. Ritkább esetben beszámoltak a nyirokcsomók megnagyobbodásáról, alvásproblémákról és a végtagokban jelentkező fájdalomról. Ezek az oltási reakciók azonban többnyire gyorsan, 1–2 napon belül elmúlnak, és nem jelentenek komolyabb veszélyt — emelik ki az egészségügyi szakemberek.
51 ezer szatmári beoltott
A mobil oltóegységeknek is köszönhetően csütörtökre már 51 625-re nőtt a COVID-19 ellen beoltott Szatmár megyei lakosok száma. A legutóbbi jelentés óta eltelt 24 órában 1686 szatmárit immunizáltak, s a vakcinák beadása közben és röviddel azután egyetlen mellékhatást sem jegyeztek. Jelenleg Szatmár megye fertőzöttségi szintje 1,08 ezrelék, a jelentés szerint 13 új esetet vettek nyilvántartásba 361 teszt nyomán. Sajnos újabb halálesetet is jegyeztek: egy 89 éves nő veszítette életét a COVID-19 megbetegedés szövődményei nyomán a Nagykárolyi Városi Kórházban.
Bumbuluţ Krisztina