Szatmárnémeti

Jelentkezzenek a kezelőorvosuknál!

2020.01.31 - 16:21

Jövő hónaptól kezdődően ismét interferonmentes kezelésben részesülhetnek a hepatitisz C-ben szenvedő páciensek. A szatmári betegek vegyék fel a kapcsolatot a kezelőorvosukkal!

 

 

„Februártól ismét részesülhetnek ingyenes interferomentes kezelésben a hepatitisz C-ben szenvedő betegek, ezért azt javaslom, hogy a páciensek minél rövidebb időn belül vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal” — közölte dr. Costea Cristian Szatmár megyei gasztroenterológus.

Az interferonmentes kezelés támogatott, a gyógykezelést pedig sokkal rövidebb ideig kell hogy kapja a páciens, mint a régebbi típusú, interferonos készítményeket. Háromtablettás kezelést jelent ez a terápia, melynek 12 hete alatt minden reggel és este be kell venni az orvosságot. Olyannyira precízen kell figyelni az adagolásra, hogy minden alkalommal percre pontosan ugyanakkor kell bevenni a gyógyszereket, s a kezelés időtartama alatt a táplálkozásra, illetve az egyéb, a páciens által szedett gyógyszerek hatásaira is figyelni kell.

Kilenc központ van Romániában, ahol monitorizálják a betegeket: Temesváron, Kolozsváron, Nagyváradon, Marosvásárhelyen, Nagyszebenben, Jászvásáron, Bukarestben, Konstancán és Craiován. A kezeléshez szükséges vizsgálatokat csak a felsorolt városokban, kijelölt laborokban végeztethetik el a betegek, de a páciensek bármely várost választhatják az említett kilenc közül.

Dr. Costea Cristian közlése szerint 17 500 páciens kezelésére nyílik lehetőség, a betegségük súlyosságától függetlenül — korábban ez kizáró kritérium volt. Az interferonmentes kezeléssel a hepatitisz C-s betegek gyógyulásának esélye 95 százalék — tette még hozzá a gasztroenterológus.

A hepatitisz C — amit más néven májmolynak szoktak nevezni — forrása a vírushordozó és a már tünetekkel rendelkező beteg. Elsősorban ellenőrizetlen vér transzfúziójával, vérrel, szövetnedvvel szennyezett eszközökkel végzett orvosi vagy egyéb — tetoválás, akupunktúra, injekciós kábítószer-adagolás — beavatkozások révén terjed. A fertőzött anyáról csecsemőre történő terjedés 6–10%-os valószínűséggel fordulhat elő. A szexuális úton, valamint a családon belüli szoros kontaktus révén okozott fertőződés igen ritka.

14–180 nap lappangási idő után jelentkezik az akut hepatitisz ami többnyire enyhe lefolyású, sárgaság csak az esetek kis hányadában alakul ki. A fertőzöttek 75–90%-ában tünetmentes vagy tünetszegény vírushordozás alakul ki. A beteg már egy vagy több héttel az első tünetek megjelenése előtt fertőzőképes.

A hepatitisz C ellen még nem sikerült kifejleszteni oltóanyagot, ezért a betegséget csak a megfertőződés megakadályozásával lehet megelőzni. Ennek egyik legjobb módszere a szűrővizsgálat. A szűrés azonban a nagyon friss fertőzést még nem képes kimutatni, ezért fontos, hogy például az önkéntes véradók jelezzék, ha fennáll a fertőzés gyanúja. Kerülni kell a fertőzött egyén tárgyainak közös használatát, csak steril eszközzel végezhető tetoválás, testékszer-felhelyezés, akupunktúrás kezelés, a kábítószereseknek a leszokásig is biztosítani kell a steril fecskendőt, a nemi úton való terjedés megelőzésének legjobb módszere pedig a monogám párkapcsolat, illetve a gumióvszer használata.

 

Bumbuluţ Krisztina