Vidék

Jeles Piros Pünkösd Napján

2012.05.29 - 09:32

Tíz Szatmár megyei magyar hagyományőrző néptánc–csoport vett részt május 28-án, hétfőn a második alkalommal megrendezett Jeles Piros Pünkösd Napján elnevezésű néptánc és népi szokások bemutatón.

A bemutatót a Szatmár Megyei Népi Hagyományokat Megőrző és Támogató Központ szervezi. Enyedi István kulturális referens elmondta, hogy minden egyházi ünnephez kötődnek népszokások, ilyen egyházi ünnep a pünkösd is, amelyen egykor megválasztották a pünkösdi királyt és királynőt, akiknek az volt a feladatuk, hogy egy éven át szervezzék a kulturális eseményeket.

 

A Szatmár megyei magyar hagyományőrzők második éve, hogy pünkösd második napján bemutatnak néhány, a vidékükre jellemző néptáncot, népi játékot vagy népdalcsokrot, bizonyítva ezzel, hogy településeiken a fiatalok sajátjuknak tekintik azt, amit szüleiktől és nagyszüleiktől tanultak. Felician Pop, az intézmény igazgatója megnyitó–beszédében arról beszélt, hogy ebben a feszültségekkel telített időszakban, a kultúra az, ami lehetőséget ad a kikapcsolódásra, lelket önt az emberekbe. Ez a rendezvény jó alkalom arra, hogy oda figyeljünk az értékeinkre, hogy csillogjon a színpadon a magyar néptánc.

 

Tíz néptác–csoport

 

Hétfőn a nagykárolyi Rekettye, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Bokréta csapata, a bogdándi Rozsmalint, a kökényesdi Rozmaring, az avasújvárosi Bokréta, az Egri Csodaszarvas, a Nemzetiségek Népi Együttese, valamint a dobrai, az erdődi és a halmi hagyományőrző csoportok léptek színpadra. Előadásaik elő bizonyítékok voltak arra, hogy Szatmár megyében élnek a néphagyományok, elkeserítő viszont az, hogy nagyon sok magyarlakta településen, bár a polgármesteri hivataloknak vannak kulturális referensei, megszűntek az egykor ismert csoportok.

Elek György