Szatmárnémeti

Jelenteni kell az állatszaporulatot, emlékeztet a DSVSA

Fotó: SZFÚ Archív
2022.02.14 - 13:01
A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársai felhívják a lakosság figyelmét, hogy amennyiben állatszaporulat történik egy gazdaságban, azt meghatározott időn belül jelenteni kell az állatorvosnak

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársai az elmúlt héten is fokozott figyelmet szenteltek a sertéspestisgócok felszámolására, a madárinfluenza megyénkben történő elterjedését megakadályozó óvintézkedések betartására, ugyanakkor arra is felhívják a lakosság figyelmét, hogy amennyiben állatszaporulat történik egy gazdaságban, azt meghatározott időn belül jelenteni kell az állatorvosnak. A szarvasmarha- és lóféléket a születést követő 45 napon belül, a juh- és kecskeféléket 185 napon belül, a sertések esetén a születést követő 60 napon belül kell megejteniük a jelentést a magángazdáknak; a gazdaságoknak pedig, melyek kereskedelmi tevékenységet folytatnak, abban az esetben korábban kell értesítsék az állatorvost, amennyiben értékesítik a malacokat. Szatmár megyében az elmúlt héten sikerült egy sertéspesticgócot felszámolni Krasznabélteken, így jelenleg egyetlen góc maradt még aktív megyénkben. Idén eddig 33 sertéspesticgócot sikerült felszámolni. 2022-ben 25 vadászterületen 1 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálatok pedig kimutatták, hogy sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 123 vaddisznó közül pedig 5 volt pestissel fertőzött.

Az elmúlt héten ugyanakkor három bírságot és figyelmeztetést osztottak ki a DSVSA ellenőrei, 2400 lej összértékben. Egy szokondi, illetve egy laphegyi (Cuţa) magánszemély azért kapott pénzbírságot, mert nem értesítette idejében az állatorvost az élő állat értékesítés céljából történő szállításáról.

A DSVSA emlékeztet arra, hogy a Csengerújfaluban kimutatott madárinfluenza-fertőzés miatt a kitörés helyszíne körül felállították a 3 km-es sugarú védőkörzetet, valamint a 10 km-es sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet. A megfigyelési körzet felállításáról a DSVSA, illetve az érintett polgármesterek is tájékoztatták a lakosságot. Szatmár megyében a DSVSA tájékoztatása szerint Óvári, Traian, Csengerbagos, Dacia, Szamosdob és Păulian települések kerültek be a megfigyelési körzetbe, azonban Pusztadaróc község polgármesteri hivatala is tájékoztatta a veszélyről a lakosságot. A szárnyastartókat arra kéri a DSVSA vezetősége, hogy néhány alapvető előírást tartsanak be, hogy elkerülhetővé váljon a madárinfluenza megjelenése Szatmárban. Ugyanakkor arra kéri a lakosságot, hogy amennyiben illegális sertés/szárnyas szállítmányra vagy kereskedelemre figyelnek fel, azonnal értesítsék a hatóságokat.

A DSVSA vezetősége arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen állategészségügyi problémát érintő jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve munkatársaihoz a 0261.715.956-os és a 0760.789.016-os telefonszámon.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Itt a tavasz, tombolnak a jószágvészek

Sertéspestis-góc Batarcson, száj- és körömfájás-veszély Magyarország felől — utóbbi miatt igen szigorú szabályokat léptettek életbe mától.
Belföld

Készültségben az állategészségügy

Már Magyarországon fertőz az újra felbukkant vírus.
Szatmár megye

Fémdarabok a rongyoskifliben

„Vastartalmú” az Auchan-os croissant