— Mi motiválja arra, hogy újabb négy évre elvállalja a község vezetését?
— Örömmel tapasztalom, hogy az elmúlt években sikerült békét teremtenünk a községben. A helyi tanácsban normális hangnemben tudtunk a község érdekeiről beszélgetni és Kökényesd fejlődése érdekében dönteni. Nagyon sok munkálatot kiviteleztünk az előző mandátumban, elég, ha csak a legfontosabbat, az utak leaszfaltozását említem. Ugyanakkor nagyon sok még a tennivaló is. Szeretném, ha Kökényesd községben is le lenne aszfaltozva minden utca, célunk bővíteni és korszerűsíteni a közvilágítást, illetve az elmúlt hónapokban nagyon sokat dolgoztunk a földgáz bevezetéséért, ami még egy hosszadalmas folyamat, de az első lépéseket megtettük. Szóval a legfontosabb, hogy folytatni szeretném az elkezdett projektjeinket.
— Az elmúlt négy év nagyon sok változást hozott az itt élők életében. Miket emelne ki ezek közül?
— Kökényesd jelenleg mintegy 2500 lakossal rendelkező község az ukrán határ mellett, mely az elmúlt években nagyon sok tekintetben megváltozott. Itt most nem elsősorban az infrastrukturális fejlődésre gondolok, mely természetesen nagyon fontos, de legalább ilyen fontos a családok szociális biztonsága is. Míg pár évvel ezelőtt 150 és 200 között volt havonta a szociális segélyt igénylők száma, addig most kevesebb mint 40-en igénylik ezt a segítséget. Örömmel tapasztalom, hogy egyre többen dolgoznak, ami állandó bevételt jelent a családoknak. Pár évvel ezelőtt a csedregi roma lakosságnak csak nagyon kis hányada rendelkezett állandó munkahellyel, ez azonban mostanra olyannyira megváltozott, hogy nagyon sok családban mindkét szülőnek van állandó munkahelye. Ezzel egy időben a gyerekek iskolázottsága is egyre fontosabbá vált. Természetesen a helyben nyújtott magas színvonalú oktatás számunkra is prioritás, éppen ezért az elmúlt években igyekeztünk korszerűsíteni tanintézményeinket. Ez természetesen a következő években is prioritás lesz az önkormányzat számára.
— Milyen főbb megvalósításai voltak az előző mandátumban?
— Az elmúlt évek befektetéseit és megvalósításait is két csoportra osztanám. A leglátványosabbak az utak leaszfaltozása, a mezei utak kövezése, az oktatási intézmények korszerűsítése és a közvilágítás modernizálása. El kell mondanunk ugyanakkor, hogy legalább ilyen fontos a dolgaink rendezése, a községben a területrendezési terv elkészítése, amely jelenleg is folyamatban van, vagy éppen a legelők bekebelezése. Egész pontosan 269,5 hektár legelőt kebeleztünk be. Az önkormányzat elavult munkagépeinek egy részét is sikerült újakra cserélni. Támogattuk ugyanakkor az egyházakat, sőt, azt a két családot is segíteni tudtuk, akiknek az otthona leégett.
— Kökényesd utcáit teljes egészében leaszfaltozták. Mit jelent ez a helybéliek életében?
— Az utak leaszfaltozása, illetve a mezei utak lekövezése a két legfontosabb dolog talán, mely az emberek mindennapi életét könnyebbé tette. Két és fél kilométer községi utat sikerült leaszfaltoznunk, illetve mintegy négy és fél kilométernyi földes utat leköveznünk. Nagy öröm számunkra, hogy ma korszerű utakon közlekedhetünk, és gondolok itt az alpolgármesterre, aki nagyon sok energiát fordított arra, hogy a mezei utakon folyó munkálatokat irányítsa, illetve a tanácsosokra, akik ugyancsak minden tőlük telhetőt megtettek annak érdekében, hogy jól haladjanak az utakon zajló munkálatok. Ugyanitt megemlíteném a közvilágítás korszerűsítését is: mára elértük, hogy a főbb utakon minden oszlopon van lámpatest.
— Fontos volt továbbá az iskola és óvoda épületeinek felújítása. Ezen a téren mit tudna kiemelni?
— Kökényesden és Csedregben is jelentős beruházások történtek ezen a téren, és a folyamatnak közel sem vagyunk a végén, hiszen célunk tovább korszerűsíteni az oktatási intézményeinket. Ebben a mandátumban azonban az alapvető dolgokkal kellett kezdenünk. Csedregben például egy új illemhely megépítésével. Csedregben ugyanakkor elkezdődött egy új óvoda megépítése, s bár a munkálatokat a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség irányítja, így nem tudom pontosan megmondani, hogy mikorra fog elkészülni, annak azonban nagyon örülök, hogy elkezdtek dolgozni. Kökényesden is jelentős változások történtek, itt ugyanis kiegészítettük és felújítottuk az óvoda és elemi iskola épületeit, így a legkisebb diákok egy sokkal megfelelőbb épületben tanulhatnak.
— Mit tart a legfontosabbnak a következő mandátumra?
— A legfontosabb, hogy folytatni szeretnénk az elkezdett munkálatokat. Célunk, hogy a községben minden utat korszerűsítsünk. Az elmúlt hónapokban nagyon sokat dolgoztunk annak érdekében, hogy kiépíthessük a földgázhálózatot Kökényesd és Csedreg településeken. Ez egy hosszú folyamat, és saját forrásból nem tudjuk megvalósítani, de elkészítettük a terveket, hogy amint lehetőség lesz rá, pályázatot nyújthassunk be erre.
Nagyon fontos lenne a községnek az ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítése, amely nem tőlünk függ, mert részesei vagyunk a nagy megyei projektnek, melynek keretein belül a teljes megyében kiépítik ezeket a hálózatokat. Mi igyekszünk segíteni, hogy mihamarabb elkészülhessenek ezek a munkálatok.
Célunk a közvilágítás további bővítése és korszerűsítése, egy garázs és faraktár építése a polgármesteri hivatal udvarán, de az oktatási és kulturális intézmények modernizálását is szeretnénk folytatni. Ugyanakkor fontos célunk továbbra is a nyugalom, a kiegyensúlyozott, tiszteletre épülő kapcsolat megőrzése egyházak, iskolák, lakosok, községvezetők között.
— Ön a polgármesterként, Pataki Csaba a Szatmár Megyei Tanács elnökeként készül újrázni az RMDSZ színeiben. Miért fontos önnek a közös kampány?
— Örülök, hogy úgy lehettem polgármester az első mandátumomban, hogy Pataki Csaba volt a Szatmár Megyei Tanács elnöke, és azt remélem, hogy ez így is marad, ugyanis az elnök úr sokban támogatta Kökényesd fejlődését. Én személy szerint, de a tanácsosok is nyitott ajtókat találtak, ha a község fejlesztéséről volt szó. Én nagyon fontosnak tartom, hogy olyan ember vezeti és remélem, hogy fogja is vezetni a megyét, aki ismeri a kis települések gondjait, és segíteni akar ezek megoldásában, mert bár nagyon fontosak egy megye életében a nagyobb lélekszámú, több bevétellel rendelkező települések, de Pataki Csaba számára legalább olyan fontosak a kisebb községekben élők is.