Belföld

Jelentős változások a KRESZ-ben

2020.01.10 - 11:17

A 2020-as év jelentős változásokat hoz a hazai járművezetők számára és azoknak is, akik ebben az évben szeretnének járművezetői engedélyt szerezni. Júliustól már csak azok szerezhetnek jogosítványt, akik legalább 10 osztállyal rendelkeznek.

Sok változás történik ebben az évben a KRESZ-ben. A szabályzat többek között előírja, hogy július elsejétől legkevesebb 10 osztállyal kell rendelkezzenek, akik jogosítványt szeretnének. A tervezet arról is rendelkezik, hogy az idősebb sofőröknek gyakrabban kell majd orvosi vizsgálatokon részt venniük, ha továbbra is vezetni szeretnének, ugyanakkor ettől az évtől 30 napra bevonhatják annak a sofőrnek a jogosítványát, aki vezetés közben mobiltelefont vagy bármilyen más, szöveg, fotó vagy videó rögzítésére vagy visszaadására alkalmas eszközt tart a kezében.

A változtatásokról megkérdeztünk egy szakembert is, Dobos Antal szatmárnémeti gépjárművezető-szakoktatót, aki szerint nem rossz ötlet a KRESZ szigorítása, bizonyos esetekben nagy szükség is van rá. Az idősebb sofőrök esetében például jogos, hogy nem csak 10 évente, hanem valamivel gyakrabban kell részt venni orvosi vizsgálaton, hiszen egy bizonyos kor után lassulnak a reflexek, romlik a látás, ami a mai szatmári forgalomban jelentős veszélyforrás. Vitathatatlan azonban, hogy az idős sofőröknek hatalmas a rutinjuk, tapasztalataik alapján is sokkal jobban fel tudják mérni a távolságot, sebességet, mint a kezdők.

„Ha valaki nem lát jól, és ezt korrigálni sem lehet, az ne üljön autóba!” — hangsúlyozta az oktató. A szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk. Senkinek nem mindegy, hogyan működik, időskorban pedig különösen fontos, hogy jól tudjunk olvasni, kényelmesen lássuk például az utcán a feliratokat, az információkat. Ez különösen azok számára fontos, akik autót vezetnek, mivel az egyre zsúfoltabb utakon óriási kihívás a biztonságos közlekedés. Nem csak fokozott figyelemre van szükség, hanem az éleslátás is elengedhetetlen. A legtöbb esetben a látás megfelelő szakorvosi kivizsgálás után szemüveggel vagy kontaktlencsével javítható, a probléma viszont ott kezdődik, ha ez látásjavító eszközzel sem korrigálható. Szintén veszélyforrás az a felfogás, amikor valaki visszautasítja a szemüveg viselését, mert „messzire jól lát”. Az utakon ugyanis nagy a forgalom, az események gyorsan és váratlanul történnek, a sofőrök sietnek. Jó látás nélkül pedig nem lehet megfelelően felmérni bizonyos forgalmi helyzeteket, jelzőtáblákat, akadályokat.

Ugyanilyen életveszélyes a vezetésoktató szerint az is, ha valaki vezetés közben nyomkodja a telefonját: a volán mögött csak az útra és a forgalomra szabad koncentrálni. Dobos Antal éppen ezért egyetért azzal is, hogy komolyabb szankciók járjanak azoknak, akiket azon kapnak, hogy vezetés közben nyomkodják a kütyüjeiket. Napjainkra ugyanis a leggyakoribb a közlekedés biztonságát veszélyeztető tényezők között a mobilozás.

Nagy port kavart a tavalyi esztendőben az a hír, hogy analfabéták szerezhettek jogosítványt egy Giurgiu megyei településen, ami úgy derült ki, hogy néhányan balesetet is okoztak. Mint kiderült, a jogosítványokat kibocsátó igazgatóság néhány alkalmazottja és két gépjárművezető-oktató gondoskodott arról, hogy jó pénzért olyanok is be tudják szerezni vizsga nélkül a jogsit Bolintin Vale községben, akik a nevüket sem tudják leírni. Júliustól azonban már bevezetik, hogy csak a 10 osztályt végzett személyek jelentkezhetnek gépjárművezetői vizsgára. „Ez sem rossz ötlet, de azért megjegyeznék valamit: vannak talpraesett, komoly és felelősségtudatos járművezetők, akiknek csak az általános iskolai végzettségük van meg, ugyanakkor olyan felsőfokú oklevéllel rendelkező sofőrök is akadnak, nem is kevesen, akik hírből sem ismerik például az előzékenységet, ha a volán mögé ülnek” — tette még hozzá az oktató.

 

 

Bumbuluţ Krisztina