Szatmárnémeti

Jelentősen megdrágultak az ágdarálók

Egy kisebb kapacitású ágszecskázó gép is könnyedén megbirkózik egy kiskertnyi fáról való gallyal, vékonyabb ággal / Fotó: stihl.com
2021.04.13 - 16:00

Új megoldás után kell nézniük azoknak, akik szatmárnémeti kertes házban laknak, és gyümölcsfákat nevelnek, mert ettől a szezontól már nincs a városháza által szervezett és fizetett kertihulladék-elszállítás, nem viszi el a Florisal egy előre bejelentett program szerint a nyesedékeket, gallyakat. Két — szabálytalan — költségmentes lehetőségük maradt azoknak, akik nem akarnak közel száz lejt fizetni a kerti hulladék köbméterének elszállításáért: vagy meggyújtják a gallyakat, ha kicsit száradtak, vagy bezsákolják és lerakják valamelyik útszélen vagy parkban.

Drágultak az ágdarálók

A legjobb megoldás az lehet, ha a gyümölcsfás kertek tulajdonosai ágdaráló gépet vásárolnak, mert ha nem aprítják fel az ágakat, azok nem komposztálhatók, mert nem bomlanak le, csak több év alatt. Nem megoldás a metszőollóval apróra vágás sem, viszont darálék formájában akár egyenesen a veteményesben is azonnal kiszórhatók, komposztálóban meg pláne remekül hasznosíthatók a következő évben. Csak egyszerű komposztáló tehát nem megoldás a gallyak hasznosítására, szecskázógépre is szükségük lesz a kertészeknek. Érdekes jelenség, hogy mióta életbe lépett ez a, többek között az ingyenes elszállításnak véget vető komposzttörvény, megdrágultak az ágdaráló gépek az internetes webáruházakban. Tavaly még 300 lej körüli áron is lehetett belépő szintű, 10–12 fáról való nyesedék feldolgozásához megfelelő ágdarálót venni, idén március óta viszont 500 lejnél olcsóbban sehol nem kapni ilyen berendezést. A komposztálók ára szemlátomást nem változott, egy egy köbméteres passzív komposztáló 200–250 lej körüli áron kapható.

Hol a komposztáló?

Aki egyébként még emlékszik a 2017 januárjában Szatmárnémetiben és sok más Szatmár megyei településen létrehozott komposztáló-várólistára, annak tudnia kell azt is, hogy annak idején a kormány a környezetvédelmi minisztérium által vállalta azt, hogy elébe megy ennek a 2021 januárjában életbe lépett komposztálási törvénynek, és ingyen oszt majd kisebb-nagyobb komposztálóládákat a kertes házban lakóknak. Ez azóta sem történt meg, a mulasztásért a pénzhiányt okolják a mindenkori környezetvédelmi tárcavezetők, vagy kitérnek a válaszadás elől, ha szóba kerül a téma. Ezeket az ingyenes komposztálókat illetően annyit változott a helyzet, hogy továbbra is szükség van rájuk, s így látja ezt a szaktárca is, de mivel pénzt nem akar ilyesmire költeni, a polgármesteri hivatalok nyakába akasztotta a helyzet megoldását: ha akarják és meg tudják oldani, szerezzenek be és osszanak szét saját pénzből komposztálókat a kerttulajdonosoknak!

Az ingyen sem volt ingyen

Az ingyenes szolgáltatás megszüntetése — valljuk be — igazságosabb, mint a szolgáltatás közpénzből való biztosítása, mert amikor ingyen vitték el tavasszal és ősszel a kerttulajdonosok hulladékát, azt valójában közpénzből tették. Évente 600 ezer lejt fizetett ezért a város a Florisalnak, és hogy ezt a pénzt előteremtse, a tömbházban lakók által befizetett adóhoz is hozzá kellett nyúlnia, miközben ezek nem nevelnek fákat, nincs kertjük, magánterületről nem termelnek zöldhulladékot.

Nincs, akinek megérné

Ez a végtermék, amit zöldhulladéknak neveznek, valójában nem hulladék, ez egy akármelyik kertben nagyon jól hasznosítható maradék. Érthetetlen, hogy nincs egy cég a megyében, amelyiknek megérné elvinni a házak elől vagy egy közelben létrehozott gyűjtőpontról a nyesedéket, hogy azt feldolgozva virágföldet, mulcsot, palántaföldet vagy előre csomagolt komposztot állítson elő, és azt eladja. Ám a helyzet valóban így áll, hulladékgazdálkodási szakemberek szerint a piac telítve van ezekkel a termékekkel, egyelőre nincs cég, amelyik megtalálta volna a piaci rést, és haszonnal tudná megoldani a kerti hulladék elszállítását.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

RMDSZ: Törvénnyel védjük meg a régi sírhelyeket

Fel akarnak számolni egy-egy régi sírhelyet, mert nincs hely az újaknak.
Belföld

Betiltották kistelepüléseken a szerencsejáték-gépeket

Döntő fórumként elfogadta kedden a képviselőház azt a törvényt, amely megtiltja a játéktermek működtetését a 15 ezer fősnél kisebb településeken – jelentette be az alsóház ügyvivő házelnöke.
Belföld

Húszezer lej zászlógyalázásért

Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.