A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség április 18–án a megye mindhárom területi oktatási körzetében felkészítőt tart a tanítónők számára — tudtuk meg Szejke Otiliától, az elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelőtől.
Megkezdődött a beiratkozási időszak, az iskolák felkészültek a gyermekek fogadására. Cél, minél több szülőnek elmondani, hogy miért fontos magyar iskolába járatni a gyermeket, miért fontos, hogy magyar szülők gyerekei magyar iskolába járjanak. Számunkra az oktatás az egyik prioritás, sőt, a prioritások prioritása, mert jelenünk, jövőnk attól függ, hogy hányan vagyunk, hányan maradunk, akik még magyarul gondolkodunk, beszélünk, írunk. Nagyon fontos odafigyelni egy nem elhanyagolható részletre, hogy itt mi egymásra vagyunk utalva. Amikor a szekeret tolni kell, akkor egy irányba kell tolni, lehetőleg közösen. Nagy szükség van arra, hogy az iskolák vezetősége, a pedagógus, mindenki, aki ebbe a csoportba tartozik, a mindennapi munkájával bizonyítsa azt, hogy érdemes magyar iskolába járni.
Felkészítő
A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség április 18–án két témakörben tart felkészítőt az előkészítő- és az első osztályokban tanító pedagógusok számára — tájékoztatott Szejke Otilia, az elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő. Mind a három oktatási körzetben 14 órakor veszi kezdetét a felkészítő.
A Nagykároly és környékén tevékenykedő tanítónők Csomaközön találkoznak (előadó Komlódi Enikő), a Szamos jobb partján tevékenykedők Mikolában (előadó Sárosi Melinda), a Szamos bal partján tevékenykedők Szamoskrassón (előadó Beluska Éva) találkoznak. Szejke Otilia elmondta, erre a felkészítőre amiatt van szükség, mert nagyon sok tanítónő az elmúlt években nem tanított első osztályban, előkészítő osztályban pedig egyáltalán, az említett tanítónők elmesélik, hogyan telik egy nap az előkészítő osztályban. A másik téma ennél sokkal komplexebb, arról szól, hogyan valósul meg az elemi oktatásban a kézimunka és a rajz tanítás. Ez is kapcsolódik az előkészítő osztályokhoz, hiszen minden nap kell valami kézművességet végezni, mert másképp nem lehet egy helyben tartani a gyerekeket. A tanítónők és a szülők szerint is eredményes az előkészítő osztály, a gyerekek pedig jól érzik magukat. „Legtöbb helyen, ahol jártam inspekcióban — meséli Szejke Otilia —, megkérdeztem a gyerekeket, hogy érzik magukat? Büszkén mondták, hogy jól, mert ők már iskolások”. A tanítónőknek eddig hat hét állt rendelkezésükre, hogy a gyermekeket megszoktassák az iskolarenddel, a szabályokkal, ez alatt kellett kialakítsák a maguk kis közösségét. Erre most egy év van, azt a hat hetet az első osztályban más dolgokra használhatják fel.
Mi az oka annak, hogy még mindig sok magyar gyerek jár román tagozatra, kérdeztük Szejke Otiliát, aki elmondta: sok szülő még mindig azt látja, hogy így érvényesül jobban a gyerek és egy tantárggyal kevesebbet kell tanuljon. „Vegyes házasságban két ember döntése, hogy gyerekét milyen nyelven taníttatja. Ilyen esetben nehéz a feladat, de igazából az iskola, mint intézmény kell bizonyítson a munkájával. Számos példa van arra, amikor teljesen román nevű gyermek magyar iskolába jár. A vegyes családoknál is meg lehet győzni a szülőket, de inkább azokkal a magyar családokkal van probléma, akik nem a magyar oktatást választják a gyermeküknek” — mutatott rá a szaktanfelügyelő.
Elek György