„Nagyon szeretem az idős embereket, amikor csak tudok, igyekszem segíteni nekik. Nagyszüleim mindig ott álltak mellettem, arra neveltek, hogy tiszteljem az időseket. Úgy érzem, munkám által alkalmam van megköszönni azt a rengeteg jót, amit a magam során én kaptam idős szeretteimtől. Biztos vagyok benne, hogy a szépkorúak is, akiknek ételt viszek, nagyon sokat segítettek életük során másoknak. Örülök, hogy olyan munkát végzek, amely lehetőséget ad a sok jót viszonozni, meghálálni” — állítja Oláh Emese, a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet mobil étkezdéjének munkatársa.
A mobil étkezde tavaly augusztusban kezdte el működését a Szépkorúan is aktívan elnevezésű POCU-projekt keretében, melyet a Caritas a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal Szociális Igazgatóságával partnerségben ültet gyakorlatba. Az új, akkreditált szociális szolgáltatásnak köszönhetően havonta 40, 65 évnél idősebb szatmárnémeti lakos számára biztosít kétnaponta házhoz szállítással meleg ebédet a Caritas, hozzájárulva ezzel a szegénység és a társadalmi kirekesztettség enyhítéséhez. A mobil étkezde működésének első fél éve bizonyította: nagy szükség van erre a szolgáltatásra, és általa valóban jelentős javulás érhető el az idősek életminősége terén.
Ez motiválja nap mint nap Oláh Emesét, aki 15 éve dolgozik a Caritas szatmárnémeti szociális konyháján, 6 hónapja pedig a mobil étkezde csapatának is tagja. Eddig az volt a feladata, hogy szakácsként elkészítse, adagolja és kiossza az ételt a konyha ellátottjainak, most pedig házhoz is szállítja azt. Így jobban megismerheti az idősek helyzetét, hátterét, mindennapjait.
És bizony nagyon sokféle eset van. Sok a magányos, egyedül élő kisnyugdíjas, aki egy életen át szorgalmasan dolgozott, és most nehéz körülmények között él. Az idősek elmondása szerint nagy segítség számukra, hogy a mobil étkezde folytán ritkábban kell kijárniuk vásárolni, nem kell annyit költeniük élelmiszerre, több marad gyógyszerre, közüzemi számlákra. De van az ellátottak között olyan is, akiről a családtagjai gondoskodnak munkájuk mellett, és jelentős terhet vesz le a vállukról, hogy minden második nap biztosítva van idős szerettük ebédje.
A szolgáltatás úgy volt elgondolva, hogy aktivizálja az időseket, és Emese tapasztalatai szerint ez meg is valósul. Az adagok bőségesek, van, aki csak a második fogást fogyasztja el délben, a levest estére hagyja, a desszertet pedig uzsonnára. Sokan még az ebédhez kapott kenyeret is beosztják, hogy elegendő legyen többszöri étkezéshez. Nem ritka, hogy a desszertként kapott gyümölcsből készül a másnapi könnyű, egészséges vacsora.
Az étel elkészítése és kiszállítása mellett a mobil étkezde munkatársa további segítséget is nyújt az ellátottaknak. A novemberi vesztegzár idején például saját felelősségre kiállított nyilatkozatnyomtatványokat vitt az időseknek, tájékoztatta őket az érvényben lévő korlátozásokról, és a nyomtatványok kitöltésében is segédkezett. Feladatai közé tartozik az ellátottak egészségi állapotában bekövetkező változásoknak a folyamatos figyelemmel követése is.
Ki a kapuban várja, ki az ablakban, van, aki lejön a földszintre az ételért, hogy ezzel is segítse a munkáját, hiszen tudják, hogy Emesének még sok helyre kell eljutnia. Kölcsönös gondoskodás ez, partneri viszony, amelyet a tisztelet és egymásra való odafigyelés hat át. És így is van ez rendjén egy igazi, összetartó közösségben. Az európai alapokból társfinanszírozott pályázatnak köszönhetően ezekben a nehéz időkben is rendelkezésre áll az anyagi keret, ami lehetővé teszi ennek a szociális szolgáltatásnak a biztosítását. A Caritas a pályázat lezárulása után is szeretné folytatni az eredményes munkát, bízva abban, hogy sikerül megtalálnia a szükséges forrásokat a mobil étkezde további működtetéséhez.