Az idősek gondjaival foglalkozó szociális bizottsági ülésen elhangzott, hogy megyénkben 3 állami és hat magán idősotthon működik.
A Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) vezetője, Mariana Dragoş számolt be tegnap az idősek gondjaival foglalkozó szociális párbeszéd bizottság ülésének keretében az intézmény azon tevékenységeiről, amelyek az időseket, betegeket érintik. Elhangzott, hogy a megyében a DGASPC három idősek, illetve betegek számára fenntartott központot működtet. Egyik a Szatmárnémetiben levő Şansa központ, mely 150 férőhelyes, a Nagykárolyban levő Alexandru központ, mely 100 fő befogadására képes, illetve a szatmárhegyi központ, ahol 20 személyt tudnak szakszerűen ellátni. Ezekben a központokba az olyan idős és többnyire fogyatékkal élő személyeket gondozzák, akiket otthoni környezetben már nem lehet ellátni. „Nem győzzük kihangsúlyozni, hogy az idősek, betegek számára legjobb, ha családjuk körében vannak, és ott kapják meg a szükséges kezelést, ellátást. Ezt a tevékenységet a helyi önkormányzatoknak is támogatniuk kell. A DGASPC csak abban az esetben veszi fel a beteg, idős személyt központjába, ha erre valóban szükség van, és természetesen üres helyünk is van. A családokat a megyénkben jól működő házi betegápoló központok munkatársai segítik. Tavaly 111 kérvényt adtak le hozzánk, de az általunk működtetett központokba 57 személyt tudtunk csak felvenni” — fogalmazott Mariana Dragoş.
A gyűlésen elhangzott, hogy a megyében működik még hat privát idősotthon is, ezeket és az itt biztosított szolgáltatás minőségét a munkaügyi minisztérium követi nyomon a Szociális Kifizetések és Ellenőrzések Országos Ügynökségének (AJPIS) Szatmár megyei igazgatósága által. Altfatter Tamás alprefektus elmondta, törvény szabályozza a magán idősotthonok működését, s amennyiben bármilyen panasz érkezik ezek működésével kapcsolatosan, akkor azt azonnal kivizsgálja a szakhatóság. Szintén a felnőtt, fogyatékkal élő személyek számára működteti a DGASPC a Szent Spiridon Ambuláns Központot, ahol a szakorvosi beutalóval érkezett rászorulóknak biztosítanak kezelést.
Szintén a tegnapi gyűlés keretében mondta el a DGASPC igazgatónője, hogy január elsejétől a 2006/448-as számú törvény alapján a súlyos fogyatékkal élő személyek havi támogatása 450 lej, a fokozott fogyatékkal élőké 350 lej. Ezenkívül a súlyos fogyatékkal élő személyek esetén lehetőség van személyi gondozó alkalmazására, ugyanakkor mentesülnek a helyi adók és illetékek kifizetése alól, ingyen utazhatnak a tömegközlekedési eszközökön.