Belföld

Jelentsék az oltás mellékhatását!

Arra kérik a lakosokat, hogy ha oltás után mellékhatást észlelnek, jelentsék a gyógyszerügynökségnek / Fotó: MTI
2021.02.01 - 17:14
Ha a COVID-19 elleni oltás beadását követően mellékhatások jelentkeznek, illetve ha bármilyen gyógyszerkészítmény bevételét követően kellemetlen tünetek lépnek fel, jelezzék a mellékhatásokat! — figyelmezteti a lakosságot a gyógyszerügynökség.

A COVID-19 elleni oltás alkalmazása, illetve a gyógyszerek használata kedvező hatásaik mellett akár mellékhatások kialakulásával is járhat. Élete során szinte mindenki szed gyógyszereket, egyszerre akár többet is, ami a legtöbb esetben semmilyen problémát nem okoz. Azonban minden védőoltásnak és gyógyszernek vannak kockázatai, melyek elvétve ugyan, de mellékhatások kialakulásához vezethetnek.

A mellékhatás-bejelentések segítik az engedélyező hatóságokat abban, hogy nyomon kövessék a forgalomban lévő vakcinák és gyógyszerkészítmények biztonságosságát, és szükség esetén megfelelő óvintézkedéseket tegyenek — közölte a Gyógyszerek és Orvosi Eszközök Nemzeti Hatósága (ANMDM). Azok a lakosok, akik jelenteni szeretnék, ha a COVID-19 elleni oltást követően vagy valamilyen gyógyszer szedése során nem várt, a tájékoztatóban nem szereplő mellékhatást észlelnek, megtehetik az ANMDM honlapján — www.anm.ro —, a Raporteaza o reacţie adversă menüpont alatt, illetve jelezhetik orvosuknak vagy gyógyszerészüknek is. A mellékhatások bejelentésével bárki hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszerekről, ezáltal elősegítve biztonságosabb használatukat.

A jelentésben lehetőség szerint az alábbi információk kell szerepeljenek: információ a személyről, akinél a mellékhatás jelentkezett (például életkor és nem); a mellékhatás leírása; a gyógyszer gyártási száma (a csomagoláson található); bármely más gyógyszer, amelyet körülbelül egy időben szedett (beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket, gyógynövény-készítményeket és fogamzásgátlókat is); bármely egyéb egészségügyi probléma annál a személynél, akinél a mellékhatás jelentkezett.

Ha a gyógyszer által kiváltott bármilyen feltételezett mellékhatás aggodalmat kelt önben, forduljon tanácsért kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez! Azonnal vegye fel velük a kapcsolatot, ha olyan mellékhatást észlel, amelyről úgy gondolja, hogy súlyos, vagy amelyet a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztatóban súlyosként jelölnek — hangsúlyozzák a szakemberek.

Minden jelzés számít

Egyetlen mellékhatás-jelentésből ritkán vonható le az a következtetés, hogy valóban a gyanúsított gyógyszer vagy vakcina okozta azt, ehhez sok hasonló bejelentésre van szükség. Ezért az Európai Unióban a mellékhatás-jelentéseket központi mellékhatás-adatbázisban gyűjtik, ahová az ANMDM is továbbítja a hazai eseteket.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) gondosan értékeli a feltételezett mellékhatásokat annak megállapítása céljából, hogy fennáll-e ok-okozati összefüggés a védőoltással. Ez segít kizárni annak a lehetőségét, hogy véletlen egybeesésről van szó, illetve hogy a mellékhatásokat a védőoltástól független tényezők okozták, például betegség vagy a védőoltás beadása által kiváltott szorongás.

Az adatbázisban, melyet az EMA gondoz, statisztikai módszerekkel azonosítható, ha egy mellékhatás halmozottan fordul elő egy adott készítmény alkalmazásával kapcsolatban. Az azonosított eseteket ezt követően egyenként is elemzik. Ha bebizonyosodik az összefüggés a mellékhatás és a gyógyszer vagy vakcina között, akkor a hatóságok intézkedéseket hoznak a készítmény további biztonságos alkalmazásának biztosítása érdekében, például visszavonhatják azt, illetve új mellékhatásokkal vagy a készítmény használatára vonatkozó új útmutatóval egészíthetik ki a betegtájékoztatóját.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).