Belföld

Jelenléti oktatással terveznek az egyetemek

2021.07.04 - 07:35
Mivel jelenléti oktatással tervezik az egyetemi év kezdetét, a CNR azt javasolja tagjainak, hogy oltassák be magukat, és sürgeti az oktatásra vonatkozó egészségügyi törvénykezés kidolgozását is, hogy bármilyen pandémiás helyzetben zökkenőmentes legyen a tanítás.

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) látta vendégül június 25–26-án a Rektorok Országos Tanácsának (CNR) konferenciáját, melynek keretében a 2021/2022-es tanév kezdetével, a felvételi és a szakdolgozatok megvédésének jó gyakorlataival a 2020/2021-es tanévben alap-, mester- és doktori képzésben, illetve a 2021/2022-es tanévre vonatkozó következtetésekkel, az egyetemi küldetések/akadémiai rangsorok/akadémiai értékelési-akkreditációs rendszerekkel foglalkoztak, míg a Rektorok Országos Tanácsa konferenciájának utolsó napján az egyetemi konzorciumok üléseire, valamint a BBTE akadémiai egységeinek meglátogatására került sor. A találkozón részt vevő egyetemek képviselői elmondták, hogy a 2021/2022-es tanévet fizikai jelenléttel tervezik elkezdeni. Kihangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a pandémia idején szerzett tapasztalatok alapján azt javasolják a tanügyminisztériumnak, hogy tartsa meg a vegyes oktatási rendszert, természetesen az egyetemek autonómiájának figyelembevételével. Mivel jelenléti oktatással tervezik az egyetemi év kezdetét, ezért a CNR azt javasolja tagjainak, hogy oltassák be magukat, ezáltal csökkentve a megbetegedés kockázatát, illetve a betegség súlyos formája kialakulásának esélyét. Ezáltal biztosítani lehet, hogy az egyetemi kampuszok megnyíljanak.
Mivel a legtöbb egyetem jelenléti oktatásban gondolkodik a tanév kezdetekor, a CNR meglátása szerint az egészségügyi és biztonsági előírások betartásának költsége jelentős összegre rúg, ezért a CNR azt kéri a kormánytól, hogy az egyetemi oktatásra fordítson nagyobb összeget a 2021/2022-es tanévben. A CNR ugyanakkor arra is felhívja az érintettek figyelmét, különösen a tanügyminisztériumét és az egészségügyi minisztériumét, hogy időben dolgozzák ki az egészségügyi törvénykezést az oktatásra vonatkozóan, hogy bármilyen pandémiás helyzetben zökkenőmentes legyen a tanítás, tanulás folyamata. Rávilágít, hogy elengedhetetlen, hogy az érintettek időben kapjanak tájékoztatást arról, hogyan zajlik majd az oktatás folyamata.
„Rendkívül fontosnak tartom a konferenciát, amelynek témája Akadémiai környezet a világjárvány után — Az egyetemi autonómia/szabadság szerepe ebben az új szakaszban. Itt az ország egyetemeinek rektorai és a hallgatói szervezetek képviselői találkoztak a minisztérium hatóságaival és az akadémiai környezet számára fontos intézményekkel, és együtt elemezték és döntöttek arról, hogyan kezdődjön majd és hogyan folyjon a 2021/2022-es tanév; hogyan jutottunk túl a járványhelyzeten, és mit tanultunk belőle; hogyan tudjuk ösztönözni és megóvni a romániai akadémiai környezetet annak érdekében, hogy hatékonyan működjön, ezáltal biztosítva az ország versenyképességét és az emberek jólétét. Végül, de nem utolsósorban, összhangban más európai és nemzetközi megmozdulásokkal — mint a Magna Carta Universitatum (http://www.magna-charta.org/magna-charta-universitatum) és a GUILD nyilatkozata az akadémiai szabadságról (https://www.the-guild.eu/news/2021/the-guild-calls-for-strengthening-academic-freedom) — javaslatot tettem kollégáimnak egy beszélgetésre, hogy nyilvánosan megerősítsük az igényt az egyetemi autonómia/egyetemi szabadság megvédésére, most, amikor egyesek ezt nem értik megfelelően, és sok kevésbé demokratikus társadalomban sokan feszegetik a határait” — nyilatkozta a BBTE rektora, a Rektorok Tanácsának elnöke, dr. Daniel David egyetemi tanár.

S. B.

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

25 éves a BBTE szatmári tanítóképzője

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatán 25 éve indult be az óvodapedagógus- és tanítóképzés, ebből az alkalomból szerveznek egész napos rendezvényt az intézmény székhelyén, Szatmárnémetiben a Petőfi Sándor utca 47. szám alatt, május 9-én, csütörtökön.
Belföld

Miért nem beszélnek a magyarok románul?

A román nyelvtanulás kihívásaira, az oktatási rendszer hiányosságaira — például milyen változások, fejlesztések kellenének az oktatás terén ahhoz, hogy a magyar anyanyelvűek könnyebben megtanulják az ország hivatalos nyelvét és bátrabban merjék kifejezni magukat — , valamint a kulturális sokszínűség értékére hívta fel a figyelmet a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kétnyelvű rendezvénye Kolozsváron.
Szatmárnémeti

Indul a Szülők Akadémiájának III. évada!

Indul a Szülők Akadémiájának III. évada, a szokásos helyszínen, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szatmárnémeti kihelyezett tagozatának székhelyén. Az idei évadot dr. Szabó-Thalmeiner Noémi egyetemi adjunktus előadásával indítják, a pozitív fegyelmezés témakörében, Ki a főnök a háznál? címmel.